Java Server Page

Java Server Pages Kullanıcının IP Adresi Almak

Java Server Pages Dersleri’ne devam ediyoruz.

Yazılımımızı kullanan kullanıcıların tiplerine bölgelerine göre farklı sayfalar gösterme işlemi olsun ya da yazılım tarafınızda arka planda kayıt saklama işlemleri için gerekebilecek bir konuyu işleyeceğim. Bu dersde yazılımımızı kullanan kişinin ip adresini alma işlemini bloguma not edeceğim.

Daha öncelerde not ettiğim şu yazılar da belki ilginizi çeker.

Kullanıcıların IP adresini alma işlemi oldukça basittir. IP adresini almak için bir istekte bulunmamız gerekmekte o yüzden request fonksiyonunu kullanacağız.   Request Metodlarını yazmıştım o yazıdada göreceğiniz gibi yapılan işlem sadece request.getRemoteAddr() ‘dır. Bir istek işlemi yapıyoruz ve o istek işleminde yaptığımız şey ise uzak bilgisayarı adresi yani IP adresini vermesidir.

<html>
<head>
<title>Burak KUTBAY JSP Dersleri</title>
</head>

<body>
<%
  String ipAddress=request.getRemoteAddr();
%>
IP Adresiniz <%=ipAddress%>
</body>
</html>

 Java Server Pages’de Ip Adresi alma işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Bu işlemin sonuncunda çeşitli yönlendirmeler, kısıtlamalar, farklı içerik gösterimi, istatistikik veriler tutma amaçlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Konuma göre özel içerik belirlemeler de de rahatça kullanılabilir. Ip adresi ile yer tespiti yapılabilir. Yazılımınızın amacına göre her yerde kullanabilirsiniz.

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir