Tanıyalım

Tanıyalım: Tarihin ilk Yazılımcısı Ada Lovelace

Yazının başlığı sizi şaşırtmış olabilir belki ama tarihimizde ilk yazılımcı olarak kabul edilen kişi Ada Lovelace’dir. Ada Lovelace bir kadın olarak yazılım dünyasına en erken girerek bizlerde ki kadın yazılımcı algısını en baştan yıkmıştır.

efwefwhpwk4kşf

1815 tarihinde Londra’da doğan Ada Lovelace Matematik’e oldukça meraklı bir kadındır. Cambrige Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yapan Charles Babbage ile tanışan Ada kendini bilime adayan bir kadındı. Charles Babbage hesap makinesi yapmak için uğraşırken nasıl çalışması gerektiğine dair notlar alarak, makaleler yayınlayarak adından söz ettirmeye başladı. Makalesinde bahsettiği hesaplama metodu ise tarihteki ilk bilgisayar programı olarak kabul edildi ve böylelikle ilk yazılımcı oldu kendisi.

Yazılımcı olmanın temelini atan Ada Lovelace’nın  sadece mühendis/bilim alanının yanı sıra yazarlıkta yapmıştır. Babası ünlü bir şair olan Ada Lovelace’nin şair olmasını istesede bilimden kendisini alamamıştır. Ada genç yaşında vefat etmiştir. Madde bağımlısı olduğu söylenir.

defeqwbsdvs3

Her yılın Ekim ayının 15. günü Ada Lovelace Day olarak kutlanmaktadır. Adını duyduğunuz ilk OOP olan ADA Programlama dili de Ada Lovelace’ye adanmıştır.

 

 

 

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. Ada ilk OOP dili değildir. Ondan önce simula dili vardır. Wikipedia’ya göre Ada’ya OOP özelliğinin kazandırılması 1995 iken Simula OOP olarak 1967’de çıkmıştır

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir