Okuduğum Kitaplar

Kitap: Büyük Bilimsel Deneyler

Okuduğum Kitaplar

blankBüyük Bilimsel Deneyler adlı kitap TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları serisinden çıkmış. Fizik ve Biyoloji ağırlıklı büyük deneylerin anlatıldığı bir kitap.

Bugün bildiklerimiz aslında ne kadar zor şartlar altında fark edilmiş, Biraz merak ve şansın yardımıyla da gün yüzüne çıkan ve bu deneylerle elde edilen veriler günlük yaşamımızda çok etkili.

Kısaca kitaptan anladığım  “Bilim Adamı olmak ilk önce merak etmekten geçer.”Eğer bilime az biraz merakınız varsa bile okumaya değer bir kitap.

Basın Bülteni

Deneyin bilimsel bilginin kazanılmasındaki rolünü örneklendirmek için seçilmiş yirmi deney. Aristoteles’in civciv embriyolojisini, Theodoric’in gökkuşağını anlama çabaları; Pasteur’ü her okul kitabında anlatılan buluşuna götüren rastlantılar, Jacob ile Wollman’ın genetik maddeyi keşfetmesi, anlatılan yirmi deney arasında. Deneysel bilimin romantik yanını da unutmamış Rom Harré: “Umarım bunlar insanın becerisi ve dehasının örnekleri olarak okunur, her deney kendine özgü özelliği ile bir sanat yapıtı gibi görülür” diyor. Yazar, bilim adamlarının yaşam öykülerini veriyor, her çalışmayı tarihsel bağlamına oturtuyor, deneycilerin yöntemlerini ve buluşlarını yine onların sözcükleriyle anlatıyor. Dolaysız anlatı yaklaşımı, açıklamalarında anlaşılır olmaya gösterdiği özen, canlı üslubu bilimsel buluşun heyecanını paylaşmamızı sağlıyor. Harré, deneylerin seçimindeki ölçütleri şöyle sıralamış: Ün, tarihsel önem, zarafet, yöntemde ekonomiklik, bilimsel bilginin kazanılmasını göstermeye yatkınlık.

Detaylı Bilgi İçin Tıkla

DAHA FAZLASI:Okuduğum Kitaplar

İlgini Çekebilir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir