Bir Yazılımcı Nereden Başlamalı?

Yazılımcıların en büyük sıkıntısı çok hızlı gelişen teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu olması. Bu zorunluluk bir o kadarda keyifli aslında.

Bu yazıyı okumadan önce yaklaşık 8 yıldır amatör/profesyonel bir şekilde yazılım ile ilgilenmekteyim belirtiyeyim.

İlk önce bir yazılımcı şunu kabul etmeli. Hiçbir zaman ben bu dili tam biliyorum dememeli. “Ben oldum” lafı öğrenmeyi köreltir. Zaten yazılım dünyasında bir dili tam öğrenmek biraz zordur. Çünkü hep gelişen bir sektör ve öğrenilen bir programlama dilinin en geç 2 sene sonra bir yeni versiyonu çıkacağı için yazılımcı hep öğrenen bir kişidir.

Yukarıda ki paragrafı iyice kendi benliğimize kazımak zorundayız ardından bir yol haritası çizilmeli. Bu yol haritası çok çok önemli çünkü ince eleyip sık dokumak gerekiyor.  Kendimize sorular sormalıyız bu soruları sorarken bizim bildiklerimiz ve piyasa beklentilerini çok iyi çözmemiz gerekmekte. Objektif olmak zorundayız. Çünkü yıllardır öğrendiğimiz bir programlama dili artık kullanılmamaya başlanmış olabilir. Piyasaya çıktığımızda zor durumda kalabiliriz. İyi karar vermeliyiz, verdiğimiz bu kararın geri dönüşü zor olabilir çünkü başka bir programlama dilini öğrenmeye başladığı zaman gerçekten emin olmalı yoksa ayları pişman olabilir.

Sorular sormalıyız kendimize bu sorular şunlar olabilir.

1) Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

kodBu soru çok yanlış. Hangi programlama dili değil yazılımda hangi işi yapman gerekiyor bunu bulmalısın. Oyun programcılığı mı, Web tabanlı uygulamalar mı, Mobil mi? Bunu düşünün ve hangi sektöre adım atmak istiyorsanız sonra o sektörün kullandığı dil havuzlarından birini seçin.

Bu karara vardıysanız şimdi gelelim bir programlama diline. Seçtiğiniz sektöre göre 2 tane programlama dili var ve ya daha fazla. En çok kullanılan dillere bakın ve tercihinizi ikiye indirmenizi öneririm. Bu iki dilin yapısı, hızı geliştirme ortamı gibi farktörleri hem sorarak hem de iki programlama dilini ve uygulama ortamını indirerek basit bir uygulama geliştirmeye çalışın. Hem sizin görüşünüz hem de çevrenize sorduğunuz cevapları aldıkça kafanız da bir teraziye koyarak seçiminizi yapın.

Ancak ne olursa olsun siz sevdiyseniz o programlama dilinden vazgeçmemenizi öneririm.

3) Benim Bildiğim Programlama Dilinin Geçerliliği Var Mı?

İlk soruda ki cevabı bulduk kendimizi geliştirdik ama dünya devam ediyor. En başta dediğim gibi gerçekçi olmamız gerekmekte. Kendi işimizle uğraşırken bir taraftan da yazılım sektöründe ne olup bitiyor ona bakmalısınız.

csccBu soruyu kendime sorup çok acı gerçekle karşılaşmıştım. Lise hayatım boyunca Delphi ile uğraşıp kendimi çok geliştirmeme rağmen bir yandan C Sharp ile de yavaş yavaş ilgilenmekteydim. Delphi Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılmakta idi. Masaüstü uygulaması ön planda idi. Desktop Application bir server ve onlarca client ile uygulama biterdi. Yavaş yavaş yerini C Sharp almaya başladı C Sharp Masaüstü uygulamaları yerini almaya başladı. Onuda öğrendim çünkü gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorundasın yoksa para kazanamazsın. O yüzden körü körüne bir programlama diline asla bağlanmadım, delicesine savunmadım. Delphi’de ne kadar uzman seviyesinde olursan ol sektör Delphi’yi dışlamaya başlamıştı zaten. C Sharp Masaüstü programlarının ardından Web Tabanlı Uygulamalar öne çıktı ve ben şu an JSP ve JSF olarak kendimi geliştirmeye devam etmekteyim. olmamız gerekmekte. Kendi işimizle uğraşırken bir taraftan da yazılım sektöründe ne olup bitiyor ona bakmalısınız.

Peki tüm bunlar olurken ben nasıl bir programlama dilinin yavaş yavaş eridiğini gördüm ondan da bahsetmem gerek sanırım. Sektörel dergiler, web siteleri ve özellikle kariyer siteleri bunda çok yardımcı olmakta. Kariyer sitelerinde eleman arayan yazılım şirketlerinin yaptıkları işlere göre karar verebilirsiniz.

Bu arada Delphi hala var ama öğrenme aşamasında olan kişinin gelecek kariyerini doğru seçmesi gerek o yüzden bu seçimleri yaparak farklı programlama dillerine yöneldim.

4) Hemen İş Bulacağım ya Sonra?

Bir dilde uzmansınız yaptığınız projeleriniz var ve kendinize çok güvenmektesiniz. İş başvuruları yapıldı ancak cevap yok. İşin bu kısmına girmemek en iyisi.

İş bulundu verilen teknolojiye göre görevinizi yerine getirmeye devam ediyorsunuz ve bu aylarca belki yıllarca devam etmekte. Farklı işler olsa da yaptığınız işler belki hala aynı devam etmekte. Siz bu durumdan memnun iseniz bilemiyorum ama bana göre kendi bulunduğunuz konumda memnun değilseniz daha da yükselmek niyetinde iseniz. Kullandığınız teknolojinin daha da derinliklerine inerek projelerinizde farklılık yaratma yenilikçi kararlar alıp sisteminizi daha az yorma yeteneğini kazandırmak proje yöneticinize öneriler sunmak güzel şeyler. Yeri geldiğinde önünüze gelen bir projenin farklı şekilde yapılmasını bile sağlamalısınız kendinize güveniyorsanız tabi.

İş muhakkak bulunur bulanacaktır da. Sonrası hep daha önemli. Asıl yarış kendi yeteneklerinizi bir üst mevkide olan kişiye göstermek. Proje arkadaşlarınızla birlikte ortak bir iş yaparken farkınızı sorun çıkarmadan ortaya koyma meselesidir. Kıskançlıklar, sorunlar bu durumda olacaktır. Unutmadan bir de kesinlikle siz iş arkadaşına, o arkadaş ise size kesinlikle maaş sormamalı çünkü İK sizi yeteneklerinize göre değerlendirip size göre bir rütbelendirme sistemi uyguluyor olabilir yanınızdaki arkadaşının sizden yüksek maaş aldığını öğrenmek sizi çok etkileyecektir. Ya da tam tersi.

5) Keyif Alın

Para kazanmalıyız, daha fazla para kazanmalıyız belkide. Yazılım işi maalesef para kazanmak için yapılacak bir iş değil. Yazılımcı insan beynini yorarak saatlerce çok çok az uyuyarak işini bitirmeye çalışacak. Bu işten keyif almadığınız sürece parası iyi diye yapılacağını hiç sanmıyorum. Örnek olarak Hastane Yönetim Bilgi Sistemleri vardır HBYS’ler her sene ihale sonucunda belirlenir. Eğer sistem önceden  başka bir HBYS ile çalışıyor ise 31 Aralık – 1 Ocak  gecesi yeni sisteme geçme zorunluluğu vardır. Siz sisteminizi kurmaya çalışırken hastane çalışmaya devam etmektedir. Yılbaşı gecesi siz çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Hastanelerin en boş olduğu zamanlar ise Kurban bayramının 2 ,3 ve 4 günleridir. Bu günler o sistemde düzeltilmesi gereken ne varsa hemen koşup yapmalısınız. Teknik destek olarak söylemiyorum. Yazılım olarak ta değişiklik yapacak çok şey olabiliyor. Kurumun ihtiyacına göre acilen bir modül eklenme ihtaycı doğuyor ve siz bu updateleri sistemin en az çalışan zamanlarında yani resmi tatiller ve ya dini bayramlarda iken yapmaya çalışırsınız. Parası iyi diye yapılacak iş olarak seçenler bu durumlar ile karşılaşmaya hazırlıklı olun. Bu anlattığım durum ile siz belki karşılaşmayabilirsiniz. Ben karşılaştım.

Herhalde uzun bir yazı oldu. Keyifli kodlamalar. (:

Eğer lütfedip okuduysanız sizin görüşleriniz ile bu yazıyı genişletmeme yardımcı olun. Yorumlarınızı bekliyorum. 

77 comments

 1. Ahmet

  Burada önemli olan istekli olmak gerçekten gönül işi yazılım aslında. Ben okurken çok keyif aldım teşekkürler. 🙂

 2. İbrahim Gündüz

  Yazılıma bakış açınız gerçekten de çok dikkatimi çekti, bir programlama diline körü körüne bağlanmamanız çok önemli bir nokta. Bende bu noktada böyle bir bakış açısı kazanmaya çalışıyorum. Ayrıca bir programlama dilini biliyorum demek yanlıştır kısmında da çok haklısınız. Mesela bir Java dili çok fazla teknoloji içermekte ilgiye ve ihtiyaca göre olanı alınmalıdır. Bilgilendirme için teşekkürler.

 3. Mehmet

  Yazdıklarınıza 100’de %100 katılıyorum ancak o kadar emek verip ardından başka bir teknolojiye geçmek çok radikal bir karar değil mi?

  • Burak
   Author

   Eğer o işte yeteri kadar para kazanıyorsanız sektör dışlamıyorsa sizi tabiki geçmemelisiniz. Ancak bazı durumlarda bu kararı alabileceğinizi hatırlamalısınız.

 4. Erkan

  Güzel Bir yazı olmuş. Yazılım mühendisliği güzel ve havalı da bir meslek 🙂 Ama bireysel gayretin çok fazla olması lazım,sabır işi.(gördüğüm kadarıyla)

 5. metin

  Yeni arkadaslar icin oldukca aciklayici olmus. Katiliyorum dusuncelerinize. kesinlikle keyif almadan yapilamayacak bir is.

 6. Kadir İlhan

  Açıkçası okurken çok keyif aldım, elinize ve düşüncelerinize sağlık. Bu yazıdan kendime pay çıkartmam gereken bölümler oldu, tekrar teşekkür ederim..

 7. Abdullah BOZKURT

  Öğretmenliğin yanında yazılımla ilgileniyorum. Öğrendiğim dilin derinliklerine inemeden yeni teknolojiler çıkıyor ve revaçta olan diller değişiyor. Başka bir dile yönelmeden aynı dilde devam ediyorum, maalesef… Güzel bir yazı, ellerinize ve zihninize sağlık 🙂

 8. zeynep

  Bu yıl Türkiyenin sayılı üniversitelerinden birinde bilgisayarmühendisliğini kazandım şuan hazırlığım. mühendislik seçmemin sebebi matematik geometri ve fizik derslerine olan ilgimdi ama anladım ki bunlarla alakalı olsa da daha çok yazılım yeteneği isteteyen bi meslekmiş. Bir an önce kendi imkanlarımla bazı şeyleri öğrenmek istiyorum gerçekten hevesliyim. Nerden başlamamı önerirsiniz

  • Burak
   Author

   Zeynep hanım şu an yapacağınız ilk adım Algoritma mantığını öğrenmeniz. Algoritma’yı tabiri caizse yalayıp yutmalısınız.

 9. Tuncay

  Yazı yazılalı bir sene olmuş, ve benim için çok yararlı oldu,teşekkür ederim.Hem teşekkür etmek,hem uzmanından görüş almak için yazıyorum.Benim durumumdaki kişiler için de faydalı olacağını düşünüyorum.Öncelikle hobi olarak android için uygulama geliştirebilir miyim düşüncesiyle başladım.Sonra düşünceler genişledi ve çok geniş alanlarda faydalanmak üzere programcılığı öğrenmek istediğimi farkettim.Ancak nereden başlayacağımın ucunu bucağını bulamadım.Bu işin A’sını dahi bilmiyorum.Örneğin android için Java ve XML öğrenmem gerektiğine karar verdim.Başlangıç seviyesinde kitaplar aldım,ancak yine de bunların başlangıçtan daha ileri seviyelere hitap ettiğini düşünüyorum.Çünkü anlamıyorum.İlk sayfalarda anlaşılır konulardan sonra bodoslama anlamadığım terimler,neyi ne için yaptığımızı açıklamadan konu anlatımları vs geliyor.Ben Diş Hekimiyim.Yani yazılım,programcılık,web tasarım vs hiçbir bilgim yok.Hobi olarak başlayıp profesyonel olarak devam etmek istiyorum.Ancak giriş kapısını bulamadım.Bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi ve roman yazacak aşamaya gelmesi örneği gibi bu işi öğrenmek istiyorum(Tabi yoğun tempoda çalıştığım mesleğimden dolayı kurslar vs uygun değil ve evde kendi kendime geliştirmeliyim).Bir yol haritası örneği verebilirseniz hem ben hem de aynı durumdaki kişiler size müteşekkir oluruz.Şimdiden teşekürler…

  • Burak
   Author

   Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Yazılımın temelinde Algoritma vardır. Bir yazılım yapmadan önce kodlamadan önce yapmanız gerekenleri düzene koyma yeteniğidir bu. Algoritma düşünce sistemini geliştirir Algoritma öğrenmelisiniz, sözde kod gibi kavramlar çıkacak ve kodlama temelinde yatan, kesin net olmayı programa nereden başlayacağınızı öğrenin. Ardından C diline yönelin derim. Temel kodlama mantığını C dilinde öğrenirseniz JAVA diline hükmedebilirsiniz çünkü Java, C tabanlı bir dildir. C programlama dilinde programlama dilini öğrenin sonra JAVA’ya geçin derim. Algoritmayı ve Temel Programlamayı öğrenirseniz her dilde programlama ihtimaliniz vardır değişen tek şey syntax dediğimiz yazış farklılıklarıdır. Mantık hep aynıdır.

 10. Blue

  Öncelikle merhabalar.Yazılım sahasına gireli 5,5 yıl oldu.Onun haricinde 2 yıl teknik servisle uğraştım.Yazılım bilişim alanında her hangi bir okul kariyerim yok.Başarılı programlar,başarılı web siteleri yazmayı başardım.
  Yazılım işi özellikle web programlama alanında benim görüşüm iki başlığa ayrılır.Birincisi emekçi olur ben sistemimi yazarım paramı alır gerisine karışmam dersiniz.Bu ilk yöntem iş bulma konusunda son yıllarda oldukça yıprandı.Sizden daha kaliteli,sizden daha hızlı ve sizden daha ucuza çalışanlar olduğundan sürümden kazanma temelini atanlar web yazılım alanında piyasayı öldürmüş durumda.Bir web sitesi yapayım demek ortalama 2 ayınızı almakta.İki aydan sonra yaptığınız işi teslim etseniz bile ardı arkası aylar sonrasını bulabilmekte.Emekçi kod yazayım nafakamı temin edeyim düşüncesindeyseniz bu parlak bir fikir değil.Çünkü sürekli iş bulma ihtimaliniz zor.Hem iş bulsanız bile müşteriler daima ucuz kaliteli ve seçici ve en kısa sürede iş teslim almak isteyecekler.Oysa ki yazılım tam aksine sabır ve zaman işidir.
  Web yazılımda 2. aşamada ise;kod yazma tasarım yapma işiyle uğraşmazsınız.Aklınıza gelen her sitenin hemen hemen daha önce yapılmış lisans istemeyen ücretsiz sunumları form sitelerinde mevcut.Geriye kalan iyi bir internetadı domain almakta olduğu gibi web sitenizin alan adını seçerkende google vb lerinde ilk sıraya çıkacak bilginizin olması gerekli.Bu da Searc engine optimasyondan geçmekte yani arama moturu optimasyonculuğu.İkinci yöntemde 3,5 yılınızı ayırıp iyi bir seo cu olursanız her arattığınız konuda arama motorlarında ilk sıraya çıkmayı başarırsanız.gerekirse bir web sitesini satın alır seo olduktan sonra her arattığınız konuda ilk sıraya çıkar ve reklam alarak para kazanmaya başlarsınız.Yani emekçi olup kod yazmak yerine bir web sitesini satın alır veya o alanlarda ücretsiz siteler temin eder para kazanabilirsiniz.Masa üstü programlama alanında ise ya birileri sizi keşfetmeli yada siz bir program keşfedip yapmalı.Ama bütün bunların hepsinden öncede nasıl para kazanabilirim sorusuna cevap bulmalısınız.

  • Burak
   Author

   Değerli yorumunuz için teşekkürler ancak dikkat çekmek istediğim bir nokta var Web Developer demek sadece kişilere internet sitesi yapıp bunu birinci sıraya çıkartmak demek degildir. Kurumsal intranet içerisinde local olarak kullanılabilen ERP, CRM ve Banka sistemlerinde de web çözümleri vardır. Web developer back-and ve front end olmak üzere ikiye ayrılmakta olup ticari sitelere web sitesi yapmaktan daha geniş bir alana sahiptir. ebys çözümleri buna sadece bir örnektir. Kavramları sınırlandırmayalım sakın. (:

 11. davut

  Cok tesekkurler. Aydinlatici ve farkli bir anlatim olmus..
  Yazilim dunyasina gec de olsa girme niyetim vardi. Zaten o dunyanin icinden bir samimi ses duymak guzel bir baslangic oldu.

 12. Ömer Faruk Özdemir

  ben de 4 sene yazılımla uğraştım C# biliyorum kendimi geliştirmeye çalışıyorum (klavye tuşlara tam basmıyor o yüzden kötü oluyor). 4 sene Veri tabanı ve programlama dersi aldım (lisede) şimdi de üniversite ye gitmeyi düşünüyorum yazılım müh., bilgisayar müh. yada programlama müh. ama hangisine gidecğime karar veremedim bir ara singapur a gidecektim bilgisayar müh. için ama vazgeçtim. visual studio 2010 kullanıyorum. kendimi o konuda geliştirdim. yazınızı okudum daha uzun olmasını bekliyordum hiç sıkılmadım hatta bitti diye üzüldüm bile 😀 iyi çalışmalar

  • Burak
   Author

   8 yıldır yazılımcıyım evet. Hazır WP teması kullanıyorum evet çünkü arayüz geliştirici değilim, çünkü php bilmiyorum. Çünkü bu blogun amacı bilgi aktarımını hemen kolayca, vakit kaybetmeden sağlamak. Asıl ilginç olan sizin bu yorumu yaparken bilgilerinizi yazmayıp, kaçak dövüşmeniz bence. (:

 13. Osman

  Harika bir yazı bence bir yazılım ile uğraşmak isteyen veya yazılımcı olmak isteyenler sizin dediklerinizi bence orta derecede dahil dikkatte almalıdır. Çok Teşekkürler…

 14. Yusuf Selim

  Cok aciklayici bir yazi olmus. Ben daha yazilim islerine baslamadim ama ilgiliyim. Bu yaziyi okuyunca icime daha cok heves geldi. Cok saolun..

 15. Kaan

  Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.Ben şuan lise hazırlıktayım ve 3 tane yazılım dili biliyorum ileride de yazılımcı olmak istiyorum ama sayısalmı okumam lazım bilmyorum. Şimdiden teşekkürler 🙂

 16. malik

  Evet guzel yazi olmus. Yazilim konusunda neden hindistan dunyada birinci? Bir de hobi olarak sadece kendi ihtiyacim ve cevrem icin daha cok nerden baslamaliyim?
  Tesekkurler…

  • Burak
   Author

   Bu site bilgi aktarmak üzere kuruldu. Sizin gibi düşünen(!) insanlara ego tatmini yapmak için değil. Hazır sistem kullanarak amacımı kolaylıkla yerine getirmekteyim. Baştan kendi sitemi yapsam ne olacak sadece vakit kaybı. Zaman değerli. Özcan ACAR, Akın KALDIROĞLU, Burak Selim ŞENYURT ve daha bir çok yazılım üstadı hazır sistem kullanıyor çünkü sitelerini yapamayacak kadar acizler maalesef. 🙁

   Bu kadar basit düşündüğünüz(!) için sizin kimseden yol öğrenmenize gerek yok. Çünkü siz kendi yolunuzu bulmuşsunuz.

 17. Ertuğrul Kemal

  Gercekten cok tessekur. Ederim 3/4 aydir yazilim hakkinda arastirmalar yapiyodum ve makaleler okuyodum sizin kadar bana keyif veren olmadi..alt yapi olmadigindan ve ilk defa bu isi yapicagim icin nerden baslicagimi bilmiyordum cogu makale okudugum yerlere yorum. Yapmadim. Samimi bulamadigim icin samimiyetinize inandigim icin yaziyorum ilk defa bu sektore merak salmis kisi. Olarak bi bilgim yok. Yolun basindayim nereden baslamaliyim ve nasil bi izlenim sergilemeliyim simdiden. Cok tessekur ederim

  • Burak
   Author

   Merhaba Ertuğrul. Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Sana ilk önerim Algoritmayı çok iyi öğrenmen olur sonrasında yine yorum yap konuşalım 🙂

 18. Selma

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Bende buradaki herkes gibi yazılımcı olmayı düşünenlerdenim.Mesleki açık lisede (Bilgisayar bölümü/Web Tasarım) okumaktayım.Benden yazılımcı olur mu die araştırmaktaydım sizin yazınız sayesinde olabilirliliğine karar verdim çünkü öğrenmeyi seviyorum .Okulda algoritmayı ve C# ı öğrendim şimdi ise Html yi öğrenmekteyim.Fakat bizimkisi hızlı ve kısa eğitim olduğu için tam detaylı konuları işlemiyoruz sadece derslerden geçecek kadar.Ben bu yolda kendimi nasıl geliştirebilirim.

  • Burak
   Author

   Algoritma yeteneğini geliştiren herkes yazılımcı olabilir. Öğrendiğiniz yazılım dili ile neler yapılmakta hangi alanlarda kullanılmakta bunu araştırıp hangi alanında geliştirmek istiyorsanız o alanla ilgili kitapları edinerek uzmanlaşmaya başlayabilirsiniz.

 19. merhaba ben Anadolu lısesı mezunuyum meslek lıselerı gıbı temelım yok yazılım muhendıslıgını sectım hazırlık ogrencısıyım caşısmayı sevıyorumm .ama temelım yok dıye de korkuyorum .sızce yapabılırmıyım .algorıtmayı ıyı ogrenın demıssınız ben sımdıden calısmak ıstıyom nereden ve nasıl baslıyacagım yardımcı olursanız sevınırım sımdıden teşekkür ederım ellerınıze ve bılgılerınıze sağlık 🙂

 20. merhaba ben Anadolu lısesı meznuyum suanda .yazılım muhendıslıgını sectım .ama meslek lıselerı gıbı temelım yok bu bıraz benı korkutuyo (çalışmayıda cook sevıyorummve azimliyim 🙂 ) sızce yapabılırmıyım .algorıtmayı ıyı ögrenını demısınız .suanda hazırlık okuyorum sımdıden başlamak ıstıyorum algoritmaya.nereen venasıl başlamalıyım sımdıden tesekkeur ederım .bilgilerinize sağlık 🙂

  • Burak
   Author

   Hemen bir algoritma kitabı almalısın Algoritma ve Programlamaya Giriş Ebubekir Yaşar Murathan Yayınevi’ni önerebilirim. Buradan başla. Kolay gelsin.

 21. Kerem

  Ben yazılımı kendi projelerimi gerçekleştirmek ve geliştirmek için öğrenmek istiyorum. Buna uygunda bir bolum şeçmeyi dusunuyorum. Bunh icin lys sonuclarini bekliyorum. Secicem olunu belki biliyosunuzdur: Yönetim Bilişim Sistemleri

  Size sorum şu olucak şuanki duşuncem ne kadar doğru yazılım bunun icin ogrenmek gerekir mi? Ve okuyacagim bolum hakkinda bilginiz varsa bilginderirseniz cok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

 22. MMucahit Cali

  Merhabalar hocam
  Ben bu sene KTÜ yazilim muhendisligi kazandim daha once c# biraz igrendim ama yarida kaldi dersler yuzunden yani daha yeniym sizce okul disinda kendimi nasil gelistirmeliyim simdiden tavsiyeleriniz icin tesekkurler

 23. Bora

  Öncelikle yazınızdan cok ilham aldım. Ben rusyada bilgisayar mühendisliği yazılım dusunuyorum..
  Neden rusya derseniz rusça ve kiril alfabesinden dolayı. ayrıca viber , yandex, world of tanks gibi yazılımcıların cıktıgı ülke.fikrinizi merak ettim. Rusyada okuyup türkiyeye dönsem beni iyi yerlere getirirmi , yani kiril alfabesi bilip kullanabilen biri ne derece iş sahibi olur yada iyi yerlere gelebilir?

 24. mahmut

  yorumlar çok olumlu fazlaca olumsuz eleştiri göremedim ama kendi adıma söylemeliyim ki ben yazıdan pek keyif alamadım. çok ironik olacak ama en çok da “keyif alın!” başlıklı paragraftan hiç keyif alamadım para için değil de keyif için yapacaksak neden hastanelere satarak kurban bayramımızı tatillerimizi ya da yılbaşılarımızı feda edelim onlardan feragat etme sebebimiz keyif almak mı yani çok ucu açık bi paragraf olmuş yorum yapanların buna değinmemesi de ayrı bi ilginçlik. Ama diğer başlıklardaki konulara katılıyorum ve bilgi de edindim sayenizde teşekkür ederim.

  • Burak
   Author

   Merhaba mahmut. Eleştirin için teşekkür ederim. Keyif alın başlığında anlatmak istediğim sabahlara kadar kafa yormanız gereken, deadline sorunu yaşarken bunalmadan işini yapmayı kasdediyorum. Tatil zamanlarınızda bu işi yapmak zorunda kalabiliyorsunuz çünkü. Yazılım işi takdir ederseniz ki yazılımı yapıp hemen başka bir işe yöneliyim demekle olmuyor özellikle kurumsal uygulamalarda. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

  • Sena

   Fazlasıyla reel bir bakış açısı kesinlikle katılıyorum 🙂 Nasıl bir eğlence anlayışımız var ki herkes tatil yaparken biz manyak gibi çalışıyoruz 😀 Yorum yapanların değinmemesi bence hiç bayramda çalışmak zorunda kalmadıklarından kaynaklanıyor 🙂 Ama yazı gerçekten hoş ve yüreklendirici ..Teşekkürler 🙂

 25. Umut

  Öncelikle bu kadar samimi ve faydalı bir yazı yazdığınız icin teşekkur ederim.

  Öncelikle matematigim gerçekten çok iyi ve yazılım işine de çok meraklıyım fakat korkum şu ki uzun süre bilgisayar başında kafa yormak sağlığımızı çok etkiler mi (özellikle gözlerimde bi rahatsızlık olmasından korkuyorum)ve bu meslek beni yarı yolda bırakmaz di mi 🙂 Buyuk yerlere ulaşmak icin elimden gelen her şeyi yapabilirim derken işsiz kalmayalım da :/
  Son sorum biraz saçma ama böyle bi işte evde çalışma gibi seçenek oluyor mu yani bağımsız bir şekilde program üretip satmak ya da şirketlerle anlaşmak gibi

  • Burak
   Author

   Sağlığımızı etkiliyor maalesef. Boyun fıtığı çoğu arkadaşımda maalesef bulunmakta. 🙁 Kendimce dikkat etmeye çalışıyorum. Freelancer olarak tabiki iş alabilirsiniz şirketlere kişilere web sitesi yapmak mobil uygulamalar kısaca anlaşmanız halinde evden çalışmanız mümkün 🙂

 26. Tolgahan

  Merhabalar öncelikle makalenizi çok yararlı buldum.Bu konuda sizleri kutlarım.Cumhuriyet Üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim.C dilini temel kalıplarıyla biliyorum.Bundan sonra hangi dile ağırlık vermem gerekir.Bir fikir alışverişi yapsak çok iyi olur 🙂 Önereceginiz dilin pdf si veya videosu varsa link atarsanız sevinirim 🙂

 27. ahmet otlu

  Merhaba;
  Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.
  Ben 2000-2002 senesinde programcılık okudum, temelini aldım, fakat uzun zaman alakadar olmadığım için hiç bir şey bilmiyormuş gibi hissediyorum.

  Network yazılımı yapmak istiyorum ,
  bildiğimiz avon,amway vb gibi üyelik ve buna bağlı puan,komisyon vb.
  Nerden ve nasıl başlamamı tavsiye edersiniz.
  Hangi proğramlama daha kolay ve pratik olabilir???

 28. Necip

  Bu alanda yazılmış keyif aldığım yazılardan biriydi. Teşekkürler. Ayrıca blogunuz muhteşem 🙂

 29. rukiye

  Ben matematik bölümü son sinifyayim.Okuldaki java dersinden cok keyif aldim ve bu isi yapmak istedigimi farkettim.Sizce gec kalmis sayilir mıyım

  • Sena

   Bir konuda geç kalınıp kalınmadığı kişinin yaşıyla değil bence o konuya olan ilgi ve alaka miktarıyla ilgilidir. Belki de geç kaldım düşüncesiyle hareket ettiğinizden öyle hızlı ve yoğun bir şekilde birşeyler öğreneceksiniz ki seneler önce başlamış fakat ara ara ilgilenmiş bir insandan daha hızlı yol katedeceksiniz. Bu tabi benim fikrim . Ne zaman kendimi bazı şeylerde geç kalmış hissedip umutsuzluğa düşsem hep aynı şekilde kendimi motive ediyorum . Limit sizsiniz ..

 30. Mehmet

  C# ve java yazılım dilini sadece oyun yapmak üzerine belli bir seviyede kullanabiliyorum ama yazılımcıyım denecek seviyede değilim.itü bilgisayar müh. sıralama olarak bu sene geliyor ve 2 gün sonra tercihler yapılacak 🙂 ancak benim kafamda farklı bir bölüm var . Yazılım konusunda kendimi baya bir geliştirip bu işi ek iş ya da yazılımcı olarak iş yapabilir miyim ?Yani kısacası iş imkanları nedir? illa bilgisayar müh. okumam şart mı ? şimdiden teşeklürler

 31. Eda Dilara

  Öncelikle aydınlatmalarınız için teşekkür ederim sadece bu makaleyi yazdığınız için değil dikkatimi çekti neredeyse tüm yorumları da cevaplamışsınız bende cevap alabileceğimi düşünerek durumumu anlatmak ve sorularımı sormak istedim. Ben yönetim bilişim sistemleri 3.sınıf öğrencisiyim 3.sınıfa kadar hiçbir şey öğrenmeden geldim 🙁 ve bunun üzerine bilinen bir akademik kursa yazıldım ama ben bu konuda sıfırın altında olarak tanımlıyorum kendimi ama kurs akademik daha çok sektöre yönelik olduğu için C#’tan başladı ve ben şuanda kurstan hiçbir şey anlayamıyorum uğraşıyorum çalışmaya çalışıyorum ama yok. Sizce nerden başlamalıyım algoritma mantığı demişsiniz bunu nasıl oturta bilirim bu konuda biraz daha açık bir şekilde aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  • Burak
   Author

   Merhaba, Algoritma biraz “makine gibi düşünmek” , “neden sonuç ilişkisini anlamak”, “her ihtimali düşünmek” anahtar kelimeleri ile anlatabilirim. Algoritma’yı öğrenmek her hangi bir programlama dilini kolayca öğrenmenize neden olmaz. Bir programlama dilini kullanırken bir sorun çözmede yardımcı olur. Programlama dilinden bağımsızdır. C# anlamamak derken programlama yapmakta mı zorlanıyorsunuz yoksa bir sorunu çözmek ya da yapmak için nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz bunu keşfetmeniz önemli. Programlama yapmaya mental olarak hazır değilseniz ve ilgilinizi çekmiyorsa zorlanırsınız haliyle. Bol bol pratik yaparak “makine gibi düşünerek” deneyim kazanabilirsiniz.

 32. Mesut

  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ben android yani mobilde bi şeyler yapmak istiyorum ör. Oyun uygulama falan öneriniz ne olur nerden başlamalıyım amatör olarak en tabandan ne yapmalıyım ilginize teşekkürler

 33. Burdur Firmalar

  yaklaşık 30 zate sayfada bu konuyu araştırdım en yararlı bilgilerin burda olduğu kanısına vardım teşekkürler..

 34. Pingback: Hangi Programlama Dili İle Başlamalıyım ? | Seninki Kaç GB?

 35. Mert

  Ben Lise 3’e geçtim. Anadolu Lisesinde okuyorum. Lakin şimdiye kadar bilgisayar dersi almadım. Ama küçüklükten beri bilgisayara meraklıyım. Bir sürü site ve program yaptım. C,C++ ve c# biliyorum. Sizce yazılım mühendisliği okumalı mıyım? Bilgisayar ile ilgili yazılım.

 36. Cmncmrt

  Ben son sinif ogrencisiyim universteye başlamadan önce bilgisayar ile hiç bir bağlantim yoktu .Biraz da aile seçimi oldu bu bölüm.inanin öyle zorlandim ki bırakmak istediğim anlarım oldu .Her hafta sabahın 8 inde bize yapamazsınız diyen hocalarımız oldu.Agladigimi hatırlarım her çıkışta hatta okula gitmek istemediğim anlar .Keşke diyorum işin bilincinde olan hocalarımız olsaydı yönlendiren.Biz bilmiyorduk hoca biliyoruz diye geçiyor.Bu bölümü sonradanda olsa sevmemin nedeni kendi basarabildiklerimi görmek oldu.Ne bir dil ne bir platform takitim yok çok şükür ne olsa baştan ogrenmeye devam.Bu şekilde bilinçli bir konuşma inanın beni mutlu etti.Keske sizin gibi düşünen insanlar olsa çevremizde .Bulundugum yeri bir daha sevdim.Tesekkurler

 37. Pinar

  Burak bey merhaba. . 16 yasinda bir oğlum var lisede okuyor.Kendi kendine java ogrendi.Bir oyun yazdi, bir kac arkadasinin telefonunada yuklemis, begenmisler.Evet buraya kadar bir sorun yok.. Ama dersler berbat. .. neden? Çünkü vakti yok… sürekli kod yaziyor. Ne yazık ki kendisine diploma olmadan hiç bir şey yapamayacagini … anlatamıyorum. .Bilgisayar Mühendisliği ni kazanması mümkün gorunmuyor… belki teknikerlik… cok yazık olacak… bir oneriniz olabilir mi? Bu sektörü bilmiyorum. . Ne yapılabilir bu çocuk icin? Teşekkürler

  • Burak
   Author

   Merhaba Pınar hanım. Oğlunuzun 16 yaşında kendi kendine yazılım öğrenmesi analitik zekasının ve problem çözme yeteneğinin gelişmiş olduğunun göstergesi aslında. Çünkü yazılım yapabilmek için bu yeterlilik gerekli. Bende Tekniker oldum sonradan azmedip Bilgisayar Mühendisliğini kazandım. Oğlunuz eğer yazılımı çok istiyor ise üniversite ile eğitimini desteklemek gerektiğini anlatmanız gerekmekte. Okulu yazılım yapabilmek için bir araç olarak görür ise bir hırs yapabilir. Ben ders çalışırken kendimi bilgisayar mühendisi olucam daha iyi kod yazacam diyerek teşvik etmiştim. Yazılım sektöründe diplomaya bakılmaz bakan çok az şirket var. Yazılım sektöründe diplomaya bakanda var bakmayanda ancak diploma bir eşik maalesef günümüz şartlarında bir basamak olarak diploma isteyen firma çok. Sonrasında yazılımcı bu şirkete ne katabilir diye bakmaktalar. Okul teşviği için daha iyi kod yazmak için okuluna da yönelmesi gerektiğini anlatmak gerek aslında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir