Hibernate Dersleri 2 – Mapping

Hibernate Dersleri’ne hoşgeldiniz. İkinci dersimizde önceki Hibernate Yapılandırma Dosyası oluştururken bahsettiğimiz  Mapping Resource tanımlaması nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Java sınıflarımızla veritabanımızdaki tablo alanları ile birbirleri ile eşleşmesi için yapmamız gereken ayarlama dosyasıdır. Bu Mapping dosyamızın adı hibernate.hbm.xml olacaktır. Mapping ayarlamamızı yapmadan önce bir Java sınıfı yapalım. Bu yapacağımız Java sınıfı, veritabanımızdaki tablonun alanlarını oluşturacak bir POJO’dur aslında.

POJO’muzu oluşturduk. Şimdi Hibernate eşleşmesi için oluşturacağımız Mapping’imizi oluşturucağız. Adı hibernate.hbm.xml adında olucaktır. İlk önce tamamını yazalım sonra detaylarına girelim.

Mapping dosyamızı oluşturk şimdi içeriğini inceleyelim.

  • hibernate-mapping package
    Hibernate veritabanı tablo alanlarını hangi paket içerisinde  arayacak bunun yolunu belirtiyoruz. Belirtilen paket dışında oluşturduğumuz bir Java sınıfını bu mapping dosyasına eklesek bile Hibernate işleme koymayacaktır.
  • class
    Veritabanında tablo alanlarından oluşmasını istediğimiz Java sınıfımızın adını yazıyoruz ve alanlarını belirtiyoruz.
  • id
    Veritabanımızda id olarak tanımlamak istediğimiz değişkenimize bu tag ile tanımlıyoruz ve otomatik olarak artmasını istiyorsak identity dememiz yeterli olmaktadır.

Diğer alanlarımızı ise property name vererek tanımlamasını yaparak Mapping işlemimizi tamamlıyoruz.

 

Önceki Ders: Yapılandırma Dosyası Oluşturmak Hibernate Dersleri Sonraki Ders: Session İşlemleri

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir