Spring Boot Dersleri : application.properties Dosyası Nedir ve Özellikleri

Spring Boot
Spring Dersleri

Spring Boot Dersleri‘ne devam ediyoruz.

Spring Boot Projemizin yönetimsel ayarlamalarını yapmak için gerekli olan application.properties dosyasından ve özelliklerinden bahsedeceğim. Bu application.properties dosyasında yapılan özellikler projemizin tüm bağımlılıklarının değiştirilebilir propertylerine değer atamamıza ve sonrasında da kolaylıkla değiştirilebilen bir yapıdadır.

Örnek vermek gerekirse projemizin log dosyasının nerede tutulması gerektiğini basit bir parametre ile projemizin mail gönderecekse port ayarları gibi tüm ayarlamaları atayabileceğimiz dosyadır kendisi.  Default olarak src/main/resources yolunda bulunmaktadır.

Önceki dersimizde H2 veritabanımızı projemizde nasıl kullanılacağından bahsederken gereken yolu kullanıcı adı bilgilerini application.properties dosyasına yazmıştık.

Spring Boot Projesinde kullandığımız application.properties dosyamızın alıp alabileceği tüm parametreleri ekliyorum. Bu dosyayı Spring’in kendi dökümente ettiği sitesinden aldım. Referans olması için aşağıya bırakıyorum. Projelerimizde lazım oldukça kullanacağız.

Aşağıdaki application.properties dosyası default olarak tüm propertyleri göstermektedir. Yapacağınız projelerinizde bunun hepsini kullanmayacaksınız. Sonraki derslerimizde yapacağımız ayarlamalar 10 – 15 satırı geçmeyecektir. İhtiyaç halinde aşağıdaki listeye dönüp bakarak neler kullanabileceğimizin bir özeti aslında.
 

Önceki Ders: H2 Gömülü Veritabanı Kullanmak Spring Boot Dersleri Sonraki Ders: Spring Boot Email Uygulama Örneği

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2019
%d blogcu bunu beğendi: