DevOps

Jenkins Nedir?

blankYazılım projelerinizde her zaman yapmanız gereken operasyonel işlemler bulunmaktadır. Birkaçından örnek vermek gerekirse test, derleme ve deploy gibi işlemleri her seferinde yapmak zorunda kalıyoruz. Jenkis bu ve türlü işlemleri bizim yerimize yapan bir otomasyon programıdır.

Continuous Integration ve Continuous Delivery işlemleri yazılım dünyasında işlemleri oldukça kolaylaştıran ve olmazsa olmaz bir parça haline gelmiştir. Sadece yazılımcıların değil, sistem yöneticilerininde eli ayağı olmuş durumdadır. Bu araçlardan tonlarca bulunmakta örnek vermek gerekirse;

  • TeamCity
  • Travis CI
  • Go CD
  • Bamboo
  • GitLab CI
  • CircleCI
  • Codeship

gibi araçlarda bulunmaktadır.

Jenkis’i gerçek bir projede nasıl çalıştığına örnek vermem gerekirse;

  1. Git reposuna bir commit gönderiyorum.
  2. Jenkis bu commiti otomatik algılıyor ve kod testlerini otomatik olarak yapıyor.
  3. Jenkis’e verilen kriter değerlerini sağlıyorsa Jenkis otomatik olarak projenin yeni versiyonunu derleyip deploy ediyor.

Yukarıda yazdığım kod testlerini yapıyor olayını biraz daha açıklayayım Test derken Jenksi aslında Sonarcube’yi otomatik olarak devreye sokuyor. Benim yazdığım testleri çalıştırıp sonucuna bakıyor.

Yukarıda yazdığım adımların herhangi birinde olumsuz bir sonuç alındığında Jenkis, nerede hangi aşamada sorun olduğunu bize bildiriyor ve hatalı ya da sorunlu bir projeyi canlı ortama alma işlemi de ortadan kalkıyor. Jenkis sayesinde yazılım kalitemizi de belirli kurallar koyarak yüksek seviyede tutabiliyoruz.

Jenkis’i popüler kılan unsurların en başında ücretsiz olması ve onlarca eklenti desteği bulunması geliyor.

Sonraki yazıda Jenkis’in kurulumundan bahsederek CI dünyasına giriş yapacağız. Görüşmek üzere.

 

DAHA FAZLASI:DevOps

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir