Okuduğum Kitaplar

Kitap: Savaş Temalı Oyun Kültürü

Okuduğum Kitaplar

blank Okuduğum bu kitap savaş oyunlarının sadece oyun olmadığı bundan daha fazlasını gösteriyor. Tarih öncesinden bu tarafa oynanan strateji oyunları bilgisayar oyunlarına yansımasıyla gerçek dünya ile sanal dünya arasında ne kadar etkileşimli olduğunu…

Gençleri askerliği sevdirmek için savaş oyunu yapılması ve ücretsiz olarak yayınlanması…

Bilinç altımıza yerleşen patlamalar bombalar. Oyunların daha güzel patlama efekti veya daha yaratıcı bir silha yapmında fikir alışverişleri, ülkelerin biz böyle bir silah naısl yapabiliriz sorularına cevap alındığını ve önceden yapılmış savaşların bilinç altımıza iyi niyetli gibi gösterilmek için çıkan oyunlar.

Ve daha fazlası bu kitapta. İlk iki bölüm fazla tarih öncesi devirlere yer vermiş ve bilmediğim terimler olduğu için çok zorlandım okumakta. Üçüncü bölüm ve sonrasını keyifle okudum. Tavsiye ederim.

Basın Bülteni

Satranç tahtasından, Playstation’a; oyunla savaşın birbirine paralel nasıl geliştiğini ve medyanın rolünü merak edenler için okunması gereken bir kitap

Yüksek teknoloji ürünü silahlarla, coşkulu çöl askerleriyle ve manşetlerden alınan terör senaryolarıyla dolu günümüzün ultra-gerçekçi bilgisayar oyunları popüler kültürün askerileşmesinde ön saflarda yerini aldı. Popülarite itibariyle Hollywood’a meydan okuyan bir zamanların eğlence aracı, nasıl oldu da Amerika’nın küresel savaşının bir parçası hâlini aldı? Ve savaş temalı oyunlar yeni neslin savaş hakkındaki fikirlerini nasıl etkiliyor?

Ed Halter, savaş ve bilgisayar oyunları arasındaki bağlantıyı araştırdığı “Savaş Temalı Oyun Kültürü” kitabında bu soruların yanıtlarını araştırıyor.

Kitapta ayrıca savaş oyunlarının antik medeniyetlerdeki kökenlerinden Soğuk Savaş döneminde savaş aracı olarak geliştirilen bilgisayar sistemleri, Birleşik Devletler askerî destekli savaş oyunları, büyük bütçeli ticari ürünler ve ev yapımı hack’lere kadar oyunlar ve askerî kültür arasındaki uzun süreli ilişkiyi bulacaksınız.

“Bu kitapta video oyunlarının tesadüfen savaşın bir ürünü olarak ortaya çıktığını ancak zamanla savaş hakkındaki fikirleri belirlemeye başladığını anlatacağım.

Bu, birçok açıdan günümüze özgü bir hikâye olsa da tarih, bu oyunun daha önce de defalarca oynandığını gösteriyor.”

-Ed Halter-

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir