Tanıyalım

Tanıyalım: Tim Berners-Lee

wqetaqfWWW! Dünyayı saran ağın icadı Tim Berners-Lee bizlere interneti sunan kişidir.

1955 yılında Londra’da doğmuş olan Tim Bernes-Lee’nin annesi ve babası’da bilişimciydi. Mark 1 bilgisayarını geliştiren ekipte çalışmaktaydılar.  Oxford Üniversitesi’nde okurken hacker’lık yaptığı için bilgisayar kendisine yasaklandı. Mezun olduktan sonra CERN’de görev yapmaya başladı.

CERN’de kendine verilen işi yaparken bir yandanda CERN içerisinde bilgileri birleştirerek erişimi kolaylaştırmak adına yapmak istediğini proje yani HTML’i de geliştirmeye başladı.

dsfsdfsdf

Yukarıdaki resim  ise proje aşamasında olan Information Management: A Proposal dediği internetin ilk adımlarıdır. 1990 yılında doğan HTML geliştirilmeye devam etmiştir. Bağlantı protokolü HTTP’yi de geliştirdi hatta ve hatta URL dediğimiz internet ağ isimlendirmesinide keşfederek şu an içinde sörf yaptığımız İnternetin temelleri oluştu. HTML’i yorumlayabilecek bir tarayıcı da geliştirmiştir.

İnternetin babası olarak kabul edilen Tim Berners-Lee, İnternet Ağı’nda standartları belirleyen bir kurum olan W3C’yi kurmuştur. İngiltere tarafından Sir ilan edildi ve Time dergisi 100 deha listesine adını yerleştirmiştir. Şu an İngiltere’nin farklı bir internet ağı projesinde görev almaktadır.

Tim Berners-Lee’nin TED’de yaptığı “Bir Sonraki Ağ Üzerine”  adlı konuşmayı izlemenizi öneririm.  (Türkçe altyazılı)


DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir