JDBC

JDBC Driver Nedir JDBC Sürücü Çeşitleri

Jd_vaMerhaba  JDBC Derslerine devam ediyoruz.

Önceki dersimizde JDBC Nedir? Diye sorduk cevap aramaya çalışmıştık. O derste bazı adımlardan bahsetmiştim. Bu adımları gerçekleştirmek için öğrenmemiz gereken kavramlardan birisde JDBC Driver’dir.

Bu yazımda JDBC Driver nedir ne değildir inceleyeceğim.

JDBC’yi kullanmak için JDBC Driver ile veritabanı bağlantımızı mutlaka yapmak zorundayız. Bu bağlantı bizim programımız ile veritabanı arasında ki yolu açık tutmaktadır. JDBC Driver‘ler WEB-INF/lib klasöründe bulunmalıdır. Bağlantı için gerekli driveri belleğimize yüklememiz gerekmektedir.

Bu bağlantıyı sağlayan JDBC Driver’ın bağlantı kodları veritabanı türüne göre ve JDBC Driver’ın çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

JDBC Driver Çeşitleri Nedir?

4 tip JDBC Driver çeşidi vardır. Bu farklılık bağlantı şekilleri, protokollere göre ve donanımsal ihtiyaca göre değişkenlik göstermekte. Projenize göre platform bağılılığı ve bağımsızlığı gibi tipler mevcuttur.

Tip 1 – JDBC-ODBC Bridge

Microsoft Open Database Connectivity ile JDBC arasında ki bağlantıyı sağlayan çeşididir. Bu bağlantının gerçekleştirilebilmesi için ODBC’nin mutlaka yüklü olması gerekmekte.

Tip 2 – JDBC-Native API

Bu bağlantı çeşidi veritabanı kütüphanesinde yer alan ilgili API ye dönüştürülerek sağlanır.

Tip 3 – JDBC-Network 

3 Katmanlı sürücüdür. Sürücülere bağlanmak için özel protokoller bulunur. Birçok veritabanına erişim sağlanabilmektedir. Bu bağlantıya farklı katmanları nedeniyle çeşitli özellikler eklememiz mümkün olmaktadır. Örnek olarak önbellekleme, denge yükleyici gibi

Tip 4 – Native – Protokol

Platform bağımsız olarak çalışan tiptir. Her veritabanı için ayrı bir sürücüye ihtiyaç vardır.  Özel bir yazılım gereksinimi olmadan çalışabilir. Yüksek performanslıdır.

JDBC Driver’ler ve Tip’leri bunlar. Teoride bu kadar bilgi yeterli ileriki derslerde bu Tip’leri kullanarak farklarını daha iyi anlamaya çalışacağız.

DAHA FAZLASI:JDBC

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir