Makale

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim

h4hrt

Bu sene Hoca Ahmet Yesevi Üniverstesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım.

Bu bölümün diğer bölümlerinden tek farkı Uzaktan Eğitim olması. Uzaktan Eğitim sistemi hakkında bir bilgim olmadan Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitimle nasıl yürür bir fikrim yoktu. Yaklaşık 1 aydır öğrenciyim, sistemine ve mantığına alıştım diyebilirim. Üniversiteyi seçerken bilgi almak zor oldu. Bu yazı bu üniversiteyi seçeceklere yol gösterici olur umarım.

Bu yazıcaklarım Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için geçerlidir.

 • Derse Katılım ve Ders İzleme

Ders’e katılım Adobe Connect altyapısı ile sağlanmakta ve sorunsuzca izlenebiliyor. Dersi izlerken derse katılan arkadaşlar ile konuşabiliyorsunuz. Hocaya soru sorabiliyorsunuz. Dersler 45 dakika sürüyor diğer derse 15 dakikalık bir mola kalmakta.

 • Devam Problemi

Derslere katılım önemli diyebilirim. Hocanın kanaat notunda derse katılım önemli bir rol oynamakta. Vize+Final ve Kanaat ayrıca Ödevler bizim notlarımızı belirlemekte.

 • Ders Kaynakları (Kitap + Ek Metaryeller)

Öğrenci Yönetim Sisteminde her dersin internet üzerinden takip edebileceğiniz Ders İçerği bulunmakta. Bu Ders İçeriği Animasyon ve Görseller ile desteklenmekte. Ders hocasının gerek duyduğu dosyaları ve sunumlarını sisteme yükleyerek indirebilmemiz mümkün olmakta.

 • Sınavlar

Vize internet ortamında yapılmakta olup, gün boyunca istediğiniz saatte girebilirsiniz. Test olduğu için sonucu da hemen öğrenebiliyorsunuz. Final ise hafta sonu olup yüz yüze yapılmakta, final sınavıda test. Final sınavı için ister Ankara (Gazi Üniversitesi) istersenizde İstanbul (Yıldız Teknik Üniversitesi) seçenekleri mevcut

 • Ödevler

Vize ve Final notlarımıza oldukça destek olacak Ödevler ise yine Öğrenci Yönetim Sisteminden takibi yapılmakta. Hocanız ödev verdiğinde bildirim gelir detayları görür ve Ödev’inizi yine sistem üzerinden yollabiliyorsunuz.

 • Dersleri Tekrar İzleme

Diyelim ki bir dersi kaçırdınız ve ya tekrar etmek istiyorsanız Öğrenci Yönetim Sisteminden istediğiniz kadar izlemeniz mümkün. Her ders kayıt altına alınıyor ders bittikten hemen sonra izlemenizide imkan tanımakta.

 • Mobil İzleme

Dersleri Android ve ya iOS işletim sisteminden takip etmeniz mümkün devam önemli olduğu için bilgisayar başında olmasanız bile mobil olarak izlemek işleri kolaylaştırıyor. Bunun için Adobe Connect programını ve Üniversitenin uygulamasını indirmeniz yeterli.

 • Öğretim Elemanları

Hocalarımız oldukça kaliteli hocalar Bilkent, Odtü, İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden hocalarımız var. Oldukça anlayışlı ve açıklamaya çalışan hocalar diyebilirim.

 • Muafiyet

Araştırma yaparken en çok bilgi aradığım kısım bu. Ahmet Yesevi Üniversitesi bu konuda çok cimri. Eğer LYS’den geldiyseniz ve bir diplomanız varsa (Lisans ya da Önlisans) sadece Temel Dersler’den muaf ediyorlar. Bunlar İngilizce 1-2 , Türkçe 1-2 , Tarih 1-2 . Eğer DGS’den ile geldiyseniz Temel Dersler haricinde Önlisans’ta almış oldığunuz Ders içeriğine 1 yada 2 ders daha muaf olmanız mümkün.

Bir başka deyişle herhangi bir lisans programından mezun olduysanız sadece Temel Dersler’den muaf olabiliyorsunuz. Alan dersleri kesinlikle muaf edilmiyor. Eğer LYS’den kazandıysanız Önlisans diplomanız varsa Temel Dersler muaf ediliyorsunuz alan derslerinden muaf olamıyorsunuz. DGS’den kazandıysanız Temel Dersler + Meslek Dersi (Uygun görülen) muaf oluyorsunuz Lisans diploması verseniz bile dikkate alınmamakta.

 • Sonuç

Sonuç olarak ben Uzaktan Eğitimi çok sevdim. Teknolojik bir bölüm okurken teknolojiden faydalanmak keyifli.

Yazmamı istediğiniz ya da merak ettiğiniz başka konular varsa yorum yaparak bu yazının gelişmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

DAHA FAZLASI:Makale

İlgini Çekebilir

232 Comments

 1. Ücretli olduğu yazıyor tercih kılavuzunda dönem ücreti ne kadar?

  1. Üniversite’nin sitesinde muhtemelen bu bilgi yazar.

 2. Merhaba ben lise bilişim teknoloji mezunuyu 2 sene ara verdikten sonra bu sene üniversiteye başlamaya niyetlendim ve makalenizi okudum bir de sınavsız geçiş haklarımız kalkmış heralde nasıl bir süreçten geçip ahmet yesevi ye kaydolabilirim?

  1. İsmail bey, sınavsız geçiş hakkı zaten hiç olmadı bu bölüm için. Şu an ki sınav sistemini bilmiyorum maalesef.

 3. Yesevi Bilg. Müh. için DGS puanı en son 303 puan ile kapatmış. Biliyorum görecelidir ama DGS ile mi yoksa LYS ile mi kazanmak daha kolaydır arkadaşlar?

 4. Sınav konuları çok geniş oluyormu?
  Önegin 100-200 sayfa alandan sorumlusunuz gibi.
  Anlatılan dersin dışında konuyla ilgili soru geliyormu
  Slaytlar veya konular çok mu
  Bilgi verebilirmisiniz.

 5. Kontenjan az olduğu için dgs puanı çok yüksek olması gerekiyor sanırım. Bu konuda bilginiz var mı. Kaç puan gerekir acaba.

 6. Kardes dgs den gecsem 2 yilda bitirebilir miyim

 7. Hocam çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Emeğinize sağlık

 8. merhaba.Ben memurum ama teknik filan değilim.aöf 4 yıllık işletme mezunuyum.Ahmet yesevi uzaktan eğitim mühendislik okumak istiyorum fakat yorumlara bakınca baya bi tırstım açıkçası.39 yaşındayım ve bütün bilgilerim eskidi.bu durunda normal üniversite sınavı ile mi yoksa dgs sınavınamı girmem gerekiyor.

 9. Kardes ben aöf 4 yillik isletme mezunuyum sinavsiz bilgisayar mühendisligine gecis yapabiliyormuyum cevaplarsan sevinirim

  1. Bunu bilemiyorum.

 10. Benim merak ettiğim konu ise şu. Ders saatleri ne zamanlar oluyor? Gündüzleri çalışıyorum bu yüzden gündüz derslerine katılamam. Dersleri sonradan izleme özelliği de varmış canlı yayını kaçırsam bile sonradan izlediğimde var mi yok mu yazıyacağım? Şimdiden teşekkürler!

  1. Akşam 6 dan itibaren başlıyor dersler. Ders programınıza göre gece 11′ de de ders olabilir. Telefondan canlı dersi izlemeniz mümkün. Tekrarını istediğiniz kadar izleyebiliyorsunuz.

 11. Fırat üniversitesinde bilgi. Muhen. Okuyorum dondurmusum geçiş yapabilir miyim ?

 12. Burak Bey Merhaba,
  Final sınavları hangi saatlerde yapılıyor acaba? (İş yerimden izin alma ihtimalim çok düşük o yüzden soruyorum)
  Misal sabah 09.00-12.00 arası yapılıp bitiyor mu yoksa öğlenden sonra da ayrı bir oturum var mı?

  1. Merhaba, Cumartesi ve Pazar günleri yapılmakta. Tamamen sabah ya da tamamen öğleden sonra diyemem. Değişkenlik gösterebiliyor.

 13. Merhabalar, kayıt işleminde şahsen belgelerin gönderilmesi şeklinde belirtilmiş duyurular kısmında, posta ipe gönderilemiyor mu? Daha önceki yorumlarda öyle görmüştüm duyurulardaki bu ibare şüpheye düşürdü beni cvplarsaniz çok sevinirim…

  1. Ben kendim götürdüm. Posta ile göndermedim. Bilemeyeceğim.

  2. Öğrenci işlerini aradım posta ile de olur dediler. Fakat ben kendim götüreceğim herhangi bir eksik belge ya da ders saydırma ile ilgili bir problem olması durumunda müdehale ermek için.

   1. Teşekkür ederim Elif Hanım. Ben Posta ile gönderdim artık teslim edilmiş gözüküyor. İnşallah bir sorun çıkmaz.

    1. Ben bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim fakat ailevi durumlardan dolayı 1.sınıfı tamamlayamadım yatay geçişle uzaktan eğitim olarak bu üniversiteye geçemez miyim…?

 14. Merhaba. 2017-2018 eğitim döneminden itibaren kanun ile diplomalarda ^uzaktan öğretim ibaresi ^ yer alacağı duyuruldu. Sizin diplomalarda bu ibare yok elbette fakat; bu üniversitede öğrenim görmüş birisi olarak, böyle bir diplomanın örgün eğitimden mezunların sahip olduğu diplomalarla arasında itibar farkı var mıdır ? Eğer mezun olduysanız iş dünyasında Ahmet Yesevi Üniversitesine ait diplomanın yeri nasıldır?

  1. Özellikle üniversite adına, not ortalamasına ve diplomaya özellikle bakarak işe alım yapan şirketlerin haricinde diplomada ne yazdıığının bir önemi yok. Bir ön yargı var mı derseniz var ancak sizin yaptığınız yapacağınız projeler olsun, github hesabınızdaki pull requestleriniz, commitleriniz, issue’leriniz sizi ön plana çıkaracak. İş görüşmelerinde kimse direk diplomanı ver ne yazıyor demiyor. Siz firmaya ne katarsınız bilginiz ne ona bakıyorlar, (baktılar). Odtü de bile okusanız az önce saydıklarımı yapmazsa yine işe alınmaz. Önemli olan okul boyunca kendinize katma değer yaratabilmeniz ve fark yaratarak sonunda sektöre hazır olmanız önemli. Hangi okul olursa olsun.

 15. Çalışanlar için bu eğitim sıkıntı oluyor mu dersler hangi saatlerde. Merhaba yani ben ders saati işte olursam devamsızlık olur sürekli o yüzden hocanın kanaatinde düşer mi. Tekrar izlesek bile katılım şart mı bilgi verebilir misiniz

 16. Merhaba içerik yazılalı uzun zaman olmuş ama yanıtlayabilirseniz bir soru sormak istiyoru. Ben hali hazırda bir Bilgisayar Programcılığı programı mezunuyum ve malumunuz bu 2 yıllık bir program. DGS değilde, direkt LYS puanımla yerleşmek istersem alan derslerimi, sizce saydırabilir miyim ? 3 Sınıftan başlamak gibi bir imkan doğra mı ?
  Son olarak, alan derslerini üst sınıftan almak gibi bir imkan sunuluyor mu ?

  1. Merhaba, yazıda Muafiyet bölümünde bu durumu anlatmaya çalıştım. Eğer bu durum şu an için değişmediyse Muafiyet bölümünde yazılanlar hala geçerli olur diye düşünüyorum.

 17. Merhabalar çoktan yazılmış yazı ama bişey sormak istiyorum . Ben lise mezunuyum uzaktan bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum . Sizce uzaktan eğitim örgün eğitimden ayırt ediliyor mu ? Ve 2014 te yazmışsınız yazınızı . Büyük ihtimal bu sene mezun olacaksınız . Iş imkanları sizce yeterli mi ve pişman misiniz bu bölümü uzaktan okudugunuza . Cevap verirseniz çok memnun olurum . Teşekkürler …

 18. Burak bey paylaşımın için teşekkür ederim zira aklımdaki tüm soruları cevaplayacak bir paylaşım olmuş. Bende 2018 dgs hazırlık döneminde yazınızı okumuştum ve bu ünv kazanabileceğimi düşünmemiştim açıkçası.. Ama çok şükür kazandım bu sene başladım.. özelden bi iki soru sorabilmem mümkün mü?

 19. Merhabalar, yazınızı ve yorumları okudum. Aklımda şöyle bir soru var? Umarım yardımcı olursunuz.

  Şuan okulu (Yalova Üni.) bıraktım. 6 Yıldır pek bir ilerleme göremedim. Açıktan Ahmet Yesevi’ye başvuracağım. İleride mezun olduktan sonra işe girerken uzaktan mühendislik ibaresinin olması sıkıntı oluyor mu?

  Teşekkürler.

 20. Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben şuan izmirde makine mühendisliği okuyorum ama belli sebeplerden dolayı uzaktan eğitime geçmem gerekebilir eğer geçersem 1 ve 2. Sınıfta aldığım ortak dersleri matematik diferansiyel gibi dersleri saydırabilir miyim

 21. Merhaba, ben bilgisayar programcılığı mezunuyum. Ahmet yeseviye kayıt yaptırmak istiyorum. Kamuda tekniker oldugum icin Mühendislik bitirdiğim zaman maaş farkı alacağım. Sizce bilgisayar mühendisliği mi endüstri mühendisliği mi tercih etmeliyim. Cocugum var zor şartlar altinda ders calismak zorundayim. Bilgisayar mühendisliğinin çok zor olduğunu söylüyorlar endüstri daha mi kolaydır.

 22. Öğretim elemanlarınızdan aklınızda kalanlar varsa isimlerini verebilir misiniz?

 23. Selam, nasıl gidiyor sınavlar dersler finallerin zorluğu nasıl bende bu sene dgs den girmeyi düşünüyorum deneyimli yazılımcıyım müh deeeğiilmiiisiiin diye ağzını yamultanlara inat yoksa teknik anlamda güçlü olman lazım keslinlikle sana katılıyorum bilgilendirirsen sevinirim.

 24. Burak bey, muafiyette hoca Ahmet yesevi bilgisayar programcılığı uzaktan eğitim mezunları içinde aynı işlemler mi uygulanıyor. Biliyor musunuz nasıl Ögrenebilirim?

 25. merhaba hazırlık bölümüde uzaktan eğitim şeklinde mi

 26. hocam bu ünüversite okumaya degermi başka sitelerde herşey birşey söylüyo acıkcası aklım karıştı

 27. Dersleri istediğimiz zaman takip edebiliyor muyuz yoksa belli bir saatimi var?

 28. Uzaktan eğitim ile mezun olduğumuzda mesela yurtdışında yüksek lisans yapmak istersek sorun çıkar mı ?

  1. Merhaba Ben bilgisayar mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim ailevi sebeplerden dolayı 1.sınıfımı tamamlayamadım yarıda kaldı uzaktan eğitim olarak bu üniversitede okumak istiyorum ancak yatay geçişle geçebilir miyim bilmiyorum bilgi verebilir misiniz acaba?

 29. Sınavların yapıldığı bölge dışından sınav merkezlerine gelecekler için… final sınavları 1 hafta içinde veya 1 günde mi yapılıyor tarih veya periyot söyleyebilir misiniz tesekkürler

 30. İyi günler. Ben liseyi Türkçe matematik olarak bitirdim ve lise mezunuyum. Şu an açıköğretim işletme okuyorum son 5 dersim kaldı Ahmed Yesevi üniversitesi uzaktan bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum mümkünmüdür ve eğer mümkünse nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Saygılarımla.

 31. Merhaba ben hukuk öğrencisiyim. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim. Lysye girsem ikisini bir arada devam ettirebiliyor muyum acaba ?

 32. Hocam ben Kültür Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. burayı YKS’den kazansam geçtiğim dersleri saydırabilir miyim? Sonuçta aynı bölüm.

 33. İyi günler. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Ben Kamuda Çalışıyorum. Elektrik Teknikeriyim. AÖF nin İşletmesini bitirdim. Kuruma verdim. Pozisyonum GİH. Fakat elektrik işi yapıyorum. Eğer Bilgisayar Müh. bitirirsem pozisyonumda değişiklik olurmu?

 34. Bilgisayar mühendisliği için uzaktan eğitim kaldırıldı deniliyor… Ben kamu görevlisiyim işimden dolayı uzaktan eğitim almak istiyorum

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir