Okuduğum Kitaplar

Kitap: Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz

ve steve jobs apple yarattiOkuduğum Kitaplar’ı yazmaya devam ediyorum. Diğer kitaplarım için tıklayınız.

Steve Jobs hayatını anlatan onlarca farklı kitap var ve çoğunu okudum arasından en beğendiğim ise bu kitap oldu. Hikaye’nin kurgusu konuları bölümleyerek anlatılması çok sürükleyici kılmış. Detaylara oldukça yer verilmiş. Steve Jobs’un çocukluğundan başlayan bu kitap, şirket, yatırımcı ve ortakları arasında yaşanan heyecan, gerilim ve başarıları ele almış. Tarafsız olarak anlatılmaya çalışılsa da Steve Jobs ne kadar zor birisi olduğunu hemen hissediyorsunuz.

İş bankası yayınlarından çıkan kitap okumaya değer. Kitap’ın kalitesi ve birinci hamur olması nedeni ile biraz ağır.

Ne kadar zorluklardan geçersen geç yılmamak üzerine güzel dersler çıkarabiliriz.

Basın Bülteni:

Masalların “Gökten düşmüş üç elma..”sı gibi insanoğlunun kaderini etkilemiş “üç elma” nedir diye sorulsa, herhalde Âdem ile Havva’nın “yasak meyva”sından ve Sir Isaac Newton’ın başına düşen elmanın ardından, Steve Jobs’un yarattığı Apple’ı saymak gerekir. 

Geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları nedeniyle Apple’ın CEO’luğundan ayrıldığını ilan edince şirketin hisse senetlerinde yaşanan ani değer kaybı, Jobs’un özelde Apple, genelde de bilişim teknolojisi sektöründe kurucu bir figür olarak ne kadar özel bir yer işgal ettiğini gösteriyor. 

Michael Moritz’in uzun bir hazırlık sonunda kaleme aldığı bu kitap, bugün dünyanın en sıra dışı ve en büyük teknoloji firmalarından olan Apple Computer’ın Steve Jobs’un baba evinin garajında başlayan, olağanüstü aktörler ve çalkantılarla dolu öyküsünü anlatıyor. Kurucu Steve Jobs’un Apple’dan ayrılıp NeXT’i kurması, sonra 1986 yılında Pixar’ı satın alması ve nihayet 1990’ların sonunda yuvaya geri dönüşü…

Dünyanın en güçlü, en sıra dışı işadamları arasında gösterilen 
Steve Jobs’un ve tabii ki Apple Computer’ın öyküsünü anlatan bu kitapta bir şirket tarihinden çok daha fazlasını bulacaksınız. 
Yaratıcılık, deha, cüret ve bitmeyen bir gayret…

iPod’da müzik dinlemiş, iPhone kullanmış, iPad’de kitap okumaya başlamış, Macintosh’a elini değdirmiş herkes bu mucizevi tarihi merak ve coşkuyla okuyacak.

“Büyüleyici bir öykü…”
-The New York Times-

“Kılı kırk yararak kaleme alınmış bir öykü…
Okurken, merak ve büyülenme hissi hiç bitmiyor.”
-The Washington Post-

“Apple hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biri.”
-Andy Hertzfeld-, Revolution in the Valley’in yazarı ve Mac’in yaratıcılarından biri.

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.