Java Kitaplığım – Java Swing

Java

Java Swing Seçkin Yayıncılık

Java Kitaplığımı paylaşmaya devam ediyorum.

Java’nın GUI tarafında kendinizi geliştirmek niyetindeyseniz bu kitap çok işinize yarayacaktır. Java Swing Kitabı Seçkin Yayıncılık’tan A. Kadir Güneytepe imzalı bir kitap.

Java Swing kitabı anlatımı çok sade. Çok karışık değil. Kitabı ilk açtığınızda Swing’in tüm method larını bile tek tek açıklanması bile yetti. Swing ile bulamayacağınız bir konu olduğunu düşünmüyorum. Swing ile yapalıbilecek her durum/konu bulunmakta.  NetBeans ile uygulamalar geliştirildiği için daha çok sevdim. Swing konusunda başka kitapları incelemedim ama başucu kitabı olabilir diyebilirim. Merak ettiğim her soruyu/sorunu kitapta bulabildim.

 

Ayrıca bu kitaba ulaşmama sağlayan Muharrem Taç hocama teşekkür etmek istiyorum.

Basın Bülteni

Bu çalışmada, Grafiksel Kullanıcı Arayüzleri (GUI) geliştirme konusuna odaklanılmış ve Java Swing konusunda okuyuculara derinlemesine bir bilgi verilirken, bu alanda da tam bir uzmanlaşma sağlanmaya çalışılmıştır. 

Kitapta Java Swing kütüphanesi tüm sınıfları ve bileşenleriyle anlatılmaya çalışılmış; okuyucuya bu anlamda bir takım örnek kodlar ya da uygulamalar vermenin ötesinde, bu kütüphanenin içerdiği özellik ve yordamlara ilişkin de bir rehber sunulmuştur. Bu sayede bir uygulama geliştirirken her zaman gereksinim duyulacak bir başvuru kaynağı olacaktır.

Konular anlatılırken, geliştirme ortamı olarak NetBeans IDE kullanılmış; geliştirilen örnek uygulama ve kodlar tümüyle NetBeans IDE üzerinde hazırlanmıştır. Ayrıca NetBeans IDE üzerinde bir uygulamanın nasıl geliştirileceği, hata yakalama, kod tamamlama vb. gibi geliştirme ortamı özelliklerin nasıl kullanılacağı konularına da ayrıntılı bir biçimde değinilmiştir. 

Konu Başlıkları
NetBeans Kullanarak Uygulama Geliştirme
Tüm Yönleriyle Swing Bileşenleri
Taşıyıcılar
Yerleşim Düzenleyiciler
Çerçeveler
Formlar
Menüler
İletişim Kutuları
İleri Düzey Bileşenler
Dinleyiciler
Swing ve JDBCTM ile Database Uygulamaları Geliştirme
Swing ve Java Persistence API
Baskı ve Raporlama İşlemleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2020
%d blogcu bunu beğendi: