JSTL SQL Tag < sql : param>

Java Server Page

Jstl Dersleri lesson

Java Server Pages Dersleri’ne devam ediyoruz. Bu dersimizde daha önce açıkladığımız Java Standart Tag Library Nedir? JSTL Kullanımı‘na detaylıca inceliyoruz. Bu yazıda ise JSTL’in Sql Tag’larından  sql : param kullanımına bakacağız. 

sql: param Kullanımı ve Örneği

sql: param tag’ı projelerimiz içerisindeki bir değeri sql cümleciğinde kullanmak için kullanmamızı sağlayan tagdır. Bu tag sayesinde form’dan gelen değerleri yazılımımızın içerisinde kullandığımız değerleri SQL cümleciğine aktararak veritabanı ile iletişime geçmesini sağlamayız. SQL tag’ı kullanmak için projemize eklemeyi unutmayalım.

Bu JSP kodu örneğimizde sql: param kullanımını işleyeceğiz.  Önceki tag kullanımlarında olduğu gibi datasource’mizin değişkenini belirtip sorgumuza bir değişken veri sql sorgumuzu yazarak işlemimiz gerçekleştirmemiz yeterli olmaktadır.

Bu örnekte veritabanımıza arama işlemi yapılacak bu arama işlemi kullanıcıya sunduğumuz arama formu arayıcılığı ile yapacak  Bulunan değeler ise kullanıcıya gösterilecek

Örneğimiz tamamlandı. Burada bu işlemi yaparken dikkat etmemiz nokta:

dır.

Her soru işaretine karşılık bir sql: param tagı yerleşir. Sql cümleciğinde değişkenleri kullanmak için “?” işaretleri kullanılır. Çalışma mantığı JDBC Dersinde yazmış olduğum PreparedStatement Nesnesi ile aynıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: