Java Server Faces

Java Server Faces Nedir? JSF Nedir

javb

Java Server Faces Nedir?

Java Server Faces Derslerimizin ilk yazısından merhaba. Java Server Pages Dersleri’nde olduğu gibi bir giriş bölümü yapalım. Java Server Faces Nedir? JSP ile farkı nedir? Bunları açıklamaya çalışacağım.

Java Server Faces bir çatıdır. JSP’den farklı olarak kullanıcı arayüzü sağlanmaktadır. Hazır bileşenler/etiketler ile (tag) yapmak istediğimiz işlemleri basitçe yapabilmekteyiz. Üst seviyede programlar yapmayı kolay hale getirmektedir. İleriki derslerde göreceğimiz JAVA EE teknolojilerine kolayca entegre etmemizde mümkündür. JSF’de farklı kütüphanler ile farklı arayüzler bulabilmekteyiz. Bu kütüphaneleri ekledikçe kodlama tekniğide geliştirene göre değişebilmektedir.

Java Server Faces‘in geneli olaylara dayanmaktadır. Tıklandığında/yapıldığında gibi eylemlere tepki verebilmektedir. Java Server Pages’e göre en büyük artısı ajax’a kolayca hükmedebilmemiz. (JSP’de Ajax için çok uğraşmıştım (: ) Java Server Faces öğrenmek ileriye dönük bir yatırımdır. Çok katmanlı mimariler için JSF bizim avantajımıza olduğunu düşünmekteyim.

JSF için yorumlama kısmı bitsin biraz daha net ve açık konuşalım.

Neden Java Server Faces?

 1. Üçüncü parti kütüphaneler/yazılımları projemize ekleyebiliyoruz ve bunu kullanabiliyoruz.
 2. Componentler sayesinde kullanıcı arayüzü oluşturabiliyoruz.
 3. Olaya dayalı proglamlama tekniği vardır.
 4. Modüller halinde kodlayabilme.
 5. IDE ile basitçe kodlama yapabilme.

Hibernate, Spring gibi harika teknolojiler ile çalışmaktadır. İleride bu konular üzerinde oldukça duracağız.

Java Server Faces, günümüz teknolojisi ile paralel bir şekilde gitmektedir. Java Comminity tarafından geliştirilmeye devam etmektedir. Bu toplulukta sektöre yön veren firmaların katkıları ise oldukça fazladır.

Java Teknolojilerine daha uyum sağlayamadığım zamanlarda BTSoru’ya bir soru sormuştum.

JSP ve JSF Arasındaki Fark Nedir?

http://www.btsoru.com/questions/294/jsp-ve-jsf-arasndaki-fark-nedir

Cevaplardan anladığım kadarı ile şöyle bir durum bulumakta.

 • Servlet
 • JSP
 • JSF

sıralaması var. Temelden gelişmişliğe doğru gitmekte. Çünkü Servletler ile Java Server Pages, Java Server Pages ile de Java Server Faces sayfası oluşturulabilmekte.

Yazılıma gönül vermiş üstadlardan gerekli bilgiyi almıştım. Sizinde bakmanızda fayda var diye görüyorum.

Java Server Faces’in beni fetheden bir başka özelliği ise bizimde bir component oluşturup farklı projelerde kullanabilmemiz. Bu biraz daha fazla bilgi istesede basit bir işlem içinde componentler oluşturmamız mümkün.

Java Server Faces için bu kadar kelime yeter sanırsam bizim işimiz kodlar ile olacak. Java Server Faces için ilk adımı attık sonraki Java Server Faces yazısında da biraz kelime olacak ardından pratikleşmeye başlayacağız.

Güzel Kodlamalar!

Java Server Faces Dersleri’ne üstteki menüden ulaşabilirsiniz!

DAHA FAZLASI:Java Server Faces

İlgini Çekebilir

7 Comments

 1. Merhabalar, üstat bende java ailesine katılma kararı aldım hayırlısıyla. JSF ile başlamanın dediğiniz gibi en mantıklı yol, fakat kitap olarak 1-2 tane var ama doğru düzgün eğitim seti yok 🙂 ne yazıkki okuyarak öğrenme gibi gelişmiş bir özelliğim yok. Görerek daha da çabuk öğreniyorum. İnşallah güzel paylaşımlarda bulunursunuz benim gibi arkadaşlara pey faydalı olursunuz Şimdidden çok teşekkürler, illaki paylaşımlar zaman alır ama pekte uzun olmazsa sevinirim 🙂

  1. Merhabalar Erdoğan bey. İşim dolayısı ile JSP ile daha çok ilgili olduğum için JSP yazıları daha kolay ilerlemekte. JSF’ye muhakkak sitemde en yakın zamanda detaylıca anlatmaya başlayacağım. Takibiniz için teşekkür ederim. (:

 2. Merabalar,elinize emeğinize sağlık,çok az JSP-JSF-Spring bilgim olmasına rağmen JSP derslerinizi de JSF derslerinizi de inceledim gerçekten çok faydalı oldu . JSF derslerinizin devamını bekliyorum. Sorunuzda .NET çi olduğunuzu söylemişsiniz. JSP dersleriniz gibi .NET ve MVC için de bildiğiniz önerebileceğiniz kaynaklar var mı ?
  Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar üstat 🙂

  1. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Özkan Bey, o zamanlar soruyu sorduğum zamanlar .net üstüne çalışmakta idim ama hayat beni JAVA’ya yönlendirdi. Size en yakın zamanda .NET ve MVC kaynaklarımı toparlayıp belirtmiş olduğunuz mail adresine göndereceğim. Güzel kodlamalar. (:

 3. Burak hocam merhabalar , Java SE sen -> Java EE geçiş yapacak olan bir çaylaga ne tavsiye edersiniz ? Servlet , JSF ,Jsp hangisine önce başlamak daha iyi olur ? Birde faydali gördüğünüz kaynaklari iletirsniz çok memnun olurum .
  Simdiden teşekkürler ..

  1. Alican bey merhabalar. Servlet ve JSP öğrenmenizi tavsiye ederim ardından JSF üstüne gitmeniz sizin arkaplan da neler yaşandığını tecrübe etmeniz açısından iyi olacaktır.

 4. burak bey elinize sağlık php de ve jsf da mvc yi iyi anlatan kaynak var mı ne öneriri siniz

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir