Spring Boot Merhaba Dünya Uygulaması

Spring Boot Dersleri‘ne devam ediyoruz. Önceki dersimizde Spring Boot Projesi oluşturmuş ve paket yapısını detaylıca incelemiştik.Spring Boot ile bir “Merhaba Dünya” uygulaması yapacağız. Bu uygulama bir web projesi olacak, web sayfamızda Merhaba Dünya diyeceğiz.

Önceki derslerden gördüğümüz gibi “merhabadunya_springboot” adında bir proje oluşturalım. Oluşturduğumuz projemizin klasör yapısı ve oluşturacağımız dosyalar ile birlikte aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

 

 Spring Boot Projesinde kullanacağımız ve oluşturacağımız dosyalar yukarıdaki resimde gözükmektedir.  MerhabadunyaSpringbootApplication.java sınıfımızı oluşturalım.

Spring Boot projemizi SpringBootServletInitializer yardımı ile çalışıtırıyoruz. SpringBootServletInitializer ile projemizi ayağa kalkmasına yardım edecek. SpringApplication.run() bloğu ile projemizi çalıştırma  işlemini gerçekleştireceğiz.

MerhabaController adında bir sınıf oluşturduk. Bu sınıfımızı oluşturalım.

@RequestMapping anotasyonu ile HTTP isteklerini yönetebiliyoruz. Bu anotasyona bir value vererek path tanımlaması yapabiliriz. Biz örneğimizide value olarak “merhaba” yı atadık. Bu atama ile birlite aslında http://localhost:8080/merhaba adresine bir istek geldiğimiz zaman ilgili controller’ın çalışmasını bu yolla sağlamaktayız. http://localhost:8080/merhaba adresine geldiğimizde çalışacak olan Controller’ın merhaba metodudur. Bu metodumuzun Modeline bir mesaj adında bir değer atıyoruz. Bu atadığımız değeri internet sayfamızda yazdıracağız.

Şimdi internet sayfamızı oluşturalım. merhaba.html adında bir sayfa olucak.

Bu şekilde internet sayfamızı oluşturarak ${mesaj} içeriğini  web sayfamızda görebiliriz.  Projemizi çalıştırmak için

yazarak çalıştırabilirsiniz.

Sonuç;

şeklinde olucaktır.

Projenin Kaynak Kodları Github Üzerinden Görünlüte

Sonraki dersimizde RequestMapping üzerinden Get ile bir değer yollayarak o değeri alıp internet sayfasında göstereceğiz.

Önceki Ders: Spring Boot Tomcat Port Değiştirmek Spring Boot Dersleri Sonraki Ders: Spring Boot CLI ile Spring Boot Uygulaması

 

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir