Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim

h4hrt

Bu sene Hoca Ahmet Yesevi Üniverstesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım.

Bu bölümün diğer bölümlerinden tek farkı Uzaktan Eğitim olması. Uzaktan Eğitim sistemi hakkında bir bilgim olmadan Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitimle nasıl yürür bir fikrim yoktu. Yaklaşık 1 aydır öğrenciyim, sistemine ve mantığına alıştım diyebilirim. Üniversiteyi seçerken bilgi almak zor oldu. Bu yazı bu üniversiteyi seçeceklere yol gösterici olur umarım.

Bu yazıcaklarım Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için geçerlidir.

 • Derse Katılım ve Ders İzleme

Ders’e katılım Adobe Connect altyapısı ile sağlanmakta ve sorunsuzca izlenebiliyor. Dersi izlerken derse katılan arkadaşlar ile konuşabiliyorsunuz. Hocaya soru sorabiliyorsunuz. Dersler 45 dakika sürüyor diğer derse 15 dakikalık bir mola kalmakta.

 • Devam Problemi

Derslere katılım önemli diyebilirim. Hocanın kanaat notunda derse katılım önemli bir rol oynamakta. Vize+Final ve Kanaat ayrıca Ödevler bizim notlarımızı belirlemekte.

 • Ders Kaynakları (Kitap + Ek Metaryeller)

Öğrenci Yönetim Sisteminde her dersin internet üzerinden takip edebileceğiniz Ders İçerği bulunmakta. Bu Ders İçeriği Animasyon ve Görseller ile desteklenmekte. Ders hocasının gerek duyduğu dosyaları ve sunumlarını sisteme yükleyerek indirebilmemiz mümkün olmakta.

 • Sınavlar

Vize internet ortamında yapılmakta olup, gün boyunca istediğiniz saatte girebilirsiniz. Test olduğu için sonucu da hemen öğrenebiliyorsunuz. Final ise hafta sonu olup yüz yüze yapılmakta, final sınavıda test. Final sınavı için ister Ankara (Gazi Üniversitesi) istersenizde İstanbul (Yıldız Teknik Üniversitesi) seçenekleri mevcut

 • Ödevler

Vize ve Final notlarımıza oldukça destek olacak Ödevler ise yine Öğrenci Yönetim Sisteminden takibi yapılmakta. Hocanız ödev verdiğinde bildirim gelir detayları görür ve Ödev’inizi yine sistem üzerinden yollabiliyorsunuz.

 • Dersleri Tekrar İzleme

Diyelim ki bir dersi kaçırdınız ve ya tekrar etmek istiyorsanız Öğrenci Yönetim Sisteminden istediğiniz kadar izlemeniz mümkün. Her ders kayıt altına alınıyor ders bittikten hemen sonra izlemenizide imkan tanımakta.

 • Mobil İzleme

Dersleri Android ve ya iOS işletim sisteminden takip etmeniz mümkün devam önemli olduğu için bilgisayar başında olmasanız bile mobil olarak izlemek işleri kolaylaştırıyor. Bunun için Adobe Connect programını ve Üniversitenin uygulamasını indirmeniz yeterli.

 • Öğretim Elemanları

Hocalarımız oldukça kaliteli hocalar Bilkent, Odtü, İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden hocalarımız var. Oldukça anlayışlı ve açıklamaya çalışan hocalar diyebilirim.

 • Muafiyet

Araştırma yaparken en çok bilgi aradığım kısım bu. Ahmet Yesevi Üniversitesi bu konuda çok cimri. Eğer LYS’den geldiyseniz ve bir diplomanız varsa (Lisans ya da Önlisans) sadece Temel Dersler’den muaf ediyorlar. Bunlar İngilizce 1-2 , Türkçe 1-2 , Tarih 1-2 . Eğer DGS’den ile geldiyseniz Temel Dersler haricinde Önlisans’ta almış oldığunuz Ders içeriğine 1 yada 2 ders daha muaf olmanız mümkün.

Bir başka deyişle herhangi bir lisans programından mezun olduysanız sadece Temel Dersler’den muaf olabiliyorsunuz. Alan dersleri kesinlikle muaf edilmiyor. Eğer LYS’den kazandıysanız Önlisans diplomanız varsa Temel Dersler muaf ediliyorsunuz alan derslerinden muaf olamıyorsunuz. DGS’den kazandıysanız Temel Dersler + Meslek Dersi (Uygun görülen) muaf oluyorsunuz Lisans diploması verseniz bile dikkate alınmamakta.

 • Sonuç

Sonuç olarak ben Uzaktan Eğitimi çok sevdim. Teknolojik bir bölüm okurken teknolojiden faydalanmak keyifli.

Yazmamı istediğiniz ya da merak ettiğiniz başka konular varsa yorum yaparak bu yazının gelişmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

198 comments

 1. İsmail beytüt

  Merhaba ben lise bilişim teknoloji mezunuyu 2 sene ara verdikten sonra bu sene üniversiteye başlamaya niyetlendim ve makalenizi okudum bir de sınavsız geçiş haklarımız kalkmış heralde nasıl bir süreçten geçip ahmet yesevi ye kaydolabilirim?

  • Burak
   Author

   İsmail bey, sınavsız geçiş hakkı zaten hiç olmadı bu bölüm için. Şu an ki sınav sistemini bilmiyorum maalesef.

 2. Gürcan

  Yesevi Bilg. Müh. için DGS puanı en son 303 puan ile kapatmış. Biliyorum görecelidir ama DGS ile mi yoksa LYS ile mi kazanmak daha kolaydır arkadaşlar?

 3. Hakan

  Sınav konuları çok geniş oluyormu?
  Önegin 100-200 sayfa alandan sorumlusunuz gibi.
  Anlatılan dersin dışında konuyla ilgili soru geliyormu
  Slaytlar veya konular çok mu
  Bilgi verebilirmisiniz.

 4. hacı köprülü

  Kontenjan az olduğu için dgs puanı çok yüksek olması gerekiyor sanırım. Bu konuda bilginiz var mı. Kaç puan gerekir acaba.

 5. tolga

  merhaba.Ben memurum ama teknik filan değilim.aöf 4 yıllık işletme mezunuyum.Ahmet yesevi uzaktan eğitim mühendislik okumak istiyorum fakat yorumlara bakınca baya bi tırstım açıkçası.39 yaşındayım ve bütün bilgilerim eskidi.bu durunda normal üniversite sınavı ile mi yoksa dgs sınavınamı girmem gerekiyor.

 6. Tayyar

  Kardes ben aöf 4 yillik isletme mezunuyum sinavsiz bilgisayar mühendisligine gecis yapabiliyormuyum cevaplarsan sevinirim

 7. Özkan

  Benim merak ettiğim konu ise şu. Ders saatleri ne zamanlar oluyor? Gündüzleri çalışıyorum bu yüzden gündüz derslerine katılamam. Dersleri sonradan izleme özelliği de varmış canlı yayını kaçırsam bile sonradan izlediğimde var mi yok mu yazıyacağım? Şimdiden teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir