MicrosoftOkuduğum Kitaplar

Kitap: Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız? Microsoft’un Bulmaca Merakı

FujiDaginiNasiltasirsinizOkuduğum en ilginç kitaplardan bir tanesi. ODTÜ Yayıncılık’tan çıkan bu çeviri kitap biraz sıkıcı olsa da okumaya değer. Neden sıkıcı olduğunu geçeceğim.
*
Kitap IQ ‘nun bulunması geliştirilmesi ve hangi alanlarda kullanıldığını ve tarihsel gelişimini anlatarak başlamakta. Bu gelişimini anlattıktan sonra işverenlerin işe alınacak kişileri zeka seviyelerine göre işe alma furyasını başlattıkarını anlatmakta. Yıllar sonra bunun çok verimli olmadığını görmüşler.

Asıl önemli olan zeka’nın üstün olması dışında verilen bir problemi hangi açıdan yaklaşarak çözme yeteneğinin öneminin farkına varılmış. Herhangi bir sorunun, saçma da olsa bakış açısı ve ne olursa olsun çözüm üretme beceresinin önemli olduğunu ve işe alımların bu duruma göre olması gerektiği neredeyse standartlaşmış.

Microsoft şirketi de yeni “Bill Gates” leri bulmak ve Microsoft ‘ta çalışmak için zeka soruları sormakta. Bu zeka soruları problem çözme yeteneğini bulmak için sorulan soruları ve cevapları veriyor bu kitap.

Can sıkıcı çünkü Microsoft’un sorduğu sorular gerçekten can sıkıcı bazı sorulara verilmesi istenilen cevapları veremedim. Ama Microsoft’un nasıl bir kişi aradığını öğrenmiş oldum. O kişi ben değilim galiba (:

Basın Bülteni’nden

– Neden kanalizasyon kapakları kare değil de daire biçimindedir?
– Neden bira kutularının altı ve üstü, ortasından daha dardır?
– Dünyada kaç tane piyano akortçusu vardır?
– Aynadaki bir görüntüde neden ‘yukarı ile aşağı’ yer değiştirmez de ‘sağ ile sol’ yer değiştirir?…
Microsoft ve diğer ileri teknoloji şirketleri, zorlukları dillere destan iş görüşmelerinde yıllardır bunlara benzer bulmaca ve bilmeceler soruyorlar.
“Bulmacalı mülakat”, günümüzde giderek yaygınlaşan bir moda. Wall Street’ten Silikon Vadisi’ne, birçok farklı alanda işverenler bugünün aşırı rekabetçi küresel pazarında ayakta kalabilmek için gerekli olan zeka, yaratıcılık ve problem çözme becerisi gibi özellikleri ölçmek için adaylara zor ve hileli sorular soruyorlar.
Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?, iş dünyasında yer alan herkes için vazgeçilmez bir kitap. Birçok aday arasından en yetenekli elemanları bulmak isteyen yöneticiler bulmacalı mülakat hazırlamanın yollarını öğrenecekler. İş arayanlar, belki de hayatlarının işine ulaşma yolunda en çetin sorularla bile nasıl baş edebileceklerini öğrenme fırsatını elde edecekler. Zeka bulmacası meraklıları ise, bu kitapta pek çok yaratıcı ve orijinal soru ile bunların yanıtlarını bulacaklar…

DAHA FAZLASI:Microsoft

İlgini Çekebilir

1 Comment

  1. güzel site elinize sağlık.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir