MakaleTeknoloji

Apple – Adobe Flash Savaşları

Apple son 8 yılda çok büyük bir çıkış yaptı. İpod’la başlayan bu yükşeliş İpod Touch, sonrasında İphone ile başlayan dokunmatik telefon devri. En son icadı ise iPad oldu.

İnanılmaz bir trend yaratan Apple firması bu ürünleriyle beraber senkronisazyon yapan iTunes – AppleStore iş birliği ile milyonlarca uygulama, müzik ve video indirip bu ürünlere yükledikten sonra kullanabiliyoruz.

Steve JOBS batmak üzere bir şirketi adeta ayağa kaldırdı.

Bu arada…

Adobe ise masaüstü uygulamaları ile öne çıktı. Adobe kim derseniz size FLASH desem daha açıklayıcı olucak. Adobe firması FLASH’ı satın aldı ve geliştirmeye devam ediyor.

Bu FLASH uygulamasıyla İnternet tarayıcımız üstünden Oyun, Müzik dinleme ve son olarak ve en son olarak Video izleme kolaylığı getirdi. İnternetin bu devrinde Video izleme ön plana çıkmakta ve %60’ı Flash sayesinde gerçekleşmekte.

Peki bu iki firmayı karşı karşıya getiren durum neydi?

Apple firması iPhone telefonlarda FLASH uygulamaları çalıştıramıyoruz. Ana neden bu. iPhone ilk çıktığında ses getirmiş Flash desteği olmaya bir telefonda nasıl herşeyi yapabiliriz gibi yorumlar gelmekteydi.

Adobe, Apple firmasından geri dönüş istedi ve Apple’ın cevabı. Batarya ömrünü kısaltıyor’du. Adobe buna hak vermiş olacak ki çalışmalar Flash’ı daha uygun hale getirmeye çalışırken İphone 3g çıktı. Son çıkan telefonda da yoktu.

Son olarak iPad’de de Flash desteği gelmeyince Adobe resti çekti ve Biz artık iPhone ve iPad için geliştirme çalışmaları yapmıyoruz oldu.

Sonuç olarak iPad ve iPhone’lar da

  • Flash Oyun,
  • Flash Video,
  • Flash Destekli Müzik Dinlemek
  • Flash Tasarımlı Siteler

Maalesef Çalışmamakta.

Ama AppleStore’lar da binlerce alternatifi varken gerekte kalmıyor.

İki uçta olan bu firma için;
“Adobe’siz  bir internet dünyası Apple’siz teknoloji olmaz olamaz”

Makale – Burak Kutbay -2010

DAHA FAZLASI:Makale

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir