Spring Boot

Spring Boot Nedir?

Spring Framework kullanarak uygulama geliştirirken xml dosyaları üzerinden konfigürasyon işlemlerini yapmaktayız. Bu işlemler proje büyüdükçe vakit alabiliyor. Spring Boot ise bu vakit kaybını en aza indirmeyi planlayan bir başka Spring Freamework’üdür.

Spring Boot sadece koda odaklanmayı sağlamayı amaçlamakta olup bizi xml dosyaları üzerindeki vakit kaybını ortadan kaldırır. Xml dosyaları ile uğraşmadan Spring tabanlı uygulamaları hemen geliştirebileceğimiz Spring Boot ile yapabilecekleriniz sınırsız.

Spring Boot bu yazının yazıldığı an itibari ile 1.4.4 sürümünde Maven ve Gradle bağımlılık yönetimi ile projenize ekleyebilir ve kullanabilmeniz mümkün olmakta. Eğer projenizde maven kullanıyorsanız aşağıdaki blogu pom.xml dosyanıza eklemeniz yeterli olucaktır.

<parent>
  <groupId>org.springframework.boot</groupId>
  <artifactId>spring-boot-starter-parent</artifactId>
  <version>1.4.4.RELEASE</version>
</parent>
<dependencies>
  <dependency>
    <groupId>org.springframework.boot</groupId>
    <artifactId>spring-boot-starter-web</artifactId>
  </dependency>
</dependencies>

Şayet projenizde Gradle kullanıyorsanız;

dependencies {
  compile("org.springframework.boot:spring-boot-starter-web:1.4.4.RELEASE")
}

 

eklemeniz yeterli olacaktır.

Spring Boot’un amacı sadece koda odaklanmayı sağlamak. Hatta öyle ki kendi içerisinde gömülü bir Tomcat gelmektedir. Sadece yapmamız gereken işlere yoğunlaşmamızı sağlayan Spring Boot’u sonraki yazımızda basit bir Spring Boot Projesi oluşturacağız.Merhaba Dünya Uygulaması Yapacağız.

Spring Boot Dersleri
Sonraki: Spring Boot Projesi Oluşturmak

DAHA FAZLASI:Spring Boot

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.