Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim

Makale

h4hrt

Bu sene Hoca Ahmet Yesevi Üniverstesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım.

Bu bölümün diğer bölümlerinden tek farkı Uzaktan Eğitim olması. Uzaktan Eğitim sistemi hakkında bir bilgim olmadan Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitimle nasıl yürür bir fikrim yoktu. Yaklaşık 1 aydır öğrenciyim, sistemine ve mantığına alıştım diyebilirim. Üniversiteyi seçerken bilgi almak zor oldu. Bu yazı bu üniversiteyi seçeceklere yol gösterici olur umarım.

Bu yazıcaklarım Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için geçerlidir.

 • Derse Katılım ve Ders İzleme

Ders’e katılım Adobe Connect altyapısı ile sağlanmakta ve sorunsuzca izlenebiliyor. Dersi izlerken derse katılan arkadaşlar ile konuşabiliyorsunuz. Hocaya soru sorabiliyorsunuz. Dersler 45 dakika sürüyor diğer derse 15 dakikalık bir mola kalmakta.

 • Devam Problemi

Derslere katılım önemli diyebilirim. Hocanın kanaat notunda derse katılım önemli bir rol oynamakta. Vize+Final ve Kanaat ayrıca Ödevler bizim notlarımızı belirlemekte.

 • Ders Kaynakları (Kitap + Ek Metaryeller)

Öğrenci Yönetim Sisteminde her dersin internet üzerinden takip edebileceğiniz Ders İçerği bulunmakta. Bu Ders İçeriği Animasyon ve Görseller ile desteklenmekte. Ders hocasının gerek duyduğu dosyaları ve sunumlarını sisteme yükleyerek indirebilmemiz mümkün olmakta.

 • Sınavlar

Vize internet ortamında yapılmakta olup, gün boyunca istediğiniz saatte girebilirsiniz. Test olduğu için sonucu da hemen öğrenebiliyorsunuz. Final ise hafta sonu olup yüz yüze yapılmakta, final sınavıda test. Final sınavı için ister Ankara (Gazi Üniversitesi) istersenizde İstanbul (Yıldız Teknik Üniversitesi) seçenekleri mevcut

 • Ödevler

Vize ve Final notlarımıza oldukça destek olacak Ödevler ise yine Öğrenci Yönetim Sisteminden takibi yapılmakta. Hocanız ödev verdiğinde bildirim gelir detayları görür ve Ödev’inizi yine sistem üzerinden yollabiliyorsunuz.

 • Dersleri Tekrar İzleme

Diyelim ki bir dersi kaçırdınız ve ya tekrar etmek istiyorsanız Öğrenci Yönetim Sisteminden istediğiniz kadar izlemeniz mümkün. Her ders kayıt altına alınıyor ders bittikten hemen sonra izlemenizide imkan tanımakta.

 • Mobil İzleme

Dersleri Android ve ya iOS işletim sisteminden takip etmeniz mümkün devam önemli olduğu için bilgisayar başında olmasanız bile mobil olarak izlemek işleri kolaylaştırıyor. Bunun için Adobe Connect programını ve Üniversitenin uygulamasını indirmeniz yeterli.

 • Öğretim Elemanları

Hocalarımız oldukça kaliteli hocalar Bilkent, Odtü, İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden hocalarımız var. Oldukça anlayışlı ve açıklamaya çalışan hocalar diyebilirim.

 • Muafiyet

Araştırma yaparken en çok bilgi aradığım kısım bu. Ahmet Yesevi Üniversitesi bu konuda çok cimri. Eğer LYS’den geldiyseniz ve bir diplomanız varsa (Lisans ya da Önlisans) sadece Temel Dersler’den muaf ediyorlar. Bunlar İngilizce 1-2 , Türkçe 1-2 , Tarih 1-2 . Eğer DGS’den ile geldiyseniz Temel Dersler haricinde Önlisans’ta almış oldığunuz Ders içeriğine 1 yada 2 ders daha muaf olmanız mümkün.

Bir başka deyişle herhangi bir lisans programından mezun olduysanız sadece Temel Dersler’den muaf olabiliyorsunuz. Alan dersleri kesinlikle muaf edilmiyor. Eğer LYS’den kazandıysanız Önlisans diplomanız varsa Temel Dersler muaf ediliyorsunuz alan derslerinden muaf olamıyorsunuz. DGS’den kazandıysanız Temel Dersler + Meslek Dersi (Uygun görülen) muaf oluyorsunuz Lisans diploması verseniz bile dikkate alınmamakta.

 • Sonuç

Sonuç olarak ben Uzaktan Eğitimi çok sevdim. Teknolojik bir bölüm okurken teknolojiden faydalanmak keyifli.

Yazmamı istediğiniz ya da merak ettiğiniz başka konular varsa yorum yaparak bu yazının gelişmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

222 Comments

 1. Merhaba bende dgs ile geçtim bu sene. Kayıt için osym sitesinde 14-18 arası kayıt yaptırın diyor. Bu tarihi üniversite esnetebiliyor mu evrakları yetiştirmek zor olacak..

  1. esneteceğini sanmıyorum. öğrenci işlerinden bilgi alınız

 2. Evraklarda diplomanın onaylı sureti deniyor bunu kurumda ki amirime imzalatsam kurumun mührünü de vursam kabul olur mu bilginiz var mı ?

  1. Maalesef bir bilgim yok.

  2. Olmuyor. Ben aslını gönderdim. Yoksa 4 evraka 130 tl noter parası bayılacaktım..

 3. Bilgisayar programcılığı mezunuyum , uzaktan eğitim için hangi sınava girmem gerekmektedir. YGS ve LYS mi yoksa DGS mi ? DGS ile oluyorsa uzaktan eğitimin puanları nasıl oluyor ?

  1. Gerekli bilgilere ÖSYM kılavuzundan bakınız. Bir bilgim yok değişmiş olabilir.

 4. Ygs ve lys nin ikisinede girip 250 puanı aşman lazım mf2, mf3, mf4 puan türlerinde. Dgs ile de oluyo ama nasıl bilmem ben

 5. Guzel bir anlatım olmuş tesekkurler ben bilgisayar ile alakası olmayan bir ön lisans bitirdim ben dgs ye girsem benimde okulu bitirme surem 3 yıl olurmu artı transkript versem ingilizce inkılap muhaf olurmuyum.

  1. 3 senede bitiyor bir değişikliğe gitmezse.

 6. merhaba burak

  bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. vize ve final sınavlarının test olduğunu biliyorum. vize ve final sınavlarının her bir ders için süresi ne kadar? online dersleri dinliyorum. bunlar dışında neler yapmamız ve ne şekilde sınavlara hazırlanmamızı tavsiye edersin?

  1. Derslerin soru sayısına göre değişkenlik gösteriyor sabit bir süre yok.

   1. online dersleri dinliyorum. bunlar dışında neler yapmamız ve ne şekilde sınavlara hazırlanmamızı tavsiye edersin?

 7. Kardeşim bu bölümü kısmet olursa seneye tercih edicem hatta sınava girme sebebim bu okulun bu bolumu sağlıklı bilgi edinmek çok zor ama sen çok iyi anlatmissin Teşekkürler

  1. Ben teşekkür ederim.

   1. MERHABA BURAK BEY ;
    DGS İLE LİSANS TAMAMLAMA TABAN PUANLARI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM .(AHMET HACI YESEVİ ÜNV). YADA KAÇ KONTENJAN AYIRIYOR BİLGİNİZ VARSA YAZABİLİRMİSİNİZ.ŞİMDİDEN TŞK EDERİM.

 8. Merhabalar burak bey birçok arkadaşa yardımcı olduğunuz için tskrler. Ben 2015 lys ile kocaeli univ de cevre mühendisliğini kazandım ve zorunlu hazırlık sınıfı olduğu için hazırlık okumaktayım.
  Fakat duyduğum kadarıyla 2016 da lys ye girmeden , 2015 te aldığım puan ile , 2015 yılındaki tercih listesinde , aldığım puandan daha düşük veya denk bir puanla alım yapan bir universite bölümüne geçiş hakkımın olduğunu duydum.Bu hak ile ahmet yesevi bilgisayar muhendisligi bölümüne geçiş yapip 1.sınıftan ahmet yesevide okuyabilirmiyim ?
  Biliyorum karışık bir durum fakat bu konuda ufak bir arastirmayla bana yardimci olacaginizi düşünüyorum ayrica bu konuda bilgi sahibi arkadaslardanda yardim diliyorum.simdiden allah razi olsun …

  1. Maalesef bu konuda bilgim yok. Öğrenci işler yardımcı olacaktır.

 9. İyi günler diliyorum öncelikle bende bir soru soracaktım… Şimdi açıktan lisans tamamlama yapıcam bu koşul ile sınavsız geçiş hakkı oluyor diye gördüm nette böyle bir şey var mı bilgi verebilir misiniz rica etsem..??

  1. Bilgim yok. Öğrenci işlerini arayınız.

   1. Aradım ama yokmuş… Sınava hazırlanmaktan başka seçenek yok..

 10. Hocam ben teknik egitim fakultesi bilgisayar ogretmenligi mezunuyum sadece dediginiz derslerden mi muaf sayilirim

  1. %99.9 Evet belkide daha az ders olur ancak fazlası kesinlikle olmaz. Bu zamana kadar olmadı

 11. merhaba ben de dgs ile bu sene girdim yönetim bilişim sistemleri bölümüne bilgisayar mü. geçmek istiyorum ybs 3 seneymiş onu bitirim öyle mi ygs lys ye girim yoksa 2.sınıfta sınava girip son seneyi eger yerleşirem dondurabiliyormuyum bir de daa sonra dondurdugum bölümü okuyabiliyormuyum

  1. bir bilgim yok maalesef.

 12. yalçın yağımlı

  hocam bir sorum olcak yök denkliği bu bölümün var mı mezun olunca kpss atamanız var mı bilginiz varsa yazarsanız çok sevinirim okumayı düşünüyorum bölümünüzü

  1. Yök denkliği var. Kpssde ataması var büyük ihtimalle sonuç olarak osym ile tercih yapılan bir üniversite

 13. Hocam ben bu sene girmek istiyorum ama sınav hakkında bilgi sahibi değilim lys de barajı geçemesem ygs ile mf4 türünde 250 yi geçme şansım var mı

 14. Merhabalar,
  Benimde bir sorum olacaktı.Ben Bilgisayar Programlama mezunuyum.Bu sene çalışıp Ahmet Yasevi Üniversitesinin Uzaktan Bilgisayar Mühendisliğini kazanmak istiyorum.Sorum benim bütün öğrenci işlerim Türkiye de oluyor dimi.Diploma,Öğrenci belgesi vs işlemlerimde Türkiye de mi olacak.Yani herhangi bir sebeple yurt dışına çıkmam gerekiyor mu ?.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 15. Merhabalar hocam yorumları takip ettim . Yüksekokul mezunuyum inşaat teknolojisi . ve yenıden okumak ıstıyrum lys başvuru filan yaptım taban puanları ödemeler hakkında kısa bilgilendirebilirmisiniz teşekkür ederim şimdiden .

  1. Şu anki fiyatlar hakkında bilgim yok

 16. Hocam Merhabalar,

  Güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler. Benimde bir sorum olacak. Bölümü erken bitirmenin bir yolu var mı?

  1. En erken 3 sene de bitiriyorsunuz

 17. Bu vize sınavlarını anlamadım. Online günün istediğin zamanında sınava girebiliyorsunuz demişsiniz. Sınav esnasında gözetmen vs. oluyor mu tam olarak nasıl oluyor sınavlar biraz açarsanız sevinirim. Dersleri geçmek, sınavlar kolay mı ?

  1. Vizelerde tek başınasınız. Çalışmak gerekiyor geçmek için

 18. Burak Bey;
  Merhabalar sorum çok kısa. Bilgisayar programcılığı mezunuyum bu sene geçiş yapacağım DGS ile inşallah.
  Merak ettiğim ise şu;
  3. sınıftan mı başlatıyorlar yoksa 1’den mi?

  1. 1. den başlıyor 3 te bitiyor.

 19. burak bey merhabalar elinizde web programlama final soruları bulunur mu ?

 20. Merhabalar

  1- LYS ile kazanıp birinci sınıftan başlayan biri (üniversite mezunu) Bazı dersleri muaf sayılınca üst sınıftan ders alarak 4 yıl yerine 3 yılda bitirme imkanı var mı ?

  2- Hali hazırda üniversitede öğrenci olan birisi ahmet yeseviye de kayıt olabilir mi? Açık öğretim gibi uzaktan eğitimde de iki üniversite aynı anda okunabiliyor mu ?

 21. üniversitenin mühendislik bölümlerine herhangi bir önlisans bölümünden geçiş yapılabiliyor mu?

 22. Merhaba acaba senelik kaç para gidio.. ya da eksta bi para ödüyormusunuz..Kısacası Toplamda ne kadar veriyorsunuz.. tsk

 23. Merhaba, ücretii olarak senelik cebınızden toplamda ne kadar çıkıyor..yani bir sene için kaç tl gidio.. tsk.

 24. Bilge Kağan Kutlu

  Burak Hocam iyi günler. ben bu yıl Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan eğitim yazmayı düşünüyorum. Benim sorum şu vizeler ve finaller ağır mı ? benim matematiğim sıkıntılı fiziği ve matematiği bir şekilde hallederim. diferansiyel denklemler benim için kabus olur mu yoksa Ahmet Yeseviye hiç bulaşmıyım mı ?

 25. 2016 bilgisayar mühendisliği kontenjanları
  da artar mı

 26. Hocam İyi günler.Sizin netbeans java da kişi ekleme,silme,güncelleme,sorgulama ve arama yapabilen örnek bir programınız varmı.(Tabloya gerek yok).Size tekrardan iyi günler dilerim.

 27. YL için kayıtlar hangi tarihlerde oluyor bilginiz var mıdır ?

 28. Merhaba ahmet yesevi üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünü istiyorum gerçi yönetim bilişim sistemleri bölümünde okuyorum Mühendislikte istiyorum 1. Yüksek lisans istanbuldayım üniversitelerde yapabiliyormuyuz öğretim üyeliği olma açısından bi de yurtdışında anlaşmalı yerleri nereler merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

 29. Slm kardeşim
  Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum dgs ile girmeyi düşünüyorum. Kaçıncı sınıftan başlatıyorlar. Bazı Üniversiteler 1. Sınıftan başlatıyorlar. Bu üni de durum nasıl.
  Aslında öğrenmek istediğim dgs ile geldikten sonra kaç dönem okuyacağım. Dönem ücreti 1650 tl civarında .

  1. 1. sınıftan başlıyorsunuz ancak 3 senede bitme durumu olabiliyor muaf derslerinize göre. Değişti mi bilmiyorum.

 30. Hocam merhabalar ben bu bölümü yazıp yazmama konusunda çok kararsızım derslerin zorluğu bakımından bir de son sınıftaki uygulama dersi nasıl yapılıyor cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Çalışma arzunuz ile doğru orantılı. Zor dersler var ancak haftalık takip yaparsanız sorun kalmaz. Uygulama dersleri hocanın isteğine göre ya haflaık ya da dönem sonu ya da iki hafta da bir hoca nasıl derse projenizi adım adım anlatıyorsunuz hoca istekleri veriyor. Dökümantasyonu var vb. Zorluk kolaylık kişiye göre değişir.

 31. hocam gerçekten çok faydalı bir içerik hazırlamışsınız. Haftalardır bu konu hakkında araştırma yapıyordum ve sonunda sağlıklı bir bilgiye ulaşabildim.

  1. Değer verip yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim.

   1. Açıköğretim mezunlarının ders muafiyeti konusunda bilginiz varmı ? Açıköğretim işletme mezunuyum , türk dili, ing1-2 , atatürk ilke ve ink. Vs derslerini aldım fakat muaf görünmüyor bu dersler ? Bi fikriniz var mı ?

 32. Merhaba,

  Kazakistan’a hiç gittiniz mi ? Yada gitmeniz gerekecek mi ?

  Birde harçlar ne durumda şu an için ?

  Başarılar dilerim.

 33. merhaba, dersler saat kaçta başlıyor. ikinci öğretim gibi gece mi oluyor.

 34. çevre mühendisliği mezunuyum, lys ile tercih yaptım. gelecek diye 1. sıraya yazdım. yalnız bir sorum va. 12 tane ders aldığım derslerle aynı. onlardan muaf olabiliyor muyum?

 35. Açıköğretim mezunlarının ders muafiyeti konusunda bilginiz varmı ? Açıköğretim işletme mezunuyum , türk dili, ing1-2 , atatürk ilke ve ink. Vs derslerini aldım fakat muaf görünmüyor bu dersler… Bi fikriniz var mı ?

  1. Maalesef bir bilgim yok.

 36. İyi günler kolay gelsin ben bu sene Endüstri Mühendisligi bölümünü kazandım 26 Eylülde dersler başlayacakmış derslere öğrenci yönetim sistemindenmi katılıyoruz birde dersler için ne kadar internet gidiyor evimde internet yok telden bağlantı ile bağlansam yeterli olurmu kota o konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Hiç hesaplamadım. Bilgi veremeyeceğim

 37. Merhaba adalet okudum yinede bilgisayar mühendisliği okuyabilirmiyim bu üniversitede? Dgs ye girdim puanm çok iyi değil puan istiyorlar mı?

 38. Merhaba bende bu sene tercih yapıcam fakat gelmezse diye 2. Tercih olarak da endüstri Müh. Yazmayı düşünüyorum çift Anadal yapma şansımız var mı bu okulda

 39. Merabalar ben bu sene ygs ye giricam bn de bu unuversiteyi okhyabiliyirmuyum herhangi bir diplomam falan yok

 40. Burak bey merhaba.Ali Arifoğlunun yazılım mühendisliği ders notunu mail adresime yollamanız mümkün mü?Teşekkürler

 41. Merhaba. Bu üniversite de 2. üniversite kapsamında sınavsız olarak üniversiteye kayıt hakkı var mı acaba?
  Yani YGS ve LYS ye girmeden Anadolu üniversitesinde olduğu gibi 2. üniversite okurken sınavsız kayıt yapıyorlar mı?

  1. LYS veya DGS ile kazanmanız gerek öyle bi uygulama yok ahmet yesevide

 42. Iyi aksamlar acaba universitede kazak dili zorunlulugu gercekten var mi

  1. Kazak Dili görüyorsunuz.

 43. Mükkemmel bir içerik, çok faydalı buldum. Aklımdaki tüm sorulara özellikle yorum alanınızda net cevaplar vermişsiniz. Sadece teşekkür etmek için yorum atıyorum.

  1. Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim Sedat bey.

 44. 2015 yılında DGS sınavı ile Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne yerleştim. 2.sınıf öğrencisiyim çalıştığım için okula gitme durumum sıkıntı oluyor. Ben ahmet yesevi üniversitesine yatay geçiş yapabilir miyim acaba?

  1. Sanırım olmuyor ancak siz detaylı bilgiyi Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne sorarsanız net cevap alabilirsiniz.

  2. eylül ben senem.sorunun cevabını alabildinmi.bendede aynı durum söz konusu.kocaeli 2.öğretim endüs.müh.ni dgs ile kazandım bu sene.memur olarak çalıştığım için okula gidip gelmem zor oluyor.ahmet yesevi puanımdan düşük bir yer oraya yatay geçiş yapabilrmiyim.

  3. ahmet yeseviden türkiyedeki başka bir okula veya tam tersi örgünden ahmet yeseviye yatay geçiş yok
   örgün eğitim veren bi okulda yaz okulu alıp dersleri saydıramıyorsunuz
   örgünde bilgisayar mühendisliğini son sınıfta bırak istersen lys veya dgs ile kazanıp ahmet yeseviye geldiğinde tüm derlseri baştan almak zorundasın (tarih-ingilizce-türk dili hariç)

 45. merhaba , hocalar ödev olarak ne istiyor örnek verebilir misiniz? bir de uygulama 1 ve 2 dersleri var bu derslerde uygulama olarak ne istiyor? Bende bu yaz dgs ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum.

 46. merhaba,
  Kazakça dersini nasıl geçtiniz acaba, eşim bu bölümü okuyor. Özellikle bu dersi merak ediyorum.
  Herhangi bir materyal var mı yönlendirebileceğiniz yada web sitesi?

  Teşekkürler.

 47. Merhaba,
  H.Ahmet Yesevi üniversitesinde bir mühendislik bölümünden bir diğerine yatay geçiş mümkün mü ? Mesela Bilg. Müh.den Endüstri müh.ne veya tam tersi ?
  Eğer bir fikriniz yoksa Bu konuda nasıl bilgi alabilirim ?

  Teşekkürler.

  1. Hayır bölümler arası geçiş yok malesef
   sınava girip istediğiniz bölümü kazanmanız gerek
   ahmet yesevide aldığınız dersleri bölüm değiştirince saydırabiliyorsunuz ama

 48. Dersleri izlemek için belli bir zaman var mi yoksa istrdigimiz herhangi bir zaman izleyebiliyor muyuz

 49. merhaba benim için önemli olan bir soru soracağım kilisde oturuyorum final zamanlarında istanbul ankara izmir deki sınva merkezlerine gidilecekmiş peki final zamanları dışında herhangi bir şey için gidiliyormu? LÜTFEN CEVAPLARMIAINIZ ONA GÖRE YAZACAĞIM TERCİHLERİME.

 50. Merhabalar Burak Bey dersler ne kadar öğretici oluyor? Yani mezun olduğumuzda örgün öğretim okumuş bir mühendisle aramızda donanım açısından çok fark olur mu yoksa herhangi bir kurumda mühendislik yapabilecek durumda olabilir miyiz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: