Hibernate Dersleri 3 – Session İşlemleri

Hibernate

Hibernate Derslerine devam ediyoruz. Hibernate ile veritabanına bağlanma işlemlerini yönetmek için Session Factory sınıfını kullanıyoruz. Session Factory sınfı yardımı ile Hibernate belirtilen veritabanına bağlanma işlemleri yönetilir.

Veritabanı işlemleri yapmaya başlamadan önce bağlantıyı açmak ve kapatmak için sınıfımızı oluşturalım.

Session Factory sınıfından bir değişken oluştuyoruz. Bu değişkene yapılandırma dosyalarımızda bulunan ilgili propertyleri setliyoruz. Sonrasında ise

Veritabanı bağlantımızı açarak sessionumuzu başlatıyoruz. Bu başlatma işleminden sonra ise ileriki derslerde göreceğimiz kaydetme, silme, listeleme, güncelleme işlemlerini yani asıl yapmak istediğimiz işlemleri bu adımdan sonra yapmaktayız.

Yapmak istediğimiz işlemler bittikten sonra ise sessionumuzu kapatmamız gerekmektedir.

Her veritabanı işleminde bu gördüğümüz session işlemini açıp kapatmamız gerekmektedir. Bu kod işlemini kısaltmak için bir sınıf yazarak her zaman kolaylıkla session işlemini başlatarak veritabanı işlemlerimizi yapmak için genel olarak kabul görmüş HibernateUtil.java adında bir sınıf yaratılmaktadır. Google’da HibernateUtil yazarak bu yapıya kolaylıkla da ulaşabilirsiniz.

Derslerimizde de veritabanı işlemlerini yapmak için bir HibernateUtil.java sınıfı oluşturacağız ve diğer derslerimizde bu sınıf üzerinden sessionumuzu açarak işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

Bu SessionFactory sınıfımızı kullanarak her işlemimizde session açarak işlemimize devam edeceğiz.

Önceki : Mapping Hibernate Dersleri Sonraki: Kaydetme İşlemi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: