Java Server PageServlet

Servlet Nedir?

Sitemi takip ediyorsanız neredeyse 1 senedir Java Server Pages ile Dersler yazarak sizinle paylaşmaktayım. Servlet JSP ile ilgili olduğu için Java Server Pages nedir diyorsanız buradan buyrun. Gerek yok ben biliyorum diyorsanız o zaman devam edelim.

Java Server Pages dinamik bir web programlama dili. Java Web tarafında bu dinamik yapıyı Servlet’ler ile karşılamakta. İşin özeti sadece bu.

Şimdi detaylara inelim.

Servlet’ler Java dünyasının bir parçasıdır. Nesnesidir. Bir kod bloğunu Java binary kod’lara çevirmeden hemen önceki halidir Servlet. O zaman Java Server Pages ile programımız derlenirken ilk olarak Servlet’e çevrilmekte.

Servlet’ler’i istemci ile servlet’ler arasında iletişimini sağlayan Servlet Motor’rları vardır. Bu motorlar dan bir örnek verecek olursam daha önce blog’um da yazdığım Apache Tomcat‘dir. Kullanıcıya sunulan Web sayfalarını önümüze getirir ve isteklerimize cevap verir.

Servlet ve Servlet Motorlarının çalışma işlemini yakından incelemeye başladığımda dikkatimi çeken bir nokta oldu. O nokta multi thread çalışma sistemi var Servlet Motorlarının. Bu noktaya sadece değinmek istedim.

sevjafjr

Anlatılmak istediğim durumu resim kısaca özetlemektedir. Biz ister JSP ister JSF ile kodlama yapalım hepsi Servlet’e dönüşüp ve Servlet Motoru’na  istemleri yapmaktadır.

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

3 Comments

  1. Açıklayıcı olmamış

    1. Bu bir seri halinde Servlet konusu işlenecek. Açıklayıcı olması için yazı içerisinde verdiğim linkleri okursanız başka bir bilgiye gerek kalmayacaktır. JSP bilginiz yoksa ve ya sunucu çalışma bilginiz. Bu zaten size yarar sağlamayacaktır.

  2. Mikroservis yapısını tam olarak anlamaya çalışıyorum çok geniş bir konu. içerisinde her şey var bugün de Servlet e yolumuz düştü çok açıklayıcı ve güzel olmuş teşekkürler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir