Java Server Page

JSP Sayfası Çağırma (JSP Include File)

Java Server Pages Derslerimize devam ediyoruz. Bugünkü dersi bir dip not olarak görebiliriz.

Java Server Pages sayfalarımız bir blok halinde oluşmamakta. Genellikle ayrı ayrı bölümlemeler halinde. Jsp sayfalarımı kullanmak istediğim sayfalara çağırıp kullanıyorum. Böylelikle bir blokta yapılan değişiklik diğer sayfaları etkilememekte.

Günümüz de de web sayfaları bölümler halindedir. Örnek verecek olursam şu an bu sitede yazıyı okuduğunuz bölüm single.php sayfasıdır. Üst kısımda görünen başlık ve menüler header.php sayfanın en altında görünen blok ise footer.php sağ blok ise sidebar.php sayfalarıdır.

bincjsp

Bu sayfalar bir bütün halinde gözükmesinin ise include denilen yöntem ile gerçekleşmekte. Bir sayfaya diğer sayfaları çağırarak bi bütün oluşturmaktadır. WordPress’ten yola çıkarak bizim de JSP projelerimizde sayfaları kullanıp ana sayfamıza ya da kullanmak istediğimiz sayfalara çağırmak elbette mümkün.

Bu islem oldukça basit ve tek satırlık bir kod. Ancak tasarımcı olmadığım için ve CSS bilgim oldukça zayıf olduğu ben sadece sayfa çağırırım gerisi beni ilgilendirmez.

Üst resimde olduğu gibi tasarım uygunluğunu sağlayacak olan tasarımcı ile bu include etme işlemlerinde çok fazla diyalog içerisine girmezsiniz umarım.

  •  JSP sayfasına başka bir JSP Sayfası Çağırmak
<%@ include file="altsayfa.jsp" %>
<%@ include file="altsayfa2.html" %>

Bu komut yardımı ile sayfamızı çağırabilirsiniz. Ben JSP sayfalarını çağırmak diye başlık atsam da .html uzantılı sayfalarınızda ve destekleyen diğer sayfalarınızı bu komut yardımı ile çağırabilmeniz mümkün.

Başka bir JSP dersinde görüşmek üzere.

DAHA FAZLASI:Java Server Page

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir