Asal Sayı Bulma Masaüstü Uygulaması – Java

Java’da masaüstü uygulaması yapmak için farklı seçenkeler mevcut. Bunlardan ilki AWT diğeri ise Swing. Farkları sonraki yazılarımda bahsedeğim.
*
Önceki yazılarımda GUI’den biraz bahsetmiştim.

Bir sayının asal olup olmadığını bulmak girilen sayıya kadar böldürülmesi ve kalan sıfır çıkmaması halinde asaldır diyebiliriz. Asal sayı bulmak için farklı farklı algoritmalar geliştirmek mümkün. Porgram basit olsada Java’da ilk Desktop Application’u mu yapmış oldum.

Not: NetBeans kullanmaya devam ediyorum. Alışmaya başlamışken başka IDE’ye geçmem doğru olmayacak. Zaten yeterince NetBeans çilesi çekiyorum. (buradan)

NetBeans’da Desktop Application’u seçerek “Palet”  kısmından AWT bölümünden 1 TetxField, 1 tane Button ve 2 tane Label nesnesini formumuza yerleştirelim.

Yapacağımız program yandaki gibi olacaktır. Programdaki amacımız Nesne Tabanlı Programlamaya geçiş yapmak. Java’da herşey nesne fakat benim nesne derkenki amacım “Görselleştirmedir”
*
Nesnelerimizi yerleştirdikten sonra Butonumuzun “click” olayına kodları yazacağız. Bir sayının asal olup olmadığı uyarısı ise Label’da gözükecek.

Anlaşılmayan bir yer veya bir yanlışım varsa bu yazıya yorum yaparak iletişime geçebilirsiniz.

3 comments

  1. gözde

    for(int i=2; i<=sayi/2; i++) satırını
    for(int i=2; i<=sayi; i++) diye düzeltirseniz program doğru çalışabilir. paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir