Vue.js

Vue.js Öğreniyorum. Peki Neden?

Kendimi bildim bileli “Backend Developer” olarak çalışmaktayım.  “Backend Developer” demek kendine yetecek kadar Html, Css (belki) ve Javascript (olmasa da olur) demek. Özellikle Java “Backend Developer” iseniz. Uzun yıllar JSP, JSF ile çalıştım. JSF ile Primefeaces muhteşem bir kombinasyon benim için. Son yıllarda özellikle 3.5 senedir Spring ile iç içeyim. Spring  Spring Boot ile uygulamalar yaparken ise template engineler ile işimi görüyordum bu Thymeleaf’tı. Ancak uygulamalarımda Spring Boot’u bir Api servis haline getirip kullanıyorum genellikle. Bu da beni Frontend tarafını bağımsız hale getirebilmemi sağlıyor.

Spring Boot ile Java uygulamalarımı bir servis haline getirip Frontend tarafını daha özgür kullanmak istiyorum. Hem de yeni şeyler öğrenmeyi denemiş oluyorum böyle. Bu bahsettiğim yapı sayesinde ön tarafında bir template engine’ye bağlı olmamak önemli bu zamana kadar template engine’lerle yaptığım uygulamalarda bir eksiklik yaşamadım. Herhangi bir js ile yapıpta template engineler ile yapamadığım  bir durum olmadı. Ancak trendi takip etmek zorundayım.

Trend dediğim şey sadece olması gerekeni öğrenmek. Ben kendimi geliştirmek istemesem emekli olana kadar JSF’den ayrılmam. Ancak hem yenilikleri takip etmek hem de daha kolay yapmak varken neden kendimi kapatayım ki.

Javascripti sevmiyorum. Nedeni ise bana karmaşık gelmesi. Aşina olmadığım için önyargım da vardı.

Bir aydır Javascript çalışıyorum. Çok rahat bir şekilde istediğim şeyleri yapabiliyorum. Frontend tarafında çok özgür olduğumu gördüm.  Backend’den aldığım verileri istediğim tarzda şekilde gösterebiliyorum Backend tarafına bağımlı kalmadan veriler üzerinde oynamaya yapabiliyorum.

Bir sürü javascript framework’ü varken peki neden Vue.js?

Genel bir nedeni yok.  Kişisel olarak kullanma sebebim Angular ve React’ten sonra çıkmış olması ve diğer iki teknolojinin özelliklerini buluşturmuş olması diyebilirim. Javascript ve teknolojilerine hakim olduktan sonra bu görüşüm değişebilir belki. React bana daha iyi gelebilir. Bilemiyorum ancak başka frameworklere bakmamaya kararlıyım. Çünkü her zaman “daha iyi” Javascript Frameworkleri çıkıyor. Hype oluyor. Javascript bilmesekte takip etmiyor değilim sonuçta 🙂

Vue.js ile yapacaklarımı, öğrendiklerimi blog’a yazacağım. Vue.js öğrenmekteki amacım Spring Boot ile geliştirdiğim uygulamanın Frontend kısmını Vue.js  ile yapmak. Bilmediğim çok şey var. Düşündüğüm bu işi becerebilecek miyim göreceğiz. 2019 yılında Spring ve Vue.js yılı olacak benim için.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir