Tanıyalım

Tanıyalım: Dave Cutler

dctl

Yazılım ve Bilişim Dünyasının önemli kişilerini TANIYALIM kategorisinde yazmaktayım.

Windows NT desem? Microsoft’un işletim sisteminde bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan çekirdektir NT. Windows ilk çıktığında Dos tabanlı idi sürümler geliştikçe kullanıcı arabimi geliştikçe bu temel isteklere yanıt veremez hale geldi. Yeni bir işletim sistemi çekirdeği yazılma gereksinimi duyuldu ve Windows NT üzerinde çalışılmaya başlandı. NT kısaltması ise New Technology kısaltması oldu.

Windows 2000 ve sonra çıkan Windows işletim sistemleri bu çekirdek yapıyı kullanmaktadır. Hatta Windows 8 de dahil.

NT
NT 3.1 · NT 3.5 · NT 3.51 · NT 4.0 · 2000 · XP (sürümler) · Server 2003 · Fundamentals for Legacy PCs · Vista (sürümler) · Home Server · Server 2008 · 7 (Sürümler) · 8 (8.1)

Windows NT’yi anlatmamın bir sebebi var.

Bu NT yapısını neredeyse tek başına geliştiren bir kişiden bahsedeceğiz bugün. Dave Cutler yazılım dünyasının ve daha önemlisi Microsoft camiasının en önemli isimlerinden birisidir.

1942 yılında Dünya’ya gelen Dave Cutler, DuPoint adlı firmada bilgisayar similasyonları yaparak bu işe adım attı. Hayalinde hep bir işletim sistemi yapma arzusu olan Dave Cutler’in bu isteği kolay olmayacağının farkında idi. Bunu gerçekleştirmek için büyük bir firmaya girmesi gerekti ve girdide.

İşletim sistemi denemesini RSX-11M adı ile yaptı. Geliştirdiği ikinci işletim sistemi ise VMS oldu. VMS, VAX mimarisi için geliştirdi. Mikroişlemciler ile çok fazla haşır neşir olan Dave Cutler Bill Gates’ten teklif alır. Teklif almasında ki sebeb ise Bill Gates’in Dos temelini bir kenara bırakıp yeni bir işletim sistemi yapmak istemesiydi.

Dave Cutler bu teklifi kabul ederek işe başlar ve Windows 2000 ve  sonraki kullandığımız Windows sürümlerinin hepsinde Dave Cutler’ın temelini attığı geliştirdiği teknoloji olan NT yatmaktadır.

Dave Cutler, Azure projesinde de görev almış olup şu an XBox projesinde görev almaktadır.

 

 

 

DAHA FAZLASI:Tanıyalım

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir