Okuduğum Kitaplar

Kitap: Google Hikayesi

blankUzun yıllar önce okuduğum bu kitabı blog’a yazmayı unutmuşum. Lise yılları bittikten sonra okuduğum bu kitap şimdi her yerde duyduğumuz, belgesellerini izlediğimiz Google’ın günümüze nasıl geldiğini anlatıyor. Artık Google’ın bu hikayesini ezberlesekte o yaşta büyük bir heves ve iştahımı açmıştı. Bir “yazılımcı” olarak soluksuz okumuştum diyebilirim.
*
Google Hikayesi adlı kitap bugün bilinenden fazla şey aktarmıyor. Daha detaya inmiş. Kitaplığınızda bulunması gereken bir kitap. Kulaktan dolma bilgilere değil bu hikayeye inanmak bence en iyisi.

Basın Bülteninden

Şirket istediği her şeyi yüz lisan üzerinde gerçekleştirdi. Google’ın aranabilir veritabanına milyonlarca kütüphane kitabı, televizyon yayını ve fazlası için araştırmaları ise devam etmekte.

Okuyucular bu kitapta şirketin şaşırtıcı serüvenini başlatan yaman iş zekasını ve bilgisayar sihirbazlığını öğrenecekler. Arama sonuçlarını ışık hızıyla çıkaran bilgisayarlar ağının sırrını, Microsoft’un hakimiyetine meydan okuyan, Wall Street’i sarsan alışılmışın dışındaki tutumlarını bilecekler. Google yükseklere oynasa da, kurucularının temel vizyonları olan “şeytanlık yapma” mantrasını sağlamlaştırarak şirketin genişlemesine imkan tanıyan zorlu işlerle boğuşuyor.

 Bu kitapta, internet denince ilk akla gelen, günümüzün en çarpıcı internet başarısı olan “Google”ın öyküsü yaratıcılarının ağzından anlatılıyor.

Titizlikle yapılmış araştırmalar sonucu hazırlanmış olan bu kitap, olağanüstü geniş tabanlı erişime sahip olan Google’dan yola çıkarak, okuyucularını dünyaca tanınmış en gözde markalardan birinin yaratılış ve büyüme serüvenine götürüyor.

Hisseleri General Motors ve Ford’un toplam hissesinden daha değerli olan popülist medya şirketi Google, dünyadaki en ileri teknoloji ile kısa sürede her konuda, herkesin, her yerden bilgiye erişiminde bir devrim yarattı.

Moskova doğumlu Sergey Brin ve Midwest doğumlu Larry Page, Standford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyken tanıştılar ve kendi ifadeleriyle “webteki tüm bilgileri sıraya sokan ücretsiz bir arama moturuyla dünyayı değiştirmek” için çalışmalara başladılar. Google bu hizmeti yüzden fazla dilde verirken, siteyi ziyaret edenler de “Google database”ine milyonlarca kitap, televizyon reklamı ve birçok şey eklemeye çalışıyor.

Microsoft’un piyasa hakimiyetine meydan okumasına ve Wall Street’i sarsmasına imkan veren farklı yaklaşımı ve arama sonuçlarını ışık hızıyla ulaştıran network sistemi…

Bu inanılmaz iş zekası ve bilgisayar büyüsünü anlatan kitap, Google’ın yaratılış öyküsünü gözler önüne seriyor.

Büyümeyi sürdürme hedeflerine giden yolda karşılaştıkları zor seçimlerde, Google savaşçılarına rehber olan şey, Google yaratıclarının mantrası: “Günah işleme!”

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir