PrimeFaces

PrimeFaces’e Tema Yapmak – Ayarlamak – Kullanmak

PrimeFaces

Java Server Faces projelerinizde PrimeFaces kullanıyorsanız uygulamalarınızda tema değişikliği isteyebilirsiniz. PrimeFaces’in var olan 30’dan fazla ücretsiz temaları size yeterli gelmiyorsa ve CSS bilginiz yoksa bu yazı size yardımcı olacaktır.

http://jqueryui.com/themeroller/ adresine girmeliyiz.

Bu adres bizim temamızı şekillendireceğimiz adrestir. Resimde de görüldüğü üzere yazı, kenarlık, başlıklar ve arkaplan rengini, yazı tipini boyutunu değiştiriyoruz. İsteğinize göre bu işlemleri yapabilirsiniz.

ThemeRoller

Zevkinize göre renklendirme çalışmalarınızı bitirdiyseniz. “Download theme” yazan yere tıklayarak yaptığımız görselleştirmelerin bir kopyasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

Bilgisayarınıza bir .zip dosyası inecektir. Bu zip dosyasının içine baktığımızda

therol2

gibi dosyalar mevcut. Bu indirdiğimiz tema dosyasını projemizde kullanmak için yapmamız gereken işlemler bitmedi.

https://themeroller.osnode.com/themeroller/  adresine giriyoruz. Bu site bizim themeroller sitenizde yaptığımız tema’yı primefaces’e uyumlu bir .jar uzantılı hale döndürüyor.

osnprime

Choose file diıeyerek .zip’li dosyayı seçiyoruz. Provide a theme name yazan yere ise bir ad veriyoruz. Buraya yazacağınız ad ile JSF Uygulamamızda entegre edeceğiz. Türkçe karakter olmamasına dikkat edin.

Sonrasında Create theme jar butonuna tıklayarak işlemin bitmesini bekliyoruz. Bu işlem bittikten sonra bizi bir sayfaya yönlendirecek.

ospri

Download ederek .jar uzantılı tema dosyamızı alıyoruz.

Bu işlemleri bittikten sonra sıra geldi bu tema dosyamızı projemize eklemek.  Tema dosyamızı kaynak dosyalarımızın bulunduğu yere atalım. Ardından bu temayı kullanmak için web.xml dosyamıza tanımlama yapmamız gerekmektedir.

<context-param>
        <param-name>primefaces.THEME</param-name>
        <param-value>er</param-value>
</context-param>

param-value alanı bizim oluşturduğumuz jar adıdır.

Bu işlemleri sırası ile yaparsanız sizinde kendinize has bir temanız olabilir.

Bol kodlu günler! (:

DAHA FAZLASI:PrimeFaces

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir