Tanıyalım

Tanıyalım: Larry Ellison Kimdir

lryeLarry Ellison , bir veritabanı yazılımı ile yola başlayan ve şimdi dev bir teknoloji şirketi olan ORACLE’nin kurucularından biridir. Diğeri ise Bob Miner’dir.

Oracle hem bir veritabanı yazılımı hemde şirketin ismidir.

Son on yılın en çok kazanan ceo’su, kendine bir ada alan ve yakınlarda ise aldığı adaya gelip gitmesini kolaylaştırması için bir havayolu firması satın alan dünyanın en çok kazanan bilişimcilerinden birisi Larry Ellison.

17 Ağustos 1944 doğumlu olan Larry Ellison çocukluk yılları teyzesi ve amcasının yanında geçmiştir.1964 yılında yani tam 20 yaşında iken bilgisayarla tanışan Larry Ellison üniversite yaşamına başladı.

1977’de Oracle’ı kurdu ve Sun Microsystem’i de alarak gücüne güç kattı. Dünya’da ki çoğu devletler verilerini bu yazılımda saklar. Oldukça pahalıdır bu yazılım. Kullanılması ise ayrı bir tecrübe gerektirir. İlk ürününü devlet için yaptığı söylenir. Veri ve veri güvenliğinin ön planda olduğu bu devirde ilk akla gelen firmalardan birisidir Oracle.

Lüks yaşama oldukça meraklı olan Larry Ellison aldığı malikaneler, yatlar, ada gibi haberler ile duyduk kendisini ancak bir şirketi kriz dönemlerinde bile yara almadan çıkarabilen oldukça yetenekli bir kişidir. Ortağı Bob Miner öldükten sonra Larry Ellison bu lüksünden az da olsa vazgeçti bilime daha önem vermeye başladı.   Kurduğu vakıf ve bağışlarla da adından söz ettiren Larry Ellison Oracle’nin 22,5 sahibi.

Yale Üniversite’sinde açılış konuşması yaptığı söylenir bu ne kadar doğrudur bilmiyorum ama oldukça karşılaştım (özellikle forumlar) . Bu konuşmayı her yerde bulabilirsiniz o yüzden eklemiyorum.

 

 

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. ama Larry Ellison ne işi yapıyor , nasıl yükselmeye başladı , okulu terk etijkten sonra nasıl işe girdi , sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum .saygılarımla…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir