Yazılım Mühendisliği

Yazılım Tasarım Örüntüleri Şablonları

Yazılım Projelerinin en büyük ve en önemli konusu belkide yazılım tasarımıdır. Yazılım Tasarımı yapacağımız projemizin yol göstergesidir, ışığıdır hatta temelidir belkide.

Projeler müşteri odaklı olabilir, danışmanlık hizmeti olarak çalışabilirsiniz. Bir proje biter diğer proje başlar. Bu yeni başlanılan proje belki eski projenin aynısı, belkide çıkış noktası aynı ya da bir modülü aynı olabilir.

Birbirlerine benzeyen, anımsatan projelerde tekrar bir Yazılım Tasarımı yapmak zaman ve maliyet kaybına yol açmaktadır.

Bu noktada bizim kurtarıcımız “Yazılım Tasarım Desenleri” denilen kavramdır. Yazılım Tasarım Deseni dediğimiz bu yapı belirli kurallardan oluşmakta ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu kural ve çeşitlere göre bir projenin yazılım tasarımını çıkardığımız zaman aynı ihtiyaca farklı projelerde de cevap verebiliriz. Projede ki bir sorun ve bu sorunun getirdikleri/getirebilecekleri son durumunda ne olacağı gibi olayları adım adım inceleyebiliriz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım kavramdan hazır kod parçalarının tekrar kullanılması olarak algılanmaması gerekir. Asıl amaç aynı sorunun çözüme giden yoldaki algoritmik çözüm yoludur.

Örüntü olarak sayılabilecek çözümlerin her zaman  o probleme her yerde cevap verebilmesi şarttır.

Örüntüler belirli bir gruba toplanmıştır. Hangi alana çözüm sunduklarına göre sınıflandırılmıştır. Aşağıda yazacağım sınıflandırma standart değildir.

  • Tasarım Örüntüleri
  • Çözümeleme Örüntüleri
  • Programalama Örüntüleri

Yazılım Örüntü Şablonları

Yazılım Örüntüleri ihtiyaca yönelik olduğu için belirli bir kuralı yoktur. Çok kullanılan ya da az kullanılan Örüntü Şablonları vardır. Siz de kendi projenizde ihtiyacınıza yönelik bir Şablon yapmanız mümkündür. Ben size çok bilinen Yazılım Örüntü Şablon’larından biri olan Alexandrian Şablonu’nu sizlerle paylaşacağım.

Ad:  Örüntü Adı

Problem: Problemin detaylıca açıklaması

Dış Etkiler: Dış kaynaklardan dolayı yaşanan durum

Çözüm: Problemin çözümü

Mantık: Bu örüntünün nasıl, ne gibi durumlarda kullanılmasını gerektiğini belirtilen yer

Sonuç: Uygulandığı sistemden sonra ki durumun açıklandığı yer.

Yazılım Örüntüleri sorunların çözümünde belirli bir yol gösterirken aynı zamanda farklı zamanlarda yaşayabileceğimiz sorunlar içinde hemen çözüme gitmemize yardımcı olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir