Kitap: Bedava – Chris Anderson

Okuduğum Kitaplar

Chris Anderson, National Magazine Award kazanmış Wired Dergisi’nin editörüdür. İnternette ekonomik modelleme hakkında kitapları olan Chris Anderson’un Bedava isimli kitabını okudum. Bedava isimli kitabındaki ana düşünce “Hiçbir şey bedava değildir. Sadece pazarlama farklıdır” mantığıyla çok güzel örnekler vererek internette gelir modelleri hakkında fikir vermemizi sağlıyor.
+
Bir örnek verecek olursam kitap’ta Youtube’da şarkılarını bedava olarak milyonlara duyuran grup, konser ve diğer meteryaller satarak (logolu fincan vs) para kazanmasına olanak sağlıyor. Ve bir sürü pazarlama tekniği var bu kitapta. Hem teknoloji severler, hemde girişicilere yönelik bu kitabı defalarca okudum. Tavsiye ederim.

Basın Bülteni
Hiçbir hizmetine ücret ödemediğimiz Google ve Facebook gibi sitelerin kazananlar listesinin ilk sıralarında yer alması tesadüf değil. Atomlardan oluşan fiziksel dünya dijitalleşerek bit, bayt ve megabaytlara dönüşürken bütün kurallar baştan yazılıyor. Bu kitap üretim ve dağıtım maliyetlerinin düşmesiyle ücretsiz sunulabilen hizmetlerin yarattığı milyarlarca dolarlık yeni ekonomiye dair en aydınlatıcı kaynaklardan biri. Aynı zamanda e-ticaret gelirleriyle göz alan internetin en mahrem sırrı.
M. Serdar Kuzuloğlu / Radikal Gazetesi Teknoloji Editörü

Dağıtım maliyetleri sıfıra dümen kırarken, Chris Anderson bir kere daha önümüzdeki yeni iş modelini tanımlıyor.
Eric Schmidt / Google CEO’su S

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak KUTBAY 2010 - 2020
%d blogcu bunu beğendi: