Makale

Çocuğunuza Programlama Öğretin! #‎ProgramlamaCocukOyuncagi‬

Yazılım bizim parçamız, bu parça bir gelecek ve koskoca bir dünya. Dünya bilişim ile şekilleniyor. Bilişimin önemini anlatmak için onlarca neden var bu da sayfalarca sürer. Teknoloji haberlerini yakından takip ederseniz “14 yaşında oyun yaptı para kazandı” gibi magazinsel haberleri izlemekle yetiniyoruz ülke olarak.

Bilgisayarın oyun oynamaktan daha yararlı bir “icat” olduğunu çocuklarımıza öğretmeliyiz. Geçen seneden bu tarafa popüler olan Code.org topluluğu insanların bilgisayar programlamasına yönelik çalışmaları bulunmakta ve bilinirlik sağlamakta.

 

Programlama Çocuk Oyuncağı
 

Programlama Çocuk Oyuncağı

Bu kadar giriş yeter. Şimdi ise gelelim asıl mevzuya. Çocuklarımıza Programlama Öğretmek isteyen bir girişim var. Türkiye Bilişim Derneği Genç ve ODTÜ IEEE 2014 Mayıs ayında İlk, Ortaokul, Lise arkadaşlarımıza programlamanın harika bir dünya olduğunu anlatacaklar.

 

Ayrıntılı bilgiyi: http://programlamacocukoyuncagi.org adresinden öğrenebilirsiniz.

Bu güzel etkinliği yaymaya çalışmalıyız. Bir çocuğun programlamaya olan ilgisini keşfetmesine yardımcı olun!

Site içeriğinden bir kısımı paylaşmak istiyorum. Ayrıntılar için :  http://programlamacocukoyuncagi.org

“Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı” Etkinlikleri

Türkiye Bilişim Derneği olarak 2014 yılının Mayıs ayında bir hafta sürecek “Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı” adlı bir etkinlik düzenleyeceğiz.
“Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı”, ilk, orta ve lise öğrencilerinin, her gün büyük keyifle oyun oynadıkları ve sosyalleştikleri bilgisayar ve internet teknolojileriyle aslında kendi programlarını da yazabileceklerini ve bunun çok basit bir şey olduğunu fark etmelerine yönelik bir etkinliktir.
“Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı” etkinlikleriyle genç nesillerin yoğun bir biçimde kullandıkları bilgisayar ve türevi cihazlarla internet teknolojilerinin sadece bir tüketim değil, aslında bir değer yaratma aracı olduğu algısını erken yıllarda kazanmalarını sağlamak üzere ilkokul, ortaokul ve liselerde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
2014 yılının Mayıs ayında ilkokul 1. sınıf dışında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi en az 100.000 çocuğumuzun ilk bilgisayar programlarını yazmasını ve web sitelerini tasarlamalarını hedefliyoruz!

Çocuklarımız O Hafta Neler Yapacaklar?

Programlama Çocuk Oyuncağı Haftası’nda ilkokul, ortaokul ve liseli gençlerimiz kendi okullarında:

  • Scratch,
  • Microsoft Small Basic,
  • HTML/DHTML

teknolojilerini kullanarak bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyecekler ve ilk sayısal ürünlerini geliştirecekler.

Öğrenciler öğretmenlerinin rehberliğinde küçük programlar yazacaklar ve web sayfaları tasarlayacaklar.
Yine o hafta içerisinde çocuklarımız, bilgisayar ve internet dünyasının en önemli şirketlerinde genç yaşlarında önemli işlere imza atan ağabey ve ablaları ile video konferans aracılığıyla sohbet edecekler.

DAHA FAZLASI:Makale

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir