Java

Java’ya Alışmak – NetBeans İle Çalışmak

blankC Sharp ve Delphi kariyerimde önemli rollere sahip programlama dilleri. Özellikle OOP olarak ilk gördüğüm/bildiğim/denediğim Delphi idi. Pascal ile başlamam ardından ister/istemez Delphi ile tanışmama vesile oldu. Yıl 2002 idi.

Ardından C, C++ vs… Uzatmadan C Sharp’ta da kendimi geliştirdim. Okuduğum üniversite’de de ise JAVA gösterilmekte. Java günümüzde popüler olsada hiçbir fikrim yoktu.

Yavaş yavaş JAVA’ya başladık. C türevi bir dil olduğu için zorluk çekmeyeceğimi düşünüyorum. Ancak;

C Sharp veya C# ‘ta kendimi (kendime güveneceğim kadar) geliştirdiğim için JAVA’nın bazı unsurları bana anlamsız gelmekte.

Daha yeniyim ama Scanner sınıfını bile programımızda import etmek gerekiyor. Performans öncelikli olsa da bu tip sık kullanılan kütüphaneler tanımlı olarak gelmeli bence.

C#’a göre çok esnek (ilk izlenimlerime göre) ama yazım avantajı hala C#’ta. Java ile C Sharp ile arasında programlama farkı yok.

blankNetBeans’e geldi sıra. Eğer Visual Studio ve ya türevleri (Express) kullandıysanız asla çekilmez bir IDE maalesef. Java’nın yazım kolaylığını işkenceye dönüştürüyor.  En büyük problemi yavaş çalışması. Basit bir programı bile derlemek VS’e göre çok yavaş kalıyor. “Bilgisayarın yavaş diyenler” olabilir. Birçok bilgisayar da denedim farkı gördüm. VS geliştirme ortamına göre yavaş derliyor.

Nedense bana bu IDE güven vermiyor. Maalesef ısınamadım. Ama alışmak ve bir an önce çalışmaya başlamak gerek. Durmadan geliştirmek gerek. (:

Java’ya alışmak zaman alacak. Ama JAVA öğrenmek beni heyecanlandırıyor.

Dediğim gibi şu an işin başındayım. JAVA’nın avantajlarının farkındayım ama çok sabretmem gerekiyor.

Kendime Not: Java’da kendimi geliştirdikçe yazıyı güncelle!

DAHA FAZLASI:Java

İlgini Çekebilir

5 Comments

 1. Yazı bana çok yakın geldi açıkası.

  Ben de Delphi, C# ve Java’da hatırı sayılır satırda kod yazdım. Karşılaştırmalarını okuyunca pek tanıdık geldi 🙂

  Yalnız VS’nin avantajlarına değinmemek elde değil. NetBeans ile karşılaştırmak neyse de; Play FW, Android ve JBoss’ın konfigüre edilmiş olduğu bir Eclipse’te proje geliştirmek o kadar rezil bir durum ki, denemek gerek.

  Bunun karşı tarafında VS (en son 2008 denedim) Phone7 için olsun, Entity FW olsun veya herhangi bir eklenti olsun, ne yüklersen yükle aynı stabilitede çalışıyor (yavaş/hızlı mesele değil, durum değişmiyor).

  NetBeans yerine Eclipse öneririm. Farklı avantajları/dezavantajları var ama bana Eclipse biraz daha esnek geldi.

  1. Çok teşekkür ederim yorumların için Eclipse deneyeceğim. VS’ nin avantajları saymakla bitmez tabi ki. Java’da ilerleyebilecek miyim bakalım

 2. netbeans 7.1 eğitim seti arıyorum. Mümkünse türkçe…veya kitap?

 3. Keşke VS’da Java desteklese, Android, vb. programlar da geliştirilebilseydi. Tadından yenmezdi.

 4. benm jsf ile bir blog sitesi yapmam gerekiyor.ve hiçbirşey bilmiyorum.yardımınıza ihtiyacım var.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir