MakaleManset

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde “Yazılım Mühendisliği” ders olarak verilmekte. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde bu derste

“bilgisayar mühendisliği bölümünün temel ve basit dersleri arasındadır. bazı üniversitelerde bu isimde bölümler de vardır. bu derste en baştan bir yazılım sistemi tasarlamanız istenir. sistemin senaryosu yazılır ve sonra diyagramları çizilir. ayrıca sene sonunda proje yapılması da istenir genellikle. iş hayatı için oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm derslerden biridir. ekşiveriliyor.

Türkiye’ye Yazılım Mühendisliği kavramı yeni geldi.

Yazılım Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün daha da alanına yönelmiş bir bölümüdür aslında. Bilgisayar Mühendisliği’nde Donanım/Yazılım temelleri görülür. Yazılım Mühendisliği’nde Yazılım ağırlıklı/Donanım(?) görülür.

Türkiye’de Bilgisayar Mühendisliği/Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama/Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Öğretmenliği gibi Bilgisayar bölümüyle alakalı hangi bölüm varsa, o bölümden mezun olan “Yazılım” tarafındadır. Bu bir zorunluluk aslında. Türkiye’de Donanım üstüne kendimizi geliştirebilieceğimiz (Mühendislik düzeyinde) alanlar kısıtlı.

Konudan fazla uzaklaşmadan devam edelim.

 

Yazılım Mühendisliği Bölümü Türkiye’de daha fazla yayılmamış olsa da sayılı üniversitelerde bulunmakta.Bunlar;

 • Atılım Üniversitesi (Vakıf)
 • Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf)
 • Maltepe Üniversitesi (Vakıf)
 • Yaşar Üniversitesi (Vakıf)
 • Işık Üniversitesi (Vakıf)
 • Aydın Üniversitesi (Vakıf)
 • İzmir Ünviersitesi (Vakıf)
 • Toros Üniversitesi (Vakıf)
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi (Vakıf)
 • Lefke Avrupa Üniversitesi (Vakıf)
 • Fırat Üniversitesi (Devlet)

Vakıf Ünviersitelerinde Yazılım Mühendisliği Bölümü Mühendislik Fakültelerinde. Fırat Üniversitesi’nde ise Teknoloji Fakültesinde eğitim vermekte.

Teknoloji Fakültesi’nin, Mühendislik Fakültesi’ten farkı pratik ders saatinin ve staj zamanının daha fazla olması.

Ders içeriklerine bakacak olursak bir fark yok. Vakıf Üniversitelerinin imkanları ve eğitim dilinin farklılıkları bulunmakta.

1.Yıl – Güz Dönemi
PHYS1001 Physics I ( 3 – 2 ) 4
CMPE1900 Introduction to Information Technologies ( 0 – 2 ) 1
MATH1051 Calculus I ( 3 – 2 ) 4
ENG1003 Communications Skills & Academic Writing I ( 3 – 0 ) 3
MATH2033 Discrete Mathematics ( 3 – 0 ) 3
SE1001 Intro. to Programming (Java) ( 2 – 2 ) 3
1.Yıl – Bahar Dönemi
CHEM1001 General Chemistry I ( 3 – 2 ) 4
PHYS1002 Physics II ( 3 – 2 ) 4
MATH1052 Calculus II ( 3 – 2 ) 4
SE1002 Object Oriented Programming (Java) ( 2 – 2 ) 3
ENG1004 Communication Skills & Academic Reporting II ( 3 – 0 ) 3

Bu ders içeriği Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünün;

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünün ise;

I. Yarıyıl
Kodu Dersin adı T U K Opt. K AKTS
TRD109 Türk Dili I 2 0 2 1500 2
YDI107 İngilizce I 2 0 2 1510 3
FIZ111 Fizik I 2 2 3 1520 4
MAT161 Matematik I 4 0 4 1530 5
YMT111 Algoritma ve Programlama-I 3 2 4 1540 8
YMT113 Bilgisayar Bilimlerine Giriş 3 2 4 1150 8
Toplam Kredi 16 6 19 30
II. Yarıyıl
Kodu Dersin adı T U K Opt. K AKTS
TRD110 Türk Dili  II 2 0 2 1000 2
YDI108 İngilizce II 2 0 2 1010 3
FIZ112 Fizik II 2 2 3 1020 4
MAT162 Matematik II 4 0 4 1030 5
YMT112 Algoritma ve Programlama-II 3 2 4 1040 8
YMT114 Yazılım Mühendisliğinin Temelleri 3 2 4 1050 8
Toplam Kredi 16 6 19 30

Türkiye Yazılım Mühendisliği’ne Akademik olarak öğrenci yetiştirmesinde Devlet Üniversite’leri önemli bir rol oynayacak.  Yazılım Mühendisliği okumak önemli değil. Yazılım Mühendisliği’ne uygun kendini yetiştirmek önemli aslında.

Yazılım Mühendisleri ne kadar maaş alıyor sorusuna Cihat Altınaş kendi blogunda anket açarak konuya bir açıklık getirmiş. Deneyim yılı ve tecrubeye göre aldıkları maaşlar ortalama 1.700 ve üstü olarak gözükmekte. Ösym en son Yazılım Mühendisi alımındaki maaşı 7.000 Tl idi. Tabi Ösym’nin aradığı nitelikler maaşın hakkını vermekte.

Kısacası kendimizi Yazılım Alanında geliştirip, iş sektöründe Yazılım Mühendisi ünvanı almak daha önemli. Bunun başlangıcıda üniversitelerin Bilgisayar ve ya Yazılım bölümünde okumak.

Okuduğumuz bölüm sadece basamak iş sektöründe ki Mühendislik ünvanı bizler için daha önemli.

Bu yazı dizime yeri geldiğince eklemeler ya da buna paralel yazılar ile devam edeceğim. Şimdilik bu bana not olması açısından yazdım. Tecrübelerim ve gördüklerime göre ileri yazılarım da şekillenecek.

DAHA FAZLASI:Makale

İlgini Çekebilir

17 Comments

 1. evet gerçekten güzel bir yazı olmuş aradığım birçok soruya da cevap oldu. Ama şu hariç:”Yazılım mühendisliği fakültesinden mezun olan bir kişi hemen iş bulabilir mi? Ya da boşta kalma olasılığı var mı? kısa zamanda iş bulunabilir mi ve bu meslek uluslararası yapılabilir mi yurt dışında iş olanağı var mı? ha birde şu var bu mühendislik fakültesi devlet ün.lerinde ne kadar sürede yayılma gösterebilir?

  1. Sayın Fırat bey, İş bulma olanağı sizin elinizde. Yazılım dünyası sürekli olarak gelişmekte ve öğrendiğimiz bir teknoloji üzerinde onlarca yenilik gelmekte ve biz tam anlamıyla bir yazılım dilini “öğrendim” diyemeyiz kendimizi sürekli geliştirmemiz halinde iş bulma olanığımız çok mümkün olmakta. Yazılım Mühendisi oldun diye bizi işe çağırmayacaklar.

   İş verenler “Ne biliyorsun?” , “Hangi projelerde görev aldın” gibi sorular soracak. Bu sorulara yeterlilikte cevap verebiliyorsanız rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

   “Yazılımcılık” tüm dünyada yapılabilir. Java ve C# gibi programlama dillleri evrenseldir.

   Kısacası Müh. olmakla iş bulmak garanti diyemeyiz. Tüm olanak bizim ellerimizde

 2. Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümünün yurtdışındaki adı. müfredatıda aynıdır.

 3. Bu bölümün Yurt dışındaki eğitimi süresince orada bir staj da söz konusumu ve Fırat üniversitesindeki eğitim kalitesi nedir pek bir bilgim yok açıkçöası ayrıca “http:// www. gelecex .com / siber-dunyada-adli-bilisim-muhendisligi.html” böyle bir bölümün açılacağını da duydum herhangi ekstra bilginiz varmı bunuda merak ediyorum ve yazılım müh metok larda her öğrenci yurt dışında eğitim almak zorundamı yoksa kendi seçimi mi ücret yıldan yıla ufak değişiklilkler olabileceği söyleniyor ve Amerikaya gidildiğinide konaklama vs gibi sorunlar nasıl hallediledcek bu konuşlar hakkıında bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca özel olarak Twitter yada facebook tanda ulaşabilirsiniz Twitter(umut0127)

 4. Bu üniversitelerin puanları neden düşük merak ettim , bir yere girerken nerden mezun olduğumuzun da önemli olduğunu düşünüyorum itü den mezun olan la bu üniversitelerden mezun olanları bir tutmazlar herhâlde bu üniversiteler hakkında biraz daha bilgilendirseniz beni ?

 5. Merhaba. Üniversite için tercih dönemindeyim ve yazılım mühendisliği konusunda karar kıldım ama hangi üniversiteyi yazacağım konusunda bir fikrim yok siz şuan giriş yapacak olsaydınız hangi üniversiteyi isterdiniz cevabınız için simdiden tesekkurler

 6. Yazı için teşekkür ederim. Oldukça yararlı bir içerik olmuş.

 7. Bölümün ille de “yazılım mühendisliği” olarak açılması gerekmiyor. Aslında içinde mühendislik kelimesi geçsin diye böyle yağıldığını da düşünüyorum.

  Bilgisayar deyince iki ana kavram söz konusudur: (computer science = bilgisayar bilimi) ve (computer engineering = bilgisayar mühendisliği)

  Zamanında hacettepedeki bölümün adı bilgisayar bilimleri ve mühendisliği idi. İTÜ’deki bölümün eski adı da bilgisayar ve kontrol mühendisliğiydi.

  Şu anda bilgisayar mühendisliği’nde en iyi üniversiteler Boğaziçi ve İTÜ’dür. Computer science ya da “yazılım mühendisliği” ağırlıklı eğitim Boğaziçi’nde; donanım mühendisliği, kontrol ve elektronik ağırlıklı eğitim İTÜ’dedir. Hangisini seçeceği kişiye kalmış. En iyi iki üniversite bu.

  Bunun dışında Koç, Hacettepe, İstanbul, ODTÜ iyi üniversiteler. Koç, Hacettepe ve ODTÜ’nün içeriği Boğaziçi’ne benziyor. İstanbul’un ki ise İTÜ’den zamanında aldığı destekle kurulduğundan İTÜ’ye diğer üçünden daha çok benziyor.

  Sıralamam şöyle:
  1/2) Boğaziçi / İTÜ
  3) Koç
  4) ODTÜ
  5) İstanbul
  6) Hacettepe

  1. İTÜ dışındaki diğer tüm üniversitelerin eğitimleri birbirine benziyor ve genelde “computer science” odaklı. İçlerinde en iyisi de BOĞAZİÇİ. KOÇ’un eğitimi de kalitesiyle biliniyor. İTÜ’nünki ise özgün bir eğitim sistemi ve benzerini Amerika’daki birçok iyi üniversitede bile bulmak zor. MİT’deki “electrical engineering and computer science” mantığına biraz daha yakın yani Bilgisayar Mühendisliği ama engineer odaklı. Öğrencileri tarafından da eleştiriliyor bu yüzden çünkü eğitimi diğerlerinden bu yüzden bir tık daha zor. Ama disiplinli çalışarak düzgün bir şekilde bitirdiğinizde size hem bilgi beceri hem de iş fırsatları açısından çok şey kazandırır. Türkiye’deki tüm bilgisayar mühendisliği bölümlerinin kökeninde İTÜ’nün bu bölümü var. TÜBİTAK’ın ve özellikle BİLGEM’in kökeninde de bu bölüm ve Elektronik ve Haberleşme Müh. hocaları var.

   Verilen sıramaya bence Yıldız da bir yerde eklenmeli. İstanbul Hacettepe’den iyi mi emin olamadım. Kökeninde İTÜ’den gelen hocalar var eğitim sisteminde İTÜ’den izler hala var ama bilemedim. TOBB da iyi diye biliyorum bu arada. Bilkent ODTÜ’den daha iyidir bence::::

   1/2) İTÜ / Boğaziçi
   3) Koç
   4) Bilkent
   5) ODTÜ
   6/7) İstanbul / Hacettepe
   8) Yıldız

 8. Tercih donemindeyim ben gerçekten de bir kız olarak zor bir bolum mu bide KTÜ yu yazsam sizce nasildir .Trabzon da yaşıyorum o yüzden burayı tercih etmeyi düşünüyorum . Bir an önce biri cevaplarsa sevinirim.

  1. Anadolu’daki üniversitelerde KTÜ’nün üstündeki üniversitelere bakmak yararlı olur. İstanbul, Ankara, İzmir’i kazanabiliyorsan bence yazıp gitmelisin. Onun dışında Kocaeli, Sakarya ve Osmangazi(Eskişehir) daha iyi olabilir ama olmayabilir de. Çünkü KTÜ de Anadolu’daki ünivler içinde başat ve eski ünivlerden birisi.

   İTÜ’yü Boğaziçi’ni bile kazansan iş en sonunda sende bitecek onu söyleyebilirim.

   KTÜ kendi puan bandında bence iyi ünivlerden biri. İstanbul ve Ankara’da bulunan ve burslu program açan birçok özel ünivdense KTÜ bence daha doğru bir tercih olur senin için. Ankara, Gazi, İstanbul ve Gebze Teknik Üniv’lere puanın yetiyorsa İstanbul ve Gebze’yi yazabilirsin. Ankara’yı ve Gazi için kötüleyici birşey yazmak istemem ama çok önermiyorum açıkçası.

   Hakkında hayırlısı olsun.

 9. fırat üniversitesi teknoloji fakültesi uolp yazılım mühendisliği ni tavsiye edermisiniz?

 10. Bence de İTÜ çok ama çok özel bir yerde. Kazanabiliyorsanız yazın derim. Burayı düzügnce çalışıp iyi bir ortalamayla bitirene tüm dünyada her yer (Intel, Google, MIT, Princeton, Livermore, …) açık. Ama verilen her bilgiyi çok iyi bir şekilde sindirmeli ve öğrenmelisiniz.

  En donanımlı bilgisayar mühendislerine buranın mezunlarından rastladım genelde. Çok bilgililer. Sektörde ve akademide rastladığım kadarıyla söylüyorum hem yazılım, hem donanımi hem de elektronik mühendisliğini biliyorlar ve bu üç ünvanın her biri ile çalışabiliyorlar. Elektronik mühendislerinden daha iyi elektronik mühendisi gibi çalışan İTÜ bilgisayar mezunları gördüm.

 11. Bu arada üniversitede C++ mı JAVA mı ya da C mi gibi tartışmalara rastlıyorum.

  Bilkent’ten bir hocanın dediği gibi üniversite size esas olarak üç şeyi öğretir:
  – temel bilgi
  – öğrenmeyi öğrenmek
  – nosyon, formasyon ve düşünme disiplini

  Hiçbir üniversitenin esas olarak C++ ya da Java öğretme mecburiyeti yoktur. İyi üniversitelerde (İTÜ, Boğaziçi, Koç, Bilkent, İstanbul, Hacettepe v.s.) bu bilgiyi sizin kendinizin çabalayarak öğrenmesi beklenir. Derste yalnızca bunun mantığında söz edilir ve esas bilimsel içeriğe başlanır.

  En iyi mühendislik okullarından MIT’deki object oriented derslerinde ve bunun öncesinde verilen temel programlama derslerinde
  – piyasada olmayan
  – ticari olmayan
  – hiç bir yerde ve hiç kimsenin kullanmadığı ve hiç kimsenin işine yaramayacak olan

  bir dil ile programlama dersleri veriliyor!! Yani bizim üniversitede bu dille veriliyor. Sizin üniversite ne kadar geri gibi bir düşünce çok gülünç. Mantığını öğrenin. Larry Ellison, Lawrence Page gibi adamlar üniversiteden adımlarını içeriye atmadan önce nice adamlar girip çıktı aynı üniversitelerden. Sonuç?

 12. Bir önerim daha olacak dikkate değer bulursanız. Hayal gücünüzü geliştiriniz ve pekiştiriniz. Bilgisayar mühendisliğini kazandıktan sonra mezun olana kadar

  – kaç tane polisiye kitap/film/dizi okuyacaksınız/izleyeceksiniz (Serlock Holmes, Hercule Poirot, Agatha Christie…)
  – asimov’un kaç romanını bitireceksiniz (hiç olmazsa ben, robot hikayelerini bitirecek misiniz mesela)
  – h.g.wells’in kaç romanını bitireceksiniz
  – ray kurzweil’in kitaplarını okuyacak mısınız
  – ray kurzweil’in singularite hipotezine reddiye yazanları okuyacak mısınız
  – hangi tematik bilim kurgu filmlerini ve dizilerini bitireceksiniz
  – fantastik bilim kurgudan kaç tane film izleyeceksiniz (23 numara, numara pi, v.s.)
  – kaç felsefe kitabı bitireceksiniz
  – dünya toplumları yeni gelen endüstri 4.0 ile nereye koşuyor bilgisayar mühendisinden beklenen nedir
  – …v.s.

  Bunlara da kafa yorunuz derim.

  No one would have believed, in the last years of the nineteenth century, that human affairs were being watched from the timeless worlds of space….
  Chances of anything…[Jeff Wayne, H.G. Wells,…]

 13. Burak Bey iyi günler. Ben liseyi yeni bitirdim ve yazılımla ilgileniyorum.
  Üniversite tercihimde Yazılım Mühendisliği alanını tercih edeceğim ama genelde özel üniversiteler ön planda. Özelleri yazılım ve bilgisayar mühendisliği alanına göre devlet üniversiteleriyle sıralamaya alacak olsanız nasıl bir sonuç çıkartırdınız? Teşekkürler…

 14. merhaba bende Yazılım düşünüyorum da sizce istinye üniversitesi ve Beykent nasıllar ?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir