Selection Sort (Seçim Sıralama) Algoritması Java – C Sharp

Sıralama algoritmaları yazılım geliştiriciler için vazgeçilmezdir. Elimizdeki veri kümesini bir sisteme göre (bu özellikle sayı veya string ifadeler olabilir) büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralama yöntemleridir bu algoritmalar. Birden fazla sıralama algoritmaları var ve bunların çeşitli avantaj ve performansları var.

Seçim Sıralama Mantığı

Bu sıralama algoritmasının mantığı bu seçim veri kümemizin hepsini dolaşıp en küçük verimizi en başa alması ve ardından bir eksik veri kümesine giderek kalanlar arasından en küçüğünü bularak devam etmekte taki son elemanımıza gelene kadar. Özetle veri kümemizden en küçük elemanı bulup il sıraya yerleştirilmesi işlemi diyebiliriz.

C Sharp

Jav

 

C Sharp ve Java kodlarında bir fark bulunmamakta. Çünkü karşılaştırma deyimleri döngüsel ifadeler operatörler C türevi diller olduğu için aynıdır.

3 comments

 1. abdulaziz

  merhaba burak bey bana birleştirmeli sıralama algoritmasının bir örnegi visulbaces de yapılmış kodu lazım javada var ama ben nasıl çalıştıracagımı bilmiyom bide java bende yok

  • Burak
   Author

   SADAS Bey, 3 yıldır görmek için doğru yere bakmıyorsunuz belli ki. For döngüsünde ki n j için bir sınırdır o değere kadar işlem yapar. 3 yıldır ne gibi bir JAVA dersi alıyorsunuz bilmiyorum ama JAVA’da programlamanın temeli olan döngüler kısmına tekrar bakmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir