Günlüğüm

4 Sene 400 Kazanım

logpost

Burak Kutbay Logo © 2014

Blog maceram çok eskilere dayanmakta. Ancak Nisan 2010 yılından bu tarafa daha özenli ve teknik konulara ağırlık vermeye başladım.

Yani 4 Sene 400 adet kazanımlarımı aktarabilmişim buraya

En baştan belirtiyeyim bu sitede olan her bilgi ihtiyacımı karşıladıktan sonra aktarıyorum. Yabancı bir kitabı türkçeye çevirerek değil belirtiyeyim. 4 senede sadece 400 yazı yazılmasının nedeni de bu. Öğrenmek zaman alıyor, öğrendiğinide aktarabilmek daha da çok zaman almakta.

Hele ki özgün olabilmek.

Blog yazmak bildiklerimi paylaşmak bir hayat felsfesine dönüştü benim için. Paylaşma zorunluluğu beni daha çok öğrenmeye itti çünkü yazdıklarıma gelen yorumlar oldukça daha çok yazma isteğine dönüştü. Bildiklerimi blog’a yazarken zorlandığım hatta ya ne yazmalıyım diye düşünüp durduğum günler, yazamadığım günler bile oldu. Yazmadığım için kızanlarınızda.

4. Sene ve 400 yazının bahanesiyle blog’da yenilikler ile karşılaşacaksınız. Bu yenilikler ilk olarak logo ve tasarım ardından yazdığım yazıların daha derli toplu olması okunmasını kolaylaştırmayı amaçladığım teknik konular üzerine olacak.

Şimdi 400 yazı oldu da ne oldu diyebilirsiniz ki haklısınız. Blogum 4 seneyi geride bıraktı ve 400 yazı dolayısıyla neler yaptım biraz iç hesaplaşma yapayım.

C Sharp

Zaman beni Java teknolojisine ittiyse de, zamanla karşılaştığım özel konularda yazmaya devam edeceğim. C Sharp Türkçe dilinde oldukça kaynak bulunmakta zaten.

Java

Benim için (şu an) en önemli kategori Java, Java Kategorisinde JSP, JSF yazılarına devam etmekteyim ancak J2EE yazılarına ağırlık vermeye başlayacağım.

Java kategorisi uçsuz bucaksız bir derya Java kategorisinin istediğim seviyeye gelmesi için çok zaman var. Bunun nedeni ise önüme yabancı dilde yazılmış bir kitabı alıp Türkçeye çevirerek yazmadığım içindir. İhtiyacım olan teknolojiyi ya da bilgiyi kendim projemde uygularım denerim sonra aktarırım ben.

Java Server Pages E-Kitap

En çok şaşırdığım ve hiç beklemediğim bir sonuçla karşı karşıyayım. 5000 indirmeyi geçti. Sosyal Paylaşım siteleri hariç diğer siteler de paylaşmadığım halde bu indirme sayısı analiz sonuçlarına baktığımda gösteriyor ki JSP ye meraklı kişiler böyle bir kaynak arayışında olduklarını gösterdi. JSP yazılarını blogumda yazmaya devam ediyorum. E-kitabın güncellenmiş, genişletilmiş hali yakında yayınlanacak.

Tanıyalım

Tanıyalım Kategorisini çok ama çok önemsemekteyim. Alanımızdaki önemli insanların hayatlarını yazarak Türkçe kaynak olmayı hedeflemekteyim bu kategori daha da artacak.

Okuduğum Kitaplar

Okuduğum özellikle Bilim/Bilişim üzerine okuduğum kitapları not ediyorum. Bu aralar kitap okumaya fırsatım maalesef yok 🙁

Makale

Çok nadir bir şekilde yazdığım kategoridir. Belirli bir konu yok. Bilişimle ilgili yazdığım tüm konular orada.

Öğrenmeye teşvik eden not defterimle daha çok öğrenip daha çok bilgi paylaşımında bulunacağım.

İlginiz için teşekkür ederim. (:

DAHA FAZLASI:Günlüğüm

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir