C Sharp

Veritabanı İşlemleri (SQL) Kayıt Arama C#

blankVeritabanına bağlandık, Veritabanına kayıt ekledik , Veritabanında kayıt düzelttik ve Veritabanından kayıt sildik.
Şimdi Veritabanımızdan Arama yapalım. Arama mantığını kayıt düzeltme ve  kayıt silme işlerimlerin de yapıyoruz. Neye göre arama yapacağımızı karar verdikten sonra DataGridWiev’de gösterelim.

 

 

 

baglanti.Open();

int srg = int.Parse(textBox1.Text);

string sorgu = "Select * from uyekaydi where Uye_No Like '" + srg + "'";

SqlDataAdapter adap = new SqlDataAdapter(sorgu, baglanti);

DataSet ds=new DataSet();

adap.Fill(ds, "uyekaydi");

this.dataGridView1.DataSource = ds.Tables[0];

baglanti.Close();

 

 

DAHA FAZLASI:C Sharp

İlgini Çekebilir

17 Comments

 1. sizin verdiğiniz integer değer için string arama nasıl yapacağiz hemen cevap verirseniz sevinirim

  1. Ersin bey;

   int srg = int.Parse(textBox1.Text); kodu yerine
   string srg = textBox1.Text;

   yazarsanız ve sql cümlenizi de string bir ifadeye göre arattırırsanız aramanız gerçekleşir.

 2. illa datagride mi aktarmak gerekiyor ?
  mesala kullanıcılar adında tablo var kullanıcıno adında alan ver textten gelen knoya göre kullanıcı adını soyadını form üzerindeki textlere nasıl aktarabilirim ama datagrid kullanmak istemiyorum

  1. Tabiki zorunda değilsiniz ama verilere ulaşmak için kolay bir yöntem olduğu için öğrenme aşamasında bunlar kullanılıyor. Textbox’a verileri atmak için datagrid’in tablolarına erişip sutun-satır olarak atmanızda mümkündür.

  2. “illa datagride mi aktarmak gerekiyor ?
   mesala kullanıcılar adında tablo var kullanıcıno adında alan ver textten gelen knoya göre kullanıcı adını soyadını form üzerindeki textlere nasıl aktarabilirim ama datagrid kullanmak istemiyorum” üstadında dediği gibi tabkodaki verileri txtboxlara aktarmak için datagrid kullanmaya gerek yok.Aktarmak istediğin veriyi sql ile çekersin ve istedğin txtboxa aktarabilirsin.

   1. Haklısınız Ahmet bey. Örnek bir gösterimdir bu yaptığım örnek

    1. datareader ile yapabilirsiniz.

 3. Birden fazla TextBox’da arama yapmak için ne yapmalıyız? Örneğin, Kütüphane programımız var. Kütüphanede arama yapmak istiyoruz. Yazar Adı, Kitap Adı, Yayınevi vs gibi.

  Teşekkürler, iyi günler 🙂

  1. Bir combobox koyup seçeneklerinizi belirledikten sonra seçilen item değerine göre sql sorgunuzu if yapısı ile beraber kullanabilirsiniz.

 4. iyi aksamlar benm bır sorum olacak tercihler diye acces veri tabanım var bunun ıcınde unıveriseteler ile ilgili alanlar var puanı bulundugu yeri falan gibi yapmak ıstedıgım comboboxlara bu yerlerı eklemek ve kullanıcı combodan sectıgı yere göre veritabanından arama yapıp gridde göstermek..3tane combobox ekledım bunları veritabanına bagladıgım zaman göstermek ıstedıgım alandakı butun verıler gelıyo aynı sekılde. aynı olanları teke nasıl dusurebılırım? sorum uzun oldu biraz ama yardım edersenz sevınırım

 5. aranan veri bir mesaj olarak goruntulenemezmi yardımcı oalbilirmisiniz.

  1. Samil bey, mesaj olarak göstermek istiyorsanız datagrid’de ki verilerin row değerlerini alıp string bir değişkene atmanız gerekmekte.

 6. Merhabalar bir sql veritabanında int degerde telefon numaraları mevcut. bu numaralar icinde , textboxa numara girdikce benzer numaraları bulmasını istiyorum. string degerler icin like @deger +’%’ ifadesiyle arama yapmak mumkun ken int degerlerde bu işlem hata vermekte acaba bunun yöntemi nedir ?

  1. Merhabalar Telat bey, Bu sorunla karşılaşmanız normal çünkü integer veri tipindeki bir veriyi string olarak arama yapamazsınız. Bunun çözümü ise integer veri tipini string bir değişkene dönüştürmeniz gerekmektedir.

  2. Merhaba,
   Microsoft SQL Server için int tipinde bir kolon içerisinde like sorgusu ile arama yapmak için önünüzde hiç bir engel yok, bence kodda bir yanlışlık yapıyorsunuz.
   İyi Çalışmalar

 7. Merhabalar bir sql veritabanında int degerde telefon numaraları mevcut. bu numaralar icinde , textboxa numara girdikce benzer numaraları bulmasını istiyorum. string degerler icin like @deger +’%’ ifadesiyle arama yapmak mumkun ken int degerlerde bu işlem hata vermekte acaba bunun yöntemi nedir ?

 8. C# ‘da veri sorgulama nedir bilen varmı çok acil

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir