Spring ile Merhaba Dünya Örneği – Spring Dersleri

Spring Core
Spring Dersleri

Spring Framework ile bir “Merhaba Dünya” uygulaması yapacağız. Bu uygulama ile Spring Framework’ün çalışma yapısınıda anlamaya çalışalım.

Yapacağım örnek bir Maven projesi olucak. Maven projesi oluşturalım ve Spring Framework kullanabilmek için gerekli bağımlılığımızı ekleyelim. Maven projemizin pom.xml dosyası aşağıdaki gibi olucaktır.

Projemiz Spring Framework’ün şu an için son sürümü olan 4.3.7 sürümünü kullanacaktır. Spring-Context bir Merhaba Dünya uygulaması yapmak için yeterli olmaktadır. HelloWorld adında bir class oluşturalım burada bir değişkenimiz olucak adı mesaj. Mesaj  adındaki değişkene ekrana yazdırmak istediğimiz değeri Spring konfigürasyon dosyamızdan atayacağız.

HelloWorld classımıza bir değişken oluşturduk ve getter ve setter metodlarını da oluşturduk.

En önemli ve sonraki derslerde ayrıntılı olarak göreceğimiz yere geldi sıra. Spring konfigürasyon dosyamızı oluşturacağız. Bu dosya ile oluşturduğumuz Java Beanlarını yönetebilir, değer atayabiliriz. XML dosyası olan bu Spring konfigürasyon dosyası ile projemizdeki Spring Framework’ün yönetimini sağlamakta olacağız.

Spring konfigürasyon dosyası ile bir Java classını Spring üzerinden yönetebilmek için <bean /> tagını kullanmaktayız. Bu taga bir id vererek Java dosyamızdan erişebileceğimiz bir ad olucaktır. Bu tagın hangi bean’e ait olduğunu class attirubitesı sayesinde tanımlıyoruz. Bu taglar arasında bir değişkene değer atamak için <property/> tagı kullanılmaktadır. Bir bu sayede Hello World classımıza bulunan message değişkenimize değer ataması yapabildik.

Uygulamımızı çalıştırmak için Spring konfigürasyon dosyasını okumamız ve o dosya içerisindeki ayarlamalara göre yazılımımızın çalışması için yapacaklarımıza bakalım. ApplicationContex diyerek kendi oluşturduğumuz xml dosyamızı tanıtıyoruz. Bu xml dosyamız içerisinde tanımlı olan beanimizi helloworld değişkenine alıyoruz.

Son olarak ekrana değer atanmış olan mesajımızı konsola yazdırıyoruz.

 


Projenin Kaynak Kodlarını Github Üzerinden Görünlüte 

 

Önceki Ders: Spring Framework Nedir? Spring Dersleri Sonraki Ders: Dependency Injection (DI)

2 Comments

  1. merhaba hocam bende
    ~ApplicationContext applicationContext=new ClassPathXmlApplicationContext(“SpringContext.xml”);~ bu kısımda hata çıkıyor acaba yardımcı olurmusunuz.

    1. Hata kodunu yazarsanız yardımcı olayım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: