Spring MVC

Spring MVC Dersleri – Spring MVC Nedir?

Spring MVC Dersleri’ne başlıyoruz.

Model View Controller yapısını kullanarak Spring Framework ile birlikte web tabanlı projeler yapmaya imkan sağlamaktadır. Spring’in bir modülü olan Spring MVC ile işlemleri kolaylaştırarak web projeleri yapabilmekteyiz.

MVC yapısı ayrı bir yazı konusu olduğu için kısa ve kabaca şöyle açıklayayım. Uygulama verileri Model katmanında, kullanıcının görüntülenmesini istediğimiz web sayfalarını View katmanında ve bunun arasındaki iş ve işlemlerin yapılacak katman ise Controller katmanıdır.

Spring MVC’nin çalışma yapısına bakalım. Spring Framework bu freamework ile biz bir web sayfası yapacağız. Bu web sayfası günün sonunda Java tarafından derlenecektir. Java tarafından derlenen her bu sayfa bir Servlet’tir. Kısacası Spring MVC ile kodladığımız proje bir Servlete dönüşmektedir. (ilgili yazı -> bknz: Servlet Nedir?)

DispatcherServlet

blank

Spring Framework’un ise kullandığı Servlet DispatcherServlet olarak nitelendirilmektedir. DispatcherServlet’i başka yazıda detaylıca inceleceğiz ancak Spring MVC’nin çalışma yapısı hakkında bize bilgi vermektedir.

Nasıl Çalışır?

Spring MVC’nin yapısı istek tabanlıdır. Kullanıcıdan gelen her istek DispatcherServlet tarafından karşılanmaktadır. Gelen istek  handleRequest sayesinde ilgili Controller’e gider sonrasında gösterilecek olan veri yani ViewResolver sayesinde gösterilmeye hazır hale gelmektedir. Bu sayede view tarafında istenilen her türlü teknolojiyi kullanmayı sağlamakta ve bize esneklik sağlamaktadır.

Yukarıda anlattığım çalışma mantığının görselleştirilmiş halini de aşağıya bırakayım.

blank

 

 

 

DAHA FAZLASI:Spring MVC

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. Merhaba Hocam, ben spring boot console ile mastermind oyunu uygulaması yapıcam ancak nasıl yapmam gerektiği hakkında bir yol izleyemiyorum.Yardımcı oabilir misiniz?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir