Java Serialization (Serileştirme) Nedir?

javb

Bu yazıda Java Serialization, yani serileştirme konusundan bahsedeceğim.

Java bilindiği üzere nesneye dayalı bir dil. Neredeyse her şey nesne. Nesneleri kullanırken bir defa değil istenilen zamanda ve yerde tekrar, tekrar ve tekrar kullanabilmemiz gerekebiliyor. Bu noktada ise bizim “serileştirme” dediğimiz yapı devreye giriyor.

Yukarıdaki cümlede kalın olarak belirttiğim “istenilen yerde” cümlesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Değişkenlere ait değerleri bir dosyaya kaydetdiğinizi düşünün. Tekrar kullanmak istediğinizde bu değerlerin ne ve hangi tipte olduğunu bilemeyiz. Nesnelerimizin içinde bulunan değerler ve ve veri tipleri ile birlikte saklayabiliyoruz. Bu güzel yöntem “Java Serileştirme” sayesinde olmaktadır.

Nesnelerin içerisindeki değişkenlerin adları, tipleri değeleri byte’lara çevrilerek kaydedilir ve bu dosyayı nereye götürürsek götürelim JVM bu değerleri bir kayıp olmadan okuyup kullanabiliriz. Serileştirme işlemi için Java’nın Serializable sınıfını kullanıyoruz.

Serileştirmeyi bir örnek yaparak pekiştirelim. Kişi bilgilerinin kaydedildiği bir sınıfımız olucak bu bilgileri bir dosyaya kaydedip tekrar okuyacağız ve kişi bilgilerinin değerlerinde ve tiplerinde bir farklılık olmadığını kaydederken nasılsa öyle kaldığını göreceğiz.

Şimdi ise kişi bilgilerini dosyaya kaydedelim.

metin.txt dosyasına bu bilgileri kaydettik. Şimdi bu dosyadan kaydettiğimiz verileri okuyacağız.

Dosyadaki bilgileri okuduk. Sonuç ise;

şeklinde oldu.

Serileştirme işlemi sayesinde dosyadaki verilerin tipleri korunduğu için JVM bunu anlayarak başka bir işlem yapmadan gerekli olan değerleri değişkenlerine atadı ve sonucu bu Ad, Soyad şeklinde gösterdi.

Bol kodlu günler.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir