Yazılım Mühendisliği

Etkin Çalışma Tekniği POMODORO

aasd31132f

Kodlama yaparken, ders çalışırken, kitap okurken, odaklanmanız gereken her ne varsa etkin olarak çalışmanızı sağlayan bir teknikten bahsedeceğim. Etkin olarak çalışmamıza yardımcı olan tekniğin adı POMODORO, İtalyancada domates anlamına gelen POMODORO 25 dakikalık çalışma ardından 5 dakika dinlenme felsefesi kısaca.

Bu çalışma yöntemi sayesinde basit ama etkili bir disipline bürünüyorsunuz.

POMODORO yöntemini kullanmak için

  1. Yapmanız gereken iş
  2. Zamanınızı ayarlayın 25 dakika olarak başlatın
  3. 25 dakika bittiğinde 5 dakika mola verin
  4. Bu işlemi 4 kez tekrarladıktan sonra 15-20 dakika mola.

İşlerinizi bir sıra haline getirerek POMODORO tekniği ile bitiriyorum.

POMODORO için bir sayaç gerekli Andorid ve iOS işletim sistemleri için POMODORO olarak arattırdığınızda onlarca uygulama çıkıyor. Bir kronometre bile işinizi görecektir. Bu teknik sayesinde verim ve odaklanma ciddi oradanda artış gösteriyor.

1 Pomodoro = 25 dk+5dk dinlenme

İşlerinizi kaç POMODORO kullanarak bitereceğinizi de ilerleyen zamanlarda anlayabiliyorsunuz ve zaman yönetiminizi de gün içerisinde yönetebiliyorsunuz.

POMODORO tekniğini bulan kişi Francesco Cirillodur. Francesco Cirillo odaklanma , verimli çalışma sorunları yaşayan birisiymiş zamanında ve bu sorunu ortadan kaldırmak için kendisi için en etkili yönetmin POMODORO olduğunu deneyerek görmüş ve yayılmış.  Kitapları sayaçları para ile satın alınabiliyor (bence gerek yok.)

Sizinde verimli çalışma teknikleriniz var ise lütfen yorumlarda belirtin.

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir