JSF Veritabanı Bağlantısı Kurmak

Java Server Faces
Java Server Faces Dersleri
Java Server Faces Dersleri

Java Server Faces Dersleri

Java Server Faces derslerine devam ediyoruz.

Java Server Faces ile Veritabanı İşlemlerine başlamadan önce yapmamız gereken şey haliyle bir veritabanı bağlantısı kurmaktır. Veritabanımız ne olursa olsun yaptığımız yazılımın veriler ile iletişim kurması için bir köprü yapmamız gerekmektedir.

Bu iletişimi sağladıktan sonra veritabanındaki bilgileri kullanarak ya da veriler aktararak işlemlerimizi yapabilmekteyiz.

  • Veritabanına veri kaydetme
  • Veritabanında kayıt düzeltme
  • Veritabanında kayıt silme
  • Veritabanında kayıt arama

gibi istediğimiz bir çok işlemleri gerçekleştirmemiz mümkün olucaktır.

Jsf Veritabanı bağlantısı kurmak için bir bean oluşturacağız. Bu bean veritabanına bağlandığında bir “baglandı” bir hata meydana geldiğinde iste “baglanmadı” şeklinde bir değer döndürecek ve bu değere göre biz bir mesaj göstereceğiz.

 Şimdi yapacağımız işlem yukarıda açıkladığım gibi baglan.java adında bir bean oluşturacağız. Bu bean ile veritabına bağlantı yapılıp yapılmadığı anlayacağız. baglan.java isminde bir bean oluşturalım.

Bean’imizi oluşturduk ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta yazılımı çalıştırmadan önce kütüphanemize Mysql’i eklemeyi unutmayınız. Bu bean Uye adlı veritabanımıza bağlanmaya çalışacak ve duruma göre bize bir deger döndürecek bu değere göre kullanıcıya ilgili sayfalar gösterebilmemiz mümkün olucak.

Şimdi index.xhml sayfamızı oluşturalım. Bu sayfada bir ekleme yapılmayacak staandart bir index.xhml sayfası olucaktır.

Anasayfamızı hazırladık şimdi bağlantının başarılı ve başarısız durumunda gösterilecek sayfaları hazırlaycağız bu sayfalar bean’imizden gelen değere göre kullanıcıya gösterilecektir.

Şimdi bağlantı başarılı olduğundan gösterilecek olan basarili.xhtml sayfasını yapıyoruz.

Ardından bağlantı başarısız olduğunda gösterilecek olan basarisiz.xhtml sayfasını yapalım.

Bu sayfalar hazırlandı son olarak yapacağımız ise faces.config.xml dosyamızda kurallar oluşturacağız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bean’ne gelen cevaba göre gösterilecek sayfaları burada belirleyeceğiz.

 

Kuralımızıda belirlediğimize göre program çalıştığında bağlantı kurabildiyse basarili.xhtml sayfasına gidecek ve kullanıcıya o sayfayı gösterecek, eğer bağlantı başarısız oldu ise basarisiz.xhml sayfasına gidecek ve kullanıcıya o sayfayı gösterip bilgilendirecektir.

Java Server Faces Dersleri’ne üst menüden ulabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: