Maven

Apache Maven Nedir?

mjanf

Java ile proje geliştirirken büyük kolaylık sağlayan, belki de Java için proje yönetiminde standartlaşmış olabilecek bir teknolojiden bahsedeceğim.

Apacahe Maven, Java için bir proje takip uygulamasıdır yani teknik terim ile “Java Deployment Tool” dur kendisi. Java projenizde proje yönetimi ile ilgili ne var ise Apache Maven karşılamakta. Apache Maven açık kaynaklıdır. Genellikle J2EE türünde bir programlamada oldukça yararlıdır.

Apcahe Maven ile neler yapılabilir?

  • Proje yönetimini kolaylaştırabiliriz.
  • Belirli standartlar belirleyebiliriz.
  • Kütüphane bağımlılığı ortadan kalkar
  • Farklı IDE’ler içinde projenizi taşıyabilirsiniz.
  • Proje temelini başka bir projede kullanabiliriz.

 

jspmysqlBu saydığım adımlar kısa ve basit gibi görünse de arkasında bir çok kolaylığı beraberinde getirmektedir.  En can alıcı nokta kendi deposundan gerekli olan jar’ları yani kütüphaneleri kendi projemize otomatikman indirebilmesi.  Projemizin dizin yapısında da son derece kolaylık sağlamaktadır Apache Maven. Diğer yazılarımızda detaylıca bu yazıda bahsettiğim kolaylıkları uygulama yaparak göreceğiz.

Maven bize hız sağlar. Kütüphaneler içerisinde, path’lar, klasörler içerisinde boğulmadan sadece gerçek bir geliştirici olduğumuz işimize yoğunlaşmamızı sağlamaktadır. Kütüphanelerin güncellenmesi ve ya değişmesi gerektiğinde klasör içerisinde boğulmadan bir xml dosyasında ki değişiklik ile isteğimizi yapabilir bu güncellemeleri diğer ekip arkadaşlarımızı da kolayca uygulamamız mümkün.

Apache Maven’nin bu özellikleri ve ya standart gelen özellikleri sizin için, projeniz için yetmiyor ise eklenti yazabilir ve ya hazır olan eklentileri Maven’de kullanabilirsiniz.

DAHA FAZLASI:Maven

1 Comment

  1. paket bağımlılığı gibi bişey değilmi , php de ki composer gibimi..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir