Tanıyalım

Tanıyalım: John McCarthy

dd2f

John McCarthy’i tanıyacağız. John McCarthy 1927 yılında Bostonda Dünyaya geldi. John McCarthy  John McCarthy 1948 yılına geldiğinde bir Matematikçi olmuştu. 1962 yılından 2000 yılına kadar Standford Üniversitesinde görev yapan John McCarthy bu süre zarfına kadar Bilişim Dünyasına neler kazandırdı dersiniz.

Size öncelikle Yapay Zeka desem ne derseniz? John McCarthy Yapay Zeka terimini hayatımıza sokan kişidir. 1956 yılında Yapay Zeka terimini hayatımıza soktu ve Yapay Zeka, Yapay Zeka Felsefesi üzerine çalışmalar yaptı. Yapay Zeka çalışmalarına paralel olarak geliştirdiği Lisp dilide bunlardan biridir.Lisp’in doğmasının nedeni de Yapay Zeka çalışmalarına yardımcı olmak içindir.Yıllarca geliştirdiği bu dilden onlarca türevleride çıkmıştır. Ne olduğu tam olarak bilmesemde  çok kullanıcılı zaman paylaşımlı sistemlerin gelişmesinde önemli rol oynayan John McCarthy 1971’de başarılarından dolayı Turing Ödülü’ne layık görüldü.

2011 yılında aramızdan ayrılan John McCarthy Yapay Zeka ve bunun uzantısı olan Robotiğe ve dolayısıyla Bilim, Sanayi, Tıp ve yüzlerce meslek dalına farklı bir düşünce sistemi getirmiştir.

John McCarthy Bilişim dünyasına kazandırdığı kavramlar sayesinde. Bilgisayarlara ve robotlara bir zekanın olabileceğini gösterdi. Yapay Zeka hala gelişmeye devam ediyor.

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir