Tanıyalım

Tanıyalım: Rasmus Lerdorf Kimdir

Bilişimin önemli isimlerini Tanıyalım kategorisinde yazmaya devam ediyorum.

heugpphke

Rasmus Lerdorf, PHP dilini ortaya çıkaran “program yazmayı pek sevmeyen” bilişimci abimizdir. “Program yazmayı pek sevmeyen” cümlesini ben demiyorum kendisi diyor. İlerleyen satırlarda bunun nedenini okuyacaksınız.

Rasmus Lerdorf Kanadalıdır. Kendine bir web sitesi yapmak ister, yaptığı bu sitede HTML ile yaparken bazı eksiklikler hisseder. Bu eksiklikleri gidermek için kendisi “script” yapar. Bu “script” ile sayfası daha dinamik bir hal alır. Yaptığı bu eklemelere “Personel Home Page” der.

Yaptığı kişisel internet sitesinin dinamik yapıda olması ziyaretçilerin oldukça ilgisi çekmeye başlar ve Personel Home Page dediği yapıyı biraz daha geliştirmeye başlar. Php’nin ilk versiyonu ve halkla buluşması bu şekilde oldu. Php’yi Perl dili ile geliştiren Rasmus  belirli bir zaman sonra PHP’nin açılımını da değiştirmiştir. Günümüzde ki PHP açılımı “Hypertext Preproces” olmuştur. Bu nasıl açılım derseniz inanın bende bilmiyorum o baştaki P’harfi neden hala durur (: Türkçesi Hiper Metin Önişlemcisi olmuştur.

 Ayrıca Apache HTTP Server’ın geliştirilmesine de katkı sağlayan Rasmus Lerdorf, MySql için ve birçok firma için de danışmanlık yapmıştır.

Web sayfalarının dinamikleştirmesine olanak sağlayan bu yapıyı İnternet tarihinde başlı başına büyük bir çağdır. Girdiğimiz internet sayfalarının çoğu hatta şu an okumakta olduğunuz blog’un temelinde PHP vardır. Rasmus Lerdorf  kendini ön plana atmayan bir abimizdir.

Php’yi oluşturma nedenini de Rasmus Lerdorf şöyle açıklıyor, “Programlamayı gerçekten sevmiyorum. Bu aracı daha az kodlama yapabilmek için oluşturdum ki kodları tekrar tekrar kullanabileyim.

 

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. Güzel ve gerekli bir profil anlatımı olmuş.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir