Günlüğüm

Ilgaz Anadolu’un Sen Yüce Bir Dağısın

**Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ grubu olan Ilgaz Dağları Kastamonu sınırları içerisinde yer almaktadır. Kastamonu – Çankırı arasında yer alan bu dağ muhteşem doğa güzelliği ile insanları dinlendirici havası ile uyku getirici bir etkiye sahip ama konumuz bu değil.

*

**Kastamonu – Ankara yolu üzerinde Ilgaz’ın o etkileyici manzarasını midemiz bulanarak seyerediyoruz (Artık alıştım). Sebebine gelince 8 km.’lik bir çıkış ve yaklaşık 8 km’lik bir iniş… Ve çıkış ve inişlerde dağı dönerek yol almak zaman-insan etkenini yormakta. Hadi kendimi geçtim Kastamonu ekonomisine çok büyük zararı var. Fabrikaların malzeme göndermede bu yolu kullanmayı tercih etmemelerinden ötürü Kastamonu dış göç çok vermekte. Bunun etkileri azalsa da (etkilerin azalmasından kasıtım İnebolu Limanın açılması) çok büyük sorun teşkil ediyor.
*
**Organize Sanayi Bölgesi’nin çok büyük desteklerle açılması İnebolu Limanı ve İnebolu hattını aktif hale getirecek. Ama ortalama 3.5 – 4 saatlik süreyle Ankara’ya ulaşabilirken  Ilgaz dağı Tır-Kamyon’ların çok ama çok zamanını almakta ve yorucu olmakta. Hiç mi ticaret yapılmıyor Ilgaz dağı yüzünden diyebilirsiniz. Yapılıyor tabiki bir ürün varsa o mutlaka bir yerlere gitmeli. Ama Kastamonu dışından yatırım yapmaya gelen bir fabrikatör Ulaşım’a bakar ve sadece İnebolu hattının rahat olduğunu görecek. Ankara üstünden mal dağıtımı daha kolay olacağını bilir. Fakat Ilgaz Dağı girişimciler için fazladan zaman-insan gücü-para kaybı yarattığı için bin kere düşünmek zorunda kalıyor.

Ama Bu Sorun Ortadan Kalkıyor!
*
**Bugün okuduğum habere göre  İç Anadolu Bölgesini Karadeniz`e karayoluyla kesintisiz bağlayacak projenin en önemli etabı olan ve tamamlandığında Türkiye`nin en büyük ikinci tüneli olacak Ilgaz Tüneli`nin proje ihalesi sonuçlandı.

Yukarı’da anllattığım sorunlar ortadan kalkacak ve Kastamonu ekonomisi ulaşım kolaylıkları ile yatırımcılar için tercih edilen bir il olucak.

DAHA FAZLASI:Günlüğüm

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir