Java Server Page

JSP Sayfaya Applet Eklemek ( JSP Plugin )

javb

Java Server Pages

Java Server Pages Dersi’nden merhaba. Bu derste Java Server Pages sayfalarımıza Java Applet nesnesini ekleme işleminin nasıl olduğundan bahsedeceğim.

Java Applet bir Java teknolojisidir.  Applet’^ten bahsetmek gerekirse internet ortamında çalışan Java program ya da programcıklarıdır. Java Applet’i herhangi bir internet sayfasından yayınlamak için imzalanmış olması gerekmektedir ya da tarafınızdan izin verilmiş olması. Applet’lerin detayına daha fazla inmeyelim.

Yapacağınız projelerin herhangi bir aşamasında Java Applet’in çalışması gerekebilir örnek verecek olursam e-imza sistemi. E-imza sistemi Java Applet ile çalışabilmektedir. Kullandığınız programa göre değişiklik gösterse de şu an içinde bulunduğum durumdan örnek vermek istedim.

İnternet üstünden işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz hatta JSP sayfası ile ve iş imzalamaya gelince Java Applet devreye girmekte. Java Server Pages sayfalarımıza Java Applet eklemek için ne gerekli ona bakalım.

Java Applet eklemek için kullanacağımız tag;

<jsp:plugin>.....
..
..
 <jsp:plugin>

bu tag ile Applet’imizi ekleyeceğiz. Ancak Applet’imiz hata verdi ya da açılmadığı durumlarda ise uyarı vermek için gerekli olan tag

<jsp:fallback> .....
...
...
</jsp:fallback>

tagı olacaktır.

<jsp:plugin> tag’ının belirli fonksiyonları bulunmakta. Bunlar Applet’in yüksekliği, genişliği, adı, gibi özellikler Aşağıdaki örnek ile detaylarına bakacağız.

<jsp:plugin type="applet" code="javaapplet.class" 
  width="300" height="600">
  <jsp:fallback>
   <p>Applete birşey oldu ama ne!</p>
   </jsp:fallback>
</jsp:plugin>

Örnekte ki gibi bir işlemle beraber JSP sayfamıza Applet’imizi yerleştirebilmekteyiz. Yükseklik ve genişlik değerlerini belirterek mesajımızı gösterdik.

Diğer Java Server Pages Derslerine üst menüden erişebilir ayada Java Server Pages kitabını indirebilirsiniz.

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir