Java Server Page

Java Server Pages Thread Safe

JavaJava Server Pages Dersimizin bugünkü dersinde Thread’larımızın güvenliğini nasıl sağlarız bunu inceleyeceğiz.

Thread Nedir?

Bu konuyu uzunca işlemek gerek ama kısaca bahsetmek gerekirse Thread dediğimiz kavram yaptığımız programların bir bütün olarak değil bölümlü olarak çalıştırmasını sağlamaktayız. Bir Thread ya da birden fazla Thread ile programlarımız işleyebilmekteyiz.

Bu konu ile blog’umda iki yazı yazmıştım.

Thread Safe Nedir?

Bu kavramıda aslında tek başına incelememiz gerekmekte. Hangi kod bloklarımızı Thread Safe yapmalıyız nerelerde ihtiyaç duyulur bu soruların cevaplarını başka bir yazıda detaylıca açıklayacağım. Kısaca Thread Safe yaptığımız Thread’lerimizi güvenli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Java Server Pages’te Thread’lerimizin aynı anda çalışması durumunda bu Thread’ı bir sıraya almamız gerekmektedir(Bu durum sadece JSP için geçerli değildir. Herhangi bir yazılım dilinde de geçerlidir.). Aynı anda çalışan birden fazla Thread var ise sorun çıkartmaması, çakışmaması için kullanılan bir yöntemdir. Birden fazla aynı anda aynı Thread’e gelen istekleri sıraya alarak kontrollü bir yapı sağlamaktayız. Sayfamıza birden fazla gelen istekleri kontrol etmemize olanak sağlamaktadır.

Java Server Pages’te bu Thread Safe’yi sağlamak için kullanacağımız kod tek satırlık bir işlemdir.

<%@ page isThreadSafe="false" %>

Bu kod bloku ile Thread Safe’nin özelliğini True veya False olarak değiştirip kontrol edebilmekteyiz.  Bu ifade False olursa JSP’ye gelen istekler kontrol altına alınmış demektir. Sayfamızdan isteklerimiz birer birer olarak gidecektir.

Diğer Java Server Pages Derslerine menüden ulaşabilirsiniz.

 

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir