Android

Intel HAXM installation error Çözümü- This computer does not support Intel Virtualization Technology (VT-x)

Android Studio kurulumundan projenizi derlemek için emülatöre ihtiyaç duyuyoruz. Projenizi derlediğinizde emülatörün çalışmasını beklerken “ERROR: x86 emulation currently requires hardware acceleration! Please ensure Intel HAXM is properly installed and usable. CPU acceleration status: HAX kernel module is not installed!”  şeklinde bir mesaj ile karşılaştıysanız çözümü aşağıda.

Sorunun ortaya çıkmasının nedeni bilgisayarınızda Intel HAX modülü kurulu olmamasından kaynaklı olabilir. Bunun kontrolü için yapacağınız şey “Intel x86 Emulator Accelerator“ü Android SDK Manager’den bulup karşılığında installed yazılı olmalı. Eğer yazmıyorsa indirmeniz gerekmektedir. İnstalled yazısı mevcut ve sorun hala devam ediyor ise C:\Users\Kullanici_Adiniz\AppData\Local\Android\Extras\extras\intel\intelhaxm-android.exe yoluna giderek kurulum dosyasını manuel çalıştırmayı deneyelim.

Kurulum tamamlandı ise sorununuz çözüldü demektir. Ancak aşağıdaki görselde olduğu gibi bir uyarı ile karşılaştıysanız yapacağımız bir işlem daha var.

dsfgkjaf

Çözüm için bilgisayarınızın BİOS ayarlarına girerek İntel Virtualization‘u enabled yaparak yükleme işlemini tekrar gerçekleştiriniz.

Sorunumu ben bu yöntemleri kullanarak çözdüm. Yararlı olması dileğiyle.

2 Comments

  1. biostan enabled yaptım fakat olmadı.speccy programı ile bakıyorum orda disapled yazıyor hala

    1. Enabled olması lazım onun.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir